Automobily

Bizzarrini Giotto ukazuje elegantné telo a motor Cosworth V12 na nových záberoch

Bizzarrini Giotto

Nový supersport Bizzarrini Giotto, ktorý navrhol Giorgetto Giugiaro a jeho syn Fabrizio, je podľa očakávania jeenoducho proste nádherný. Legendárny 85-ročný taliansky dizajnér pracoval na Bizzarrini 5300 GT počas svojich Bertoneho čias a dnes dostal príležitosť nakresliť jeho novodobého duchovného nástupcu. Vo februári sme pôvodne videli niekoľko ukážok a náčrtov a dnes zverejnené čerstvé snímky nám umožňujú lepší pohľad na nádherný taliansky supersport so sladkým menom Giotto. Je propagovaný ako „Hyper GT“ a môže sa pochváliť karosériou z uhlíkových vlákien.

Bizzarrini je spojené s veľkými menami automobilovej histórie…

Nové Bizzarinni Giotto používa motor V12 vyvinutý v spolupráci s firmou Cosworth a bol navrhnutý tak, aby spĺňal dnešné emisné predpisy.

Spolu s novo zverejnenými fotografiami Bizzarrini poskytuje ďalšie podrobnosti o mohutnom motore V12. Agregát s prirodzeným nasávaním má objem 6 626 cm3, ktorý bol špeciálne vybraný a urobený tak, aby jeho kubatúra korešpondovala s dátumom narodenia Giotta Bizzarriniho, 6. júna 1926. Slávny inžinier – ktorý zomrel začiatkom tohto roka – bol známy svojou účasťou na vývoji pôvodného Lamborghini. V12 a tiež má na svedomí i ďalšie ikonické autá ako je napríklad Ferrari 250 GTO.

Nové Giotto používa motor V12 vyvinutý v spolupráci so značkou či firmou Cosworth a bol navrhnutý tak, aby spĺňal dnešné emisné predpisy, napriek tomu, že ide o veľkoobjemový motor, ktorý sa v roku 2023 považuje za umierajúci druh. Ďalšie technické špecifikácie ešte neboli zverejnené, ale vieme, že výkon je smerovaný na kolesá cez osemstupňovú dvojspojkovú automatickú prevodovku.

Pokiaľ ide o dizajn, Giotto je viac než len pekná tvár, pretože telo bolo precízne vyrobené tak, aby optimalizovalo aerodynamiku. Na tento účel je tu dihedrálny predný splitter a zadný difúzor odvodený od monopostov F1 spolu s vizuálnymi odkazmi na skoré modely Bizzarrini. Patria medzi ne dvojité vetracie otvory na kapote, trojuholníkový B-stĺpik a obopínajúce zadné čelné sklo.

Spoločnosť sa drží svojho pôvodného plánu začať auto testovať na verejných komunikáciách koncom roka 2024. Bizzarrini má plné ruky práce nielen s Giottom, ale aj s modelom 5300 GT Corsa Revival, ktorého predajná cena štartujr na hodnote približne 2 milióny dolárov za kus.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button