Automobily

Ak by neexistoval obmedzovač, máme adepta na pokorenie hranice 500 km/h

Bugatti Chiron Super Sport

Nová verzia brutálneho kupé Bugatti Chiron je na scéne. S označením Super Sport ponúkne luxusnejšiu verziu modelu z roku 2019 Super Sport 300+, na ktorej sa podarilo dosiahnuť rýchlosť 490,484 km/h. Z tejto šialenej verzie sa vyrobilo len 30 kusov a putovali do garáží tých najbohatších ľudí sveta. Nová verzia Bugatti Chiron Super Sport vychádza dizajnovo z predchodcu Super Sport 300+ a samozrejme, dostala niekoľko nových technologických ako i dizajnových prvkov.

Z 0 na 400 km/h za 30 sekúnd…

Pod kapotou šialeného kupé pracuje prepĺňaný osemlitrový šestnásťvalec so štyrmi turbami s výkonom 1176 kW a krútiacim momentom 1600 Nm. .

V porovnaní so štandardným modelom Chiron, sa model Super Sport natiahol o 25 centimetrov, vďaka čomu jeho zadná časť pôsobí ešte viac usadnutejšie a napomáha tak ešte lepšej aerodynamike vozu. Jazdec to ocení hlavne pri ovládaná auta vo vysokých rýchlostiach.

Pod kapotou šialeného francúzskeho kupé pracuje prepĺňaný osemlitrový šestnásťvalec so štyrmi turbami a s neuveriteľným výkonom 1176 kW a krútiacim momentom 1600 Nm. Žiaľ jedna veľká zmena oproti verzii 300+ zapríčinila, že najnovšie Bugatti Chiron Super Sport dokáže ísť maximálnou rýchlosťou 440 km/h. Tipujete správne. Je to obmedzovač a aj napriek obrovskej sile, drží tento automobil na uzde. Škoda. Možno by nové Bugatti Chiron Super Sport dokázalo prekročiť magickú hranicu 500 km/h.

Oproti základnému modelu Bugatti Chiron je najnovšia verzia Super Sport o 23 kilogramov ľahšia a o 100 konských síl výkonnejšia. Údaj z nuly na stovku je zbytočné udávať. No na dvestovku to zvládne za 5,8 sekundy a na tristovku za 12,1 sekundy. Štyristovku prekoná za neuveriteľných 30,3 sekundy od pevného štartu. Zaujímavým faktom je preradenie prevodovky v rýchlosti 403 km/h, kedy preradí špeciálne upravená dvojspojková prevodovka zo šiesteho stupňa na siedmy. Obrovské rýchlosti dokáže Bugatti Chiron Sport Plus zdolávať vďaka pneumatikám Michelin Pilot Sport Cup 2, ktoré znesú rýchlosť až do 500 km/h. Možno práve kvôli pneumatikám bola maximálna rýchlosť elektronicky obmedzená. Bugatti Chiron Sport Plus by dokázala prekročiť rýchlostný index a to by nebolo veru v poriadku. Záujemci o tento luxusný športiak si musia pripraviť na jeho kúpu obrovský čiastku. Bugatti za Chiron Super Sport pýta až 3,2 milióna dolárov bez dane.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button