TEST: AutáTesty

TEST: Citroën C4 Cactus – Štýlové retro z Azúrového pobrežia

Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110

Francúzsko bolo odjakživa krajinou dizajnu a módy. Pôsobivé retro krivky sa jednoducho nezaprú ani pri modeli  Citroën C4 Cactus. Automobil s menom Cactus nie je na trhu novinkou. Jeho predchodcu evidujeme už od roku 2014. Pohľad na hravý automobil pripomína  francúzske modely z minulého storočia. A veru vtedy sa bolo na čo pozerať. Oproti pôvodnému modelu Cactus sa bočné AirBump-y presunuli zo strednej časti dverí na spodnú. Stále sú však nie len funkčným ale aj dizajnovým doplnkom modelu.

Jazda v ňom je hravá, bezprostredná a v neposlednom rade štýlová. Tento crossover nezovšednie medzi ostatnými účastníkmi premávky vďaka extravagantným detailom karosérie ale aj interiéru. Jazda v Cactuse nás preniesla do obdobia populárnych francúzskych automobilov minulého storočia. Dokonca sme mali chuť nasadiť si baretku, zahryznúť si z bagety a vyraziť v ústrety zapadajúcemu slnku na azúrovom pobreží.

Crossover za ktorým sa každý otočí…

Kvalitne spracovaný podvozok dokonale tlmí všetky nerovnosti vozovky vďaka čomu je jazda v Cactuse pohodlná a príjemna.

Svetlá výška 155 mm dokáže nadchnúť aj staršiu generáciu šoférov, ktorým sa do nízkych áut nasadá ťažšie a často trpia bolesťami chrbta po dlhšej jazde. Plusom je aj pohodlný prejazd nerovnosťami vďaka kvalitne nastavenému podvozku. V tom boli však konštruktéri Citroënu vždy majstri. Cactus sa nebojí ani kamenistej cesty či blatistých koľají. Nezameniteľný štýl celého modelu podčiarkujú retro-prvky, vďaka ktorým sa za ním obzrie nejeden okoloidúci i okoloidúca. Výraz prednej masky kopíruje väčších “súrodencov” a aj vďaka tomu C4 Cactus vyzerá mohutnejšie a robustnejšie.

 

Kufor pred sedadlom spolujazdca pripomína svojim dizajnom starodávny lodný kufor. Aj vďaka tomu je interiér dokonalým odkazom na modely z minulého storočia.

Nádych histórie okrem kufra pred sedadlom spolujazdca dokonale dokresľujú aj kožené madlá dverí. Tento prvok je nie len nekonvenčným, ale aj dizajnovým a dodáva automobilu jedinečný štýl.

Prístrojovej doske kraľuje dotykový displej. Nie je zbytočne zložitý. Je maximálne funkčný a jednoduchý na ovládanie aj pre staršiu generáciu šoférov.

Srdcom Citroënu C4 Cactus 1.2 PureTech 110 je malý no čiperný 1,2 litrový agregát s turbom a výkonom 110 koní. Do mestskej premávky ako stvorený. A vďaka spotrebe pod 6 litrov aj maximálne úsporný.

   

  Okrem zovňajšku môžeme retro-línie a prvky batať aj vo vnútri automobilu. Otvorením predných dverí sa doslova prenesieme do šesťdesiatych rokov. Použité materiály sú kvalitne spracované a prevedenie interiéru je poňaté v dobovom duchu. Priehradka spolujazdca je dokonca imitáciou starodávneho lodného kufra. Madlá dvier sú kožené v tvare kufrového popruhu a pôsobia starosvetsky. Vďaka týmto detailom je model C4 Cactus jedinečným vo svojej triede.

  Malou chybou je nejednotnosť prístrojovej dosky. Dvojica displejov vyčnieva z prístrojového panelu a pôsobí dosť nesúrodo. Na funkčnosť infotainmentu to však vplyv nemá. Niekomu by mohli chýbať analógové “budíky” alebo minimálne ich digitálna podoba. Malým mínusom najvyššej výbavy je ovládanie klimatizácie a vyhrievania len na dotykovom displeji. Analógové nastavovanie chýba. Pri jazde je to dosť nepraktické a odvádza to pozornosť jazdca od premávky. Sedadlá sú oblečené do farebnej kombinácie na dotyk príjemnej prešívanej látky, ktorá tiež pôsobí retro dojmom. Celkovo je sedenie pohodlné aj pri dlhšej jazde.

  Podvozok Citroënu C4 Cactus musíme úprimne pochváliť. Jazda nerovnosťami je veľmi pohodlná aj pri vyššej rýchlosti. Dokonale tlmí nerovnosti ako kedysi ikonický pradedo Citroën 2CV. Fľašky vína či čerstvé vajíčka by ani Cactus nemal problém previezť po zoranom poli francúzskeho vidieka. Francúzski konštruktéri stavili na komfort a vyšlo im to. S 1,2 litrovým  trojvalcom PureTech pod kapotou nemôžeme očakávať pretekárske auto no preteky nie sú ani primárnym určením Cactusu. Pri vyšších otáčkach sa motor počuje o niečo viac no pri mestskej jazde pôsobí veľmi jemným a kultivovaným dojmom. Milovníkov hlasnej hudby v reprákoch  poteší kvalitný audiosystém. Infotainment nie je zbytočne prepchatý funkciami od výmyslu sveta. Naopak, je prehľadný a jednoduchý na ovládanie. Parkovacia kamera vám poskytne dostatočný výhľad za chrbát auta. Turbo-benzín s výkonom 110 koní jazdí s kombinovanou spotrebou na hranici 5,5 litra, čo poteší každého úsporného vodiča.

  Mestský crossover Citroën C4 Cactus je vyváženým automobilom určeným tak pre čerstvo zaľúbený pár ako i rodinku s malými deťmi či staršiu generáciu šoférov, ktorí preferujú vyšší posed za volantom. Batožinový priestor ponúkne 348 litrov (po sklopení sedadiel 1170l), čo na víkendový výlet stačí, no na letnú dovolenku pri mori môže byť trošku málo. Kultivovaný prejav 110-koňového motora je v kombinácii so šesťstupňovým manuálom dostačujúci no prijali by sme si automat (k dispozícii za príplatok). Interiér je prepracovaný s dôrazom na štýl v kombinácii s retro doplnkami a odkazom na korene značky. Retro-detaily vyčaria úsmev na tvári tak posádky ako aj okoloidúcich. Vo svojej triede je jedinečným automobilom určeným pre širokú škálu záujemcov. K dispozícii je aj v silnejšej benzínovej ako aj naftovej variante.

  Plusy:

  • nízka spotreba
  • dobrý výhľad na vozovku
  • retro-interiér
  • komfortný podvozok
  • nízka cena

  Mínusy:

  • výklopné zadné okná
  • málo miesta na zadných sedadlách
  • slabšie odhlučnenie motora

  Cena testovaného modelu:

  • 14 490 eur

  Technické parametre:

  Motor / Prevodovka prepĺňaný benzínový trojvalec, 6-stupňová manuálna 
  Objem valcov [cm3] 1199
  Výkon motora [kw/k] 81/110
  Krútiaci moment [nm] 205
  Kombinovaná spotreba [l/100 km] 5,7
  Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,2
  Maximálna rýchlosť [km/h] 197
  Objem batožinového priestoru [l] 348 (po sklopení sedadiel 1170)
  Pohotovostná hmotnosť [kg] 1132
  Rozmery d/š/v [mm] 4170/1714/1480
  Rázvor náprav [mm] 2595
  Rozmer pneumatík 205/55 R16
  Objem palivovej nádrže [l] 50

  Ján Ondrovčík

  Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

  Súvisiace články

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Back to top button