Automobily

Autonómny Volkswagen ID.Buzz AD v premávke už o štyri roky

Volkswagen ID.Buzz AD

Volkswagen ID.Buzz sa prvýkrát svetu predstavil v roku 2017, ako koncept retro-dodávky na elektrický pohon. Odvtedy sa s miernymi úpravami zjavoval takmer na každom väčšom autosalóne. Aj keď prešli už štyri roky, na cesty sa v produkčnej verzii stále nedostal. Možno budúci rok. Avšak nemecká značka si pripravila pre návštevníkov mníchovského autosalónu ďalší prísľub v podobe autonómnej variácie modelu ID.Buzz s označením AD. Jeho nástup na cesty sa má podľa predstaviteľov Volkswagenu odohrať už v roku 2025.

Najskôr v Hamburgu, potom v Mníchove…

Riadiaca jednotka pomocou množstva senzorov dokáže “vidieť” všetky prekážky až do vzdialenosti 400 metrov..

Označenie AD v novom koncepte ID.Buzz znamená Autonomous Driving a teda v preklade autonómnu jazdu. Volkswagen svoj “bezšoférový” automobil vyrába v spolupráci so spoločnosťou Argo AI, ktorá sa špecializuje práve na vývoj autonómnych vozidiel. Významný podiel v tejto firme má tak Volkswagen ako aj nový partner Ford.

Futuristický koncept, ako z apokalyptického filmu, nesie na svojej streche LIDAR skener, ktorý sa skladá zo šiestich menších LIDARov, 11 radarových panelov a niekoľkých kamier s mikrofónmi. Načo takéto vybavenie v budúcnosti ľuďom na aute vôbec bude? Dokonalý software, ktorý je v automobile nainštalovaný, dokáže pomocou týchto vymožeností navádzať autonómny automobil tak, aby nespôsobil žiadnu škodu okoloidúcim či okolojazdiacim. Okrem toho dokáže predvídať správanie okolitých automobilov, chodcov, cyklistov, motorkárov či iných pohyblivých prekážok. Na jeho karosérii taktiež nebudú chýbať ani početné senzory, ktoré sú rozmiestnené dokola celého vozidla. Riadiaca jednotka pomocou nich dokáže “vidieť” všetky prekážky až do vzdialenosti 400 metrov.

Prototyp autonómnej retro-dodávky čakajú teraz náročné testy, ktoré majú vychytať všetky muchy, ktoré teoreticky môže autonómna jazda so sebou priniesť. Automobil by mal byť do premávky vypustený už v roku 2025 v rámci systému zdieľanej mobility MOIA. Prvým mestom, kde sa ukáže vo svojej plnej technologickej vyspelosti a aj kráse, bude nemecký Hamburg. Odtiaľ, po prvých úspešných kilometroch, poputuje do Mníchova a potom do celého sveta.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button