AutomobilyInfo

Audi v Šanghaji predstavilo hneď niekoľko zaujímavých noviniek!

Autosalón v Šanghaji patrí medzi najvýznamnejšie na svete. Svoje novinky tu nepredstavujú len domáce ázijské značky, ale aj európsky či americký zástupcovia. Práve na európskych zastupiteľov sa pozrieme na nasledujúcich riadkoch a fotkách. Nemecký premiant Audi tu odprezentoval hneď štyroch zástupcov elektrickej rodiny. Mohutný koncept elektrického SUV, dvojicu elektrických Q4 e-tron ako aj prémiové Audi A6 e-tron. Štvoricu elektromobilov doplnila aj luxusná limuzína Audi A7L.

Mohutná štúdia elektrického SUV na prvý pohľad pripomínala minulú generáciu obľúbeného rodinného SUV Q7. Koncept “Shanghai” sa predstavil s dĺžkou 4870 mm, s mohutnou zaoblenou prednou maskou s ostro rezanými LED svetlometmi a s elektrickým pohonom. Do budúcnosti by mohol byť pri sériovej výrobe označovaný ako Audi Q6 e-tron. Na oficiálne potvrdenie názvu si však budeme musieť ešte počkať. Na informácie ohľadom tohto konceptu je nemecká značka zatiaľ veľmi skúpa. Predpokladáme, že novú platformu PPE bude budúci model Q6 e-tron zdieľať s veľkými luxusnými automobilmi Porsche.

Štvorica elektromobilov a jeden dlhánsky spaľovák…

Audi A7L First Edition bude vyrobená v limitovanej edícii 1000 kusov. Vyrábať sa bude v Číne.

Menšie modely Q4 e-tron a Q4 Sportback e-tron už pomaly mieria do predaja. Šanghajský autosalón bol však miestom ich predstavenia. Návštevníkov zaujali nie len svojimi kompaktnými rozmermi ale prepracovanou technológiou elektrického pohonu a hlavne, ako aj ostatná európske značky, puncom európskej kvality.

Koncept A6 e-tron to má namierené do sériovej výroby rovnako, ako aj elektrické Q4-ky. Prémiová elektrická limuzína A6 e-tron využíva platformu PPE, ktorá by mala byť zhodná s platformou, ktorú bude v budúcnosti využívať aj pripravovaný model Q6 e-tron. O pohon prémiového modelu sa postará dvojica elektromotorov s kombinovaným výkonom 350 kW. Elektromotory poháňajú všetky štyri kolesá a dodajú im krútiaci moment až 800 Nm. Vďaka platforme PPE môže Audi A6 e-tron disponovať aj vzduchovým podvozkom s adaptívnymi tlmičmi či dokonca využiť 800V elektrický systém.

Mimo elektrickej rodiny, no stále veľmi pôsobivý a luxusný automobil, ktorý sa predstavil v Šanghaji, je aj Audi A7L. Prekvapujúco sa jedná o predĺžený sedan. Táto vlajková loď nemeckej značky so štyrmi kruhmi na nose je výsledkom spolupráce nemeckej automobilky a čínskym výrobcom automobilov SAIC Motor. Na dĺžku meria až 5076 mm. Rázvor ponúkne až 3026 mm, čo znamená obrovský priestor pre posádku vo vnútri. Pre čínskych zákazníkov sú rázvor a priestor na nohy v zadnom rade sedadiel tie najdôležitejšie faktory pri rozhodovaní sa o kúpe nového automobilu.

Pod kapotou luxusnej limuzíny Audi A7L First Edition by sa mal ukryť trojlitrový prepĺňaný šesťvalec s turbom s výkonom 250 kW a s krútiacim momentom 500 Nm. Všetky štyri kolesá dostanú silu z motora vďaka sedemstupňovému dvojspojkovému automatu. V štandarde nebude chýbať vzduchový podvozok či systém natáčania zadných kolies. First Edition bude vyrobená v limitovanej edícii 1000 kusov. Vyrábať sa bude v Číne a prvé exempláre dorazia k svojim novým majiteľom už začiatkom budúceho roka.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button