AutomobilyTechnika

Armádne vozidlo do každej rodiny!

GAZ Tigr

Rusko je špecifická krajina. Nie len čo sa politiky týka ale hlavne vďaka jej výrobkom, ktoré sa predávajú do celého sveta a časom si vyslúžili prívlastok – nezničiteľné. Medzi najvýznamnejšie komodity patrí bez pochýb vojenská technika. Hoci sa odborníci vo svete vysmievajú ruskej “presnosti”, paradoxne ruské tak zbrane, ako aj iné výrobky, pretrvávajú veky a fungujú aj dlho po ich oficiálnej dobe “trvanlivosti”. Je to tak aj s autami, ktoré si nie len na domácom trhu predávajú generácie a stále sú pojazdné. Už len taká Lada Niva je toho dobrým príkladom. Do zástupu nezničiteľných ruských strojov sa postavil aj armádny špeciál GAZ Tigr, výzorom pripomínajúci americký Hummer. Ak by sme si mysleli, že je to automobil len pre armádne účely, veľmi by sme sa mýlili. GAZ ho totižto už roky predáva aj civilnému obyvateľstvu, ktoré sa v ňom môže preháňať v bežnej doprave. Predstavme si, že by sme na takom stroji jazdili na našich cestách! Na jednej strane nepredstaviteľné no na druhej strane, konečne by sme sa nemuseli sťažovať na neustále rozbité tlmiče, čapy či ramená našich áut z večných výtlkov a nerovností slovenských ciest.

GAZ Tigr dokonca vychválil aj sám ruský prezident…

Ruský mastodont dokáže pracovať v tepelnom rozmedzí od -50 do +50 stupňov Celsia. Nebojí sa ani púšte ani ruskej tundry.

Čo je vlastne ten ruský Tigr zač? Interne označený model GAZ 2330 je stroj, ktorého korene siahajú až do deväťdesiatych rokov, kedy vznikla jeho prvá verzia podľa objednávky ministerstva obrany Spojených Arabských Emirátov. Spolupráca s arabskou firmou Bin Jabr Group však nedopadla dobre. Vtedy si Rusi zaumienili že s vývojom budú pokračovať na vlastnú päsť. Vďaka zručným konštruktérom a dobre nastavenému dlhodobému plánu sa tento automobil postupne dostal do takej podoby, ako ho poznáme dnes. Najskôr sa vyrábal výhradne ako armádny automobil. Jeho poslednú generáciu, ktorá disponovala aj civilnou verziou, vypustila ruská fabrika na cesty v roku 2005. A od roku 2007 ho môže vlastniť doslova každý civil, ktorý nemá hlboko do “kapsy”.

Armádna terénne verzia je určená do najťažších podmienok. Vo svojom vnútri dokáže previezť až deväť vojakov v plnej poľnej (v predĺženej verzii až 11). Poháňané sú samozrejme všetky kolesá. Stroj je schopný pracovať v extrémnych teplotách v rozmedzí od -50 stupňov až po +50. Je tak dokonalým strojom ako do púšte, tak aj do najchladnejšej ruskej tundry. Pancierové pláty karosérie disponujú dvomi hrúbkami podľa špecifikácie. Buď päť alebo sedem milimetrov.

Civilný variant sa samozrejme od tej armádnej odlišuje. Nedisponuje pancierom, interiér je oveľa viac poľudštený, dokonca sa tu nájdu aj elektricky ovládané okná, elektricky nastaviteľné sedačky, nezávislé kúrenie či klimatizácia. Strešný nosič je za príplatok a ruská automobilka sa nebráni ani zákazkovým úpravám podľa predstáv budúceho majiteľa.

Tigr pre bežného smrteľníka je 5600 mm dlhý, 2300 mm široký a 2150 mm vysoký so svetlou výškou 400 mm. Parkovanie v centre mesta je doslova “mission impossible”. Aspoň teda v našich preplnených mestách. Vo vnútri je priestor pre štyroch pasažierov v pomyselnej kabíne. Na lavice v batožinovom priestore sa vmestia ďalší dvaja cestujúci. Vďaka obrovským palivovým nádržiam má dojazd až 900 kilometrov a to pri spotrebe okolo 15-20 litrov na 100 km.

A tu sa dostávame k srdcu mohutného stroja. Výrobca ponúka niekoľko agregátov, ktoré ho dokážu rozbehnúť do maximálnej rýchlosti 140 km/h. Najslabším je 5,9 litrový dieselovým V6 motorom Cummins-B s výkonom 180 koní. Silnejšie varianty poskytnú výkon 197 a 215 koní. V ponuke GAZ-u je aj 3,2 litrový šesťvalcový 197 koňový turbodiesel. O pohon všetkých kolies sa stará päťstupňová manuálna prevodovka. GAZ Tigr je schopný uniesť náklad s hmotnosťou až 1500 kilogramov. Celková pohotovostná hmotnosť mastodonta je pri tom papierovo 3500 kilogramov!!! Či je to aj v skutočnosti pravda, to je ťažko povedať. Museli by sme si ho jedine samostatne prevážiť.

Samotný ruský prezident Vladimír Putin je na automobilku GAZ, ako aj na samotný model Tigr tak hrdý, že sa o ňom pre médiá vyjadril: Táto technika je pochvalou Ruska a ruského inžinierstva. Je viditeľným dôkazom veľkého potenciálu nášho obranného priemyslu, vedeckej kapacity ako aj výrobného personálu”.

Najväčším odberateľom modelu GAZ Tigr naďalej ostáva armáda, hoci si ho môže v civilnej verzii kúpiť ktokoľvek. Je hojne zastúpený nie len v ruských ozbrojených zložkách, ale aj v čínskych, kazachstanských, bieloruských či dokonca našich, slovenských. Uplatnenie našiel aj v polícii, hasičských zložkách ako aj v protiteroristických jednotkách. Aká by to bola paráda, kebyže jazdíte v bežnej premávke s autom, ktoré používajú pri najťažších zásahoch aj protiteroristické jednotky? Ego by nám doslova rástlo geometrickým radom.

 

Zdroj foto: www.auto-zer.com/page/gaz-tigr-2330

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button