RETRO

ARO 10: Prvý predchodca Dacie Duster existoval už v 80. rokoch minulého storočia

ARO 10

Milióny ľudí milujú Daciu Duster. Hovoria to čísla jej predajov, ktoré každým dňom rastú. A je to tak už od roku 2010, kedy na trh prišla jej prvá modelová generácia. Bolo to prvé SUV za dostupné ceny. Bestseller s viac ako dvoma miliónmi vyrobených kusov. A s ohľadom na nedávno predstavenú tretiu generáciu ich bude pravdepodobne podstatne viac. Málokto však vie, že Duster z roku 2010 bol prvým modelom zo série SUV značky Dacia, ktorého výroba a predaje trvajú dodnes. Nie je to však prvé auto s názvom Dacia Duster. V rokoch 1985 až 1993 sa model ARO 10 4×4 vyvážal do Veľkej Británie práve pod názvom Dacia Duster. Vedeli ste to?

ARO plánovalo preraziť aj na americkom trhu…

V septembri 2003 predal rumunský štát 68,7 percenta firmy ARO spoločnosti Cross Lander, ktorú vlastní John Perez, za 180 000 dolárov.

ARO? Čo je to za značka? V roku 1957 sa spoločnosť „Auto Romania“ (odtiaľ pochádza skratka) stala prvou rumunskou automobilkou (v roku 1966 nasledovala Dacia), ktorá začala vyrábať terénne vozidlá. Spočiatku vyrábala modely na základe sovietskeho GAZ-69, najznámejší bol M 461 z roku 1964, ktorý sa dovážal napríklad do NDR ale aj do Československa. Ako píšu Eberhard Kittler a Michael Dünbier v knihe „Motorové vozidlá NDR“, od roku 1969 na nemecký trh bolo dovezených 4150 kusov. ARO celosvetovo predalo 53 000 vozidiel M 461.

S pichodom modelu ARO 240 bola začiatkom 70. rokov k dispozícii nová karoséria, opäť s plachtou. Zadná náprava bola koncipovaná ako tuhá s pozdĺžnymi listovými perami a šikmými tlmičmi, vpredu bolo nezávislé zavesenie s dvojitými priečnymi ramenami, vinutými pružinami a vertikálne usporiadanými tlmičmi. Ďalšími prvkami podvozku boli šnekové riadenie a systém bubnovej brzdy. Vodou chladený 2,5-litrový štvorvalcový benzínový motor dosahoval výkon 75 koní a bol vybavený karburátorom pod licenciou Weber. Užitočné zaťaženie bolo 680 kg s prázdnou hmotnosťou 1520 kg a maximálna rýchlosť bola 113 km/h. Do NDR sa vraj doviezlo4 700 vozidiel, z toho 2 000 s naftovým motorom.

Séria ARO-24 dostala v roku 1980 „malého brata“, sériu ARO-10. Desiatka, ktorá bola v závislosti od konštrukcie dlhá od 3,91 do 4,81 metra, zdieľala komponenty s Daciou 1300 od motora po prednú nápravu a bola inšpirovaná Renaultom Rodeo a Citroënom Méhari – kultovými autami doby. ARO 10 sa vyrábalo v mnohých karosárskych prevedeniach, bolo vybavené siedmimi rôznymi motormi (benzínovými a naftovými) a ponúkalo sa vo verziách 4×2 aj 4×4. A teraz sa dostávame k téme Dacia Duster.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

ARO 10 sa od roku 1985 predávalo aj vo Veľkej Británii (kde boli podmienky vždy naklonené autám východného bloku) s menom Dacia Duster a na niektorých medzinárodných trhoch ako Dacia 10. Názov Dacia bol vybraný schválne, pretože Briti už poznali model Dacia Denem, čo bol licenčný Renault 12, ktorý bol predstavený v roku 1982. Krátko na to došlo v Nemecku k pokusu predávať Daciu 1310 založenú na Renaulte 12 ako ARO Familia. O úspechu tohto modelu s týmto menom pamätníci vedia svoje… História Dusteru v Spojenom kráľovstve bola sužovaná problémami s dovozcami. Plány na uvedenie vozidiel na trh v roku 1982 boli zastavené, keď prví dovozcovia náhle ukončili svoju činnosť.

Problém nastal na jeseň roku 1990, keď noví dovozcovia ustúpili tretej spoločnosti a v roku 1993 boli dovozy, zrejme natrvalo, zastavené. Posledný Duster bol predaný v Spojenom kráľovstve v septembri 1993, ale vozidlo bolo naďalej dostupné v Rumunsku a ďalších európskych krajinách ako séria ARO 10. Od roku 1997 sa vyrábal aj otvorený model s mäkkou strechou odvodený od ARO 10 s názvom ARO Spartana.

Konečná evolúcia modelu 10, vyrábaného od roku 1999, sa nazývala ARO 10 Super, mala mierne upravený dizajn a vychádzala z podvozku väčšieho modelu ARO 24. Vozidlo bolo dostupné na mnohých exportných trhoch. V Spojenom kráľovstve pod menom Dacia Duster bolo dostupné do roku 2006. Potom bol jeho predaj ukončený. A vieme prečo aj…

Ako píše Hagerty, pôvodný britský Duster bol veľmi cenovo dostupný a stál len 4 995 libier (v porovnaní s Land Roverom 90, ktorý sa predával za 8 606 libier). Ale ako kolegovia pokračujú: “Lacné, áno. Ale aj škaredé. Kvalita konštrukcie bola diabolská, spoľahlivosť veľmi pochybná a nebolo potešením s ním jazdiť. S riadením, ktoré bolo nepresné a ťažkopádne, a tuhé, bola jazda trápením”. Okrem toho so svojimi malými 14-palcovými kolesami a relatívne nízkou svetlou výškou nebol tento model mimoriadne zdatný v teréne.

Okrem toho, že sa ARO 10 predávalo ako Dacia Duster v Spojenom kráľovstve a na niektorých ďalších trhoch, malo napríklad v Taliansku aj rôzne iné mená. Miestna spoločnosť Ali Ciemme (ACM) tam v 80. rokoch 20. storočia zmontovala ARO 10 a predávala ho ako „Aro Super Ischia“ s 1,4-litrovým benzínovým motorom Renault vyrobeným spoločnosťou Dacia na základe licencie. S 1,6-litrovým benzínovým alebo naftovým motorom od Volkswagenu sa v rokoch 1987 až 1989 predával ako Aro Enduro x4. Turbodiesel bol predstavený koncom roka 1988. Predaj vozidiel vyrobených v Taliansku nebol príliš vysoký, v roku 1987 dosiahol 2 500 kusov a v roku 1988 1 800 kusov. Vozidlá s motormi Volkswagen pozostávali z 28 percent z rumunských dielov, zvyšok tvorili talianske a nemecké diely. Verzie s motorom Volkswagen tiež dostali silnejší diferenciál, aby zvládli extra krútiaci moment.

Koniec firmy ARO bol hanebný. Pre zlú obchodnú situáciu bývalého rumunského finančného ústavu Bancorex sa firma v 90. rokoch dostala do finančných ťažkostí. Niekoľko pokusov o privatizáciu podniku však rumunská vláda odmietla. V roku 1998 americký podnikateľ kubánskeho pôvodu John Perez ponúkol franšízové ​​zmluvy americkým predajcom áut. Asi 200 predajcov zaplatilo za franšízové ​​práva 75 000 dolárov, v celkovej hodnote 15 miliónov dolárov. Tieto práva ponúkala spoločnosť s názvom East European Imports. ARO bolo ponúkané ako nadbytočné vojenské vozidlo Varšavskej zmluvy.

Po predaji franšízových práv boli predajcovia nútení posielať hotovostné šeky alebo uskutočnovali bankové prevody, aby dostali vozidlá, ktoré boli údajne uskladnené v prístave na Floride. Predajcovia to odmietli a trvali na platbe pri doručení, čo nakoniec viedlo k tomu, že East European Imports zatvoril svoje brány. V septembri 2003 predal rumunský štát 68,7 percenta firmy ARO spoločnosti Cross Lander, ktorú vlastní John Perez, za 180 000 dolárov. Zmluva vyžadovala, aby spoločnosť investovala 2 milióny dolárov, čo sa vraj nikdy nestalo. Namiesto toho boli v rozpore s privatizačnou zmluvou predané všetky výrobné prostriedky a zariadenia ARO. Rumunský štát zažaloval Johna Pereza v roku 2006 za falšovanie dokumentov na získanie spoločnosti.

ARO 244 sa plánovalo vstúpiť na americký trh ako Cross Lander 244X, no vo februári 2006 sa vyčerpali finančné prostriedky. Spoločnosť Cross Lander USA Inc. prepustila všetkých zamestnancov, predala svoje sídlo a zanikla vo februári 2006. 15. júna 2006 vyhlásila fabrika ARO konkurz, po ktorom bol majetok postupne predaný rôznym spoločnostiam. Na autosalóne v Ženeve v roku 2009 Dacia vytiahla z neznáma názov Duster a ukázala štúdiu s týmto názvom. Čo nasledovalo po predstavení cieľavedomého komceptu, môžeme vidieť v uliciach aj dnes…

Zdroj fotografií: www.de.motor1.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button