Info

Ako správne naštartovať auto cez štartovacie káble

Nie len zimné obdobie, ale aj zabudnuté zapnuté svetlá či časté krátke jazdy mestom, môžu byť zabijakom našich autobatérií. Ako si najrýchlejšie pomôcť, keď nedokážeme kvôli vybitej baterke naštartovať? Ak zrovna nemáte možnosť autobatériu vybrať v garáži a zapojiť ju na nabíjačku, naštartovať môžeme pomocou štartovacích káblov. Potrebujeme správne štartovacie káble a ochotného kamaráta, ktorý je nemá problém prísť k vám s druhým autom. Ako však správne zapojiť štartovacie káble aby sme si nespôsobili väčšiu škodu?

Správny postup zapájania a štartovania pomocou štartovacích káblov:

 1. Automobil s plnou batériou (ten ktorý bude nepojazdné auto štartovať) má vypnutý motor.
 2. Očistite kontakty vybitej autobatérie, aby ste k nej štipce štartovacích káblov mohli čo najlepšie prichytiť.
 3. Pripnite štipec červeného kábla k plusovému pólu (+) vybitej autobatérie.
 4. Druhý koniec červeného kábla so štipcom pripnite k plusovému pólu (+) nabitej autobatérie.
 5. Pripnite štipec čierneho kábla na mínusový pól (-) nabitej batérie.
 6. Druhý koniec čierneho kábla so štipcom pripnite na kostru (kovovú časť) “vybitého” automobilu v motorovom priestore. Na mínusový pól vybitej autobatérie čierny kábel neprichytávame.
 7. Naštartujeme automobil s nabitou autobatériou necháme ho chvíľu (minútu) bežať na voľnobeh. Pri pripájaní štartovacích káblov sa neodporúča zapájanie pri naštartovanom motore “nevybitého” automobilu.
 8. Jemne pridávame plyn a zvyšujeme otáčky na voľnobehu na naštartovanom automobile s nabitým akumulátorom pričom zahájime štartovanie aj na automobile s vybitým akumulátorom.

Správny postup odpojenia štartovacích káblov:

 1. Odpojíme čierny kábel so štipcom zo štartovaného vozidla (toho s vybitou batériou).
 2. Druhý koniec čierneho káblu odstránime z batérie vozidla ktoré dodávalo prúd (auto s nabitou batériou).
 3. Červený kábel odpojíme najskôr z automobilu dodávajúceho prúd (z auta s nabitou batériou).
 4. Druhý koniec červeného kábla odpojíme zo štartovaného vozidla (z auta s vybitou batériou).

Ak by sa nám nepodarilo naštartovať vybitý automobil pomocou štartovacích káblov dôvodov môže byť viacej. Autobatéria nabitého automobilu nemusí mať dostatočnú silu na naštartovanie vybitého automobilu. Vybitá autobatéria môže byť už tak poškodená, že ju zachráni len výmena za novú. Prípadne štartovacie káble sú tenké a neprepúšťajú dostatočný prúd. Pri štartovaní cez štartovacie káble na pomoc prizvite automobil s podobným výkonom (aj väčším) ako má váš automobil.

Na veľkosti záleží!

Najhrubšie a najdlhšie sú tie najlepšie. Hovoríme o hrúbke a dĺžke štartovacícj káblov samozrejme.

Štartovacie káble vyberajte podľa parametrov. Najlepšie sú tie, ktoré sú laicky povedané “najťažšie/najhrubšie. Prierez kábla (čím väčší tým lepší). Lepšie sú v tomto prípade hrubšie aj dlhšie štartovacie káble. Pri výbere sa zamerajte na minimálne štvormetrové ale pokojne môžete kúpiť aj šesťmetrové. Tiež platí, čím dlhší kábel máte, tým hrubší by mal byť jeho prierez. Samozrejme odrazí sa to aj na cene káblov. Kvalitnejšie, dlhšie a hrubšie štartovacie káble sú aj drahšie no pri tomto sortimente sa šetriť neoplatí. Väčšiu dĺžku káblov oceníte najme pri problémovom parkovaní v mestách, kde sa niekedy nemáte možnosť dostať so naštartovaným automobilom úplne blízko nepojazdného auta. Dlhšie káble vám tak umožnia jednoduchšiu manipuláciu pri štartovaní.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button