Automobily

BMW Concept Skytop je poctou modelom Z8 a 503

BMW Concept Skytop

Jazero Como v Taliansku sa každoročne stáva kulisou pre Concorso d’Eleganza Villa d’Este. Súťaž krásy historických automobilov a motocyklov je azda najluxusnejšou výstavou tých najdokonalejších štvorkolesových klenotov na svete. Krása prírody sa tu stretáva s automobilovým dizajnom a inžinierstvom so 40-ročnou tradíciou s prestávkou od roku 1929.

V centre pozornosti sú predovšetkým exkluzívne historické vozidlá. Tu si čerstvo odklepnutí víťazi aukcií so zodpovedajúcimi plnými kuframi peňazí navzájom podávajú kľučku a odnášajú si domov tie najunikátnejšie historické kúsky. Každoročne sú oceňované aj koncepčné autá, dizajnové štúdie a prototypy. Minuloročným víťazom sa stala Pagani Huayra Codalunga. 

BMW láka na jemné úzke luxusné línie…

Kožou potiahnutá ochrana proti prevráteniu za dvoma sedadlami BMW Concept Skytop štýlovo ale aj funkčne dopĺňa interiér.

Tento rok BMW prináša na miesto stretnutia do Villa Elba dvojmiestnu dizajnovú štúdiu, ktorá si požičiava dizajn a odkaz modelov BMW Z8 a 503. Vpredu nebijú do očí len úzke predné svetlá. Bavorácke LED-svetlomety sú v súčasnosti najplochejšími dostupnými automobilovými svetlometmi a boli vyvinuté špeciálne pre túto štúdiu.

Vodorovne vykreslená, osvetlená mriežka chladiča BMW, ktorá nie je nijako monštruózna, ale skôr jemne elegantná, vás tiež prinúti sedieť a vnímať krásu tohto modelu. V skutočnosti táto kombinácia pripomína prednú časť nádherného roadsteru Z8, no so skoseným žraločím nosom bez výrazných “vypúlených očí”. Nájdeme tu odkazy na “firemné” vozidlo agenta 007, ktorý v podobe Pierca Brosnana tento legendárny roadster BMW Z8 vo filme šoféroval a tragicky aj o toto auto prišiel…

Inzercia Odťahová služba Rečičár

BMW označuje výraz zvolenej formy predných svetiel vsadených do masky, ako aj celej prednejčasti za „plynulý, športovo-elegantný a zároveň atleticky svalnatý“. Zakrivená, rozsiahla bočná línia na druhej strane pripomína eleganciu modelu 503 (ktorý sme mali možnosť vidieť nedávno na vlastné oči) v natiahnutej, výkonnej verzii. 

„BMW Concept Skytop ukazuje jedinečný a exotický dizajn v tradícii Concorso d’Eleganza Villa d’Este,“ hovorí o koncepte Adrian van Hooydonk, vedúci BMW Group Design. “Ponúka kombináciu jazdnej dynamiky a elegancie na najvyššej úrovni.” Niektorým divákom však možno bude koncept pripomínať akúsi Targa verziu nádhernej a jedinečnej série 8.

Línie majú smerovať objem vozidla smerom dozadu štruktúrovaným a cieleným spôsobom. Krídla osadené do dverí nahrádzajú bežné kľučky dverí. Disky z ľahkej zliatiny majú jemné lamely v oblasti lúčov. Majster laku BMW intenzívne pracoval na zadnej časti. Červenohnedý odtieň použitý na streche tam plynule prechádza do striebornej s „chrómovým tieňovým efektom“.

Kožou potiahnutá ochrana proti prevráteniu za dvoma sedadlami BMW Concept Skytop štýlovo ale aj funkčne dopĺňa interiér. Dokonalosť konceptu dopĺňajú bočné plutvy, plne zaťahovacie okno a kožou potiahnuté strešné škrupiny, ktoré možno uložiť do batožinového priestoru.

V interiéri pokračuje červenohnedý tón vrchnej časti. Sedadlá sú navrhnuté v priamom, širokom budapeštianskom štýle, ktorý sa určite bude hodiť k štýlu oblečenia návštevníkov Villa Elba. Rovnako tradične a zároveň luxusne pôsobia aj niektoré kryštálové aplikácie. Rovnako ako pri modeli BMW Z8 je pod kapotou umiestnený motor V8. BMW o ňom neuvádza žiadne podrobnosti, okrem toho, že je vraj momentálne najvýkonnejší. Pravdepodobne to bude V8-ička zo série 8 s výkonom 625 koní.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button