Automobily

Automobilový chameleón? Koncept Audi Activesphere nemení farbu, ale tvar

Audi Activesphere

Nemecká značka Audi predstavila ďalší z konceptov z rady “sphere”. Novinka nadväzuje na predchádzajúce koncepty dvojdverového GT Skysphere a vlajkovej lode Grandsphere. Paralelu môžeme badať aj s mikrobusom Urbansphere. Tohtoročná novinka dostala meno Activesphere a má zacieliť na zákazníkov, ktorí si užívajú aktívny životný štýl a radi so svojim autom vybehnú plne naložený do prírody. Koncept v sebe kombinuje prednosti SUV-čka, hlavne svetlú výšku, ako aj praktickosť pick-upu. To všetko s eleganciou modelov kupé.

Audi posilňuje konceptovú líniu “sphere”…

Koncept Audi Activesphere je pripravený aj do ostrejšieho terénu. Nechýbajú mu ochranné plasty karosérie.

Koncept Audi Activesphere dostal 22-palcové disky kolies, ktoré svojou veľkosťou prispievajú k celkovo vysokému postoju automobilu. Na masívnych diskoch sú obuté terénne pneumatiky, aby ste sa nebáli zísť z pevnej vozovky na poľňačku či do lesa a nepoškodili si pri tom krásne disky. Štandardne ponúkne koncept Audi Activesphere svetlú výšku 208 mm, no vďaka vzduchovému odpruženiu sa môže hýbať podľa potreby v rozmedzí od 168 mm to 248 mm. Koncept tak nemá problém jazdiť diaľnicou s čo najnižším odporom vzduchu, no zároveň sa nebojí ani ostrých kameňov v teréne.

Dizajn automobilu je takpovediac outdoorový. Koncept Audi Activesphere je pripravený aj do ostrejšieho terénu. Nechýbajú mu ochranné plasty karosérie. Dostal Full-LED osvetlenie, kamery namiesto spätných zrkadiel a čo je azda najzaujímavejšie, sú disky kolies s klapkami, ktoré sa podľa potreby otvárajú a zatvárajú, aby sa zabezpečila čo najlepšia aerodynamika vozidla. Horná časť je z veľkej časti presklená, vďaka čomu interiér opticky narastá. Čiastočné presklenie dostala aj predná maska “singleframe”. Zaujímavosťou je presklenie nad batožinovým priestorom, ktoré je možné odsunúť smerom ku streche a vznikne tak malá korba, ktorá z modelu Audi Activesphere spraví kompaktný pick-up. Na korbu naložíte v pohode dva elektrobajky. Zadné dvere sa otvárajú proti smeru jazdy a sú takzvane “samovražedné”.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Interiér je plne prispôsobený autonómnej jazde. Palubná doska a pedále jednoducho zmiznú v prípade potreby. Vďaka tomu má posádka dokonalý výhľad dopredu a veľa miesta na sedenie a zábavu. Displeje interiéru má nahradiť systém zmiešanej reality Audi Dimensions. Tento systém využíva na sledovanie zmiešanej reality štýlové okuliare. Po ich nasadení sa môže posádka preniesť do polovirtuálneho sveta, ktorý sa odohráva na pozadí toho reálneho.

Koncept Audi Activesphere stojí mimochodom na technickom základe čisto elektrickej platformy PPE, ktorá je vyvinutá pre modely Audi v spolupráci so značkou Porsche. Dĺžka automobilu je 4980 mm. Na šírku narástol na 2070 mm a na výšku poskytne pasažierom 1600 mm. Rázvor náprav je 2970 mm. Koncept dostal dvojicu elektromotorov so spoločným kombinovaným výkonom 235 kW. Slimák teda nebude. Krútiaci moment je pri tom 720 Nm. Pohon sa realizuje na všetkých štyroch kolesách. Platforma spolupracuje s 800V architektúrou. Baterka poskytne kapacitu 100 kWh vďaka čomu koncept Audi Activesphere bude schopný prejsť zhruba 600 km na jedno nabitie. Vďaka podpore nabíjania z 270 kW nabíjačky sa batéria nabije z 5 na 80 percent len za 25 minút. Kedy a či vôbec príde na trh zatiaľ známe nie je.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button