Automobily

50 rokov najpopulárnejšieho Volkswagenu si na Ringu pripomenú tri pretekárske prestavby vrátane klasiky menom Golf I GTI

Volkswagen Golf GTI Clubsport

Vo Volkswagene bude rok 2024 venovaný 50. narodeninám najpopulárnejšieho modelu značky, Volkswagenu Golf. Najpopulárnejší model značky netreba ani špeciálne predstavovať. Stal sa synonymom mladého ducha, športovosti, praktickosti a tiež ikonou medzi hatchbackmi. Počas 24-hodinových pretekov na Nürbiurgringu koncom mája sa svetu ukázal upravený VW Golf GTI Clubsport. Prvý Golf GTI bol predstavený až v roku 1975 a na trh prišiel v roku 1976. Ale tri písmená GTI sú už tak nejak historicky neodlúčiteľnou súčasťou modelov s označením Golf od začiatku jeho výroby. Keďže stretnutie modelov s označením GTI pri Wörthersee už žiaľ neexistuje, Nürburgring a fanúšikovská základňa 24-hodinových pretekov slúži ako vďačné publikum pre demonštráciu toho najlepšieho, čo sa s menom Golf spája.

Golf dostal skúsenú posádku svetových jazdcov…

Golf GTI Clubsport 24h s maximálnou rýchlosťou 270 km/h ponúka prvotriedny výkon pre kompaktné športové auto.

Pred hlavnými pretekmi vytvorili tri klasické modeli Golf GTI prvej generácie skvelú atmosféru pre návštevníkov pozdĺž trasy Eifel na ADAC 24h-Classic. Všetky tri autá súťažili v tíme KWL Motorsport, ktorý v roku 2024 oslávi 45. výročie. 45 rokov KWL, 50 rokov golfu – dvojité výročie oslávené na Nordschleife. Môže si fanúšik GTI-čiek predstaviť ešte niečo lepšie?

Tím z Burscheidu na štart priviezol legendárny Golf GTI 16S „Oettinger“ z roku 1981 s výkonom 208 koní. Nemenej legendárny Golf GTI „Kamei“ z roku 1978 s výkonom 183 koní a tretiu klasiku, ktorá je zabalená v maskovacom dizajne GTI (s logom Golf 50 rokov), konkrétne Golf GTI z roku 1980 s výkonom 184 koní. Jedinečné divadlo pre každého nadšenca ostrých hatchbackov.

Golf GTI Clubsport 24h, ktorý používa Max Kruse Racing v 24-hodinových pretekoch, má ukázať, aký potenciál má nový Golf GTI Clubsport. Pretekárske auto bolo tiež vyvinuté na základe série GTI. Pôvodne ho postavil Volkswagen Motorsport pre sériu WTCR. V roku 2021, po ukončení aktivít v oblasti motoristického športu, sa automobil stal súčasťou inventára Volkswagen Classic.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Prototyp bol teraz reaktivovaný a ďalej zdokonalený pretekárskym jazdcom Bennym Leuchterom a jeho tímom Max Kruse Racing špeciálne pre použitie v „zelenom pekle“. Pretekárske auto začína v triede AT3 (SP3T / trieda pre vozidlá s alternatívnymi palivami), keďže 2,0-litrový turbomotor s výkonom 348 koní poháňa nové bioetanolové palivo od technologického partnera Shell – high-tech palivo s označením E20.

Golf GTI Clubsport 24h s maximálnou rýchlosťou 270 km/h ponúka prvotriedny výkon pre kompaktné športové auto. Na jednej strane je to dané jeho technickým základom. Volkswagen s hmotnosťou 1 170 kg má pomer výkonu a hmotnosti 3,36 kg/k. Turbomotor posiela na prednú nápravu maximum krútiaceho momentu 450 Nm. Výkonný pohon zabezpečuje aj efektívne palivo E20, ktorého má Golf GTI Clubsport v nádrži až 100 litrov na 24 hodín.

Druhým faktorom úspechu pretekov je tím jazdcov, ktorý zostavil Max Kruse Racing. Benny Leuchter si v roku 2017 na Golfe GTI TCR zabezpečil víťazstvo triedy v 24-hodinových pretekoch na Nürburgringu. V roku 2019 sa tiež stal prvým Nemcom, ktorý vyhral preteky majstrovstiev WTCR – v Golfe GTI TCR na Nürburgringu. Jedným z najlepších pretekárskych jazdcov na svete je Johan Kristoffersson, ktorý sa s Volkswagenom zapísal do histórie motoristického športu ako súčasný a šesťnásobný majster sveta FIA v rallycrosse.

Vo WTCR bol Švéd tímovým kolegom Bennyho Leuchtera a vyhral tam aj preteky na Nürburgringu s Golfom GTI TCR. Tento dobre nacvičený tím posilňujú dvaja nemeckí profesionáli z Nürburgringu Nico Otto a Heiko Hammel. Golf GTI Clubsport 24h, ktorý je vybavený pretekárskou kamerou, zvonku vzbudzuje rozruch prepracovanou aerodynamikou a špeciálnym maskovacím dizajnom, ktorý predtým mali len maskované sériové vozidlá Golfu GTI Clubsport.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button