Automobily

Barcelonský štvorkolesový elektromobil, ktorý môžete jazdiť od 16 rokov! Taký je Silence S04

Silence S04

Pamätáte sa, keď sme testovali elektrický skúter Silence S01? Vtedy sme zhodnotili, že je síce drahším ako spaľovacia konkurencia, no stále veľmi zaujímavým pre ekologickú jazdu mestom a hlavne vďaka svojej batérii, ktorú bolo možné z neho vytiahnuť a doniesť do garáže či dokov ako cestovný kufrík, bol aj veľmi praktickým. Barcelonská spoločnosť Silence dnes prichádza oficiálne na trh so štvorkolesovým elektromobilom s označením Silence S04, ktorého pohon je rovnaký ako pri elektrickom skútri a jeho azda najväčšou výhodou je, že ho môžu osedlať už 16-roční šoféri.

Silence S04 zaujme aj nízkou cenou…

Maximálna rýchlosť elektrického vozítka Silence S04 je 85 km/h v najvyššej verzii L7e.

Tento vreckový elektromobil, ako by sme Silence S04 mohli nazvať, je ešte menší, než nedávno predstavený Fiat Topolino (resp. Citroën Ami) a teda pre mestské potreby zdieľanej mobility, alebo len pre presun z bodu A do bodu B s bezproblémovým parkovaním, je ešte praktickejší. Dokonca sa s ním vmestíte aj do výťahu vo vašom business centre a doveziete sa až k vášmu pracovnému stolu. Jeho dĺžka je len 2280 mm, šírka 1290 mm a výška 1590 mm. Batožinový priestor ponúkne až 247 litrov.

Maximálna rýchlosť elektrického vozítka Silence S04 je 85 km/h v najvyššej verzii L7e, čo je na mestskú premávku dostatočné. Dojazd je pri tejto rýchlosti údajne až 149 kilometrov. Energiu elektromotor čerpá z dvojice akumulátorov s kapacitou 11,2 kWh. Tieto baterky viete z autíčka vytiahnuť ako lietadlový kufrík, podobne ako sme to demonštrovali aj v našom teste pri elektrickom skútri Silence S01. Nabíjanie baterky trvá pri klasickej domácej zástrčke 6 hodín. Akumulátory majú hmotnosť 41 kg každý a aj napriek tomu je hmotnosť celého elektrického drobca len 450 kg.

Interiér je síce jednoduchý, no nechýba v ňom napríklad 7-palcová obrazovka, centrál, elektrická parkovacia brzda či elektrické okná a späťáky. Kotúčové brzdy dostali aj ABS systém. Klimatizácia je k dispozícii, ale za príplatok. Vrcholovou verziou je model s označením L7e, ktorý je osadený elektromotorom s výkonom 14 kW. Slabší derivát L6e má výkon len 6 kW kvôli čomu dokáže jazdiť maximálkou len 45 km/h. A aká je cena elektrického barcelonského vozidla? Bez akumulátorov stojí v základe 6 600 eur. S baterkami je to 10 200 eur.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button