Automobily

Aj s dodávkou môžete jazdiť štýlovo. Mercedes Citan je toho dôkazom

Mercedes-Benz Citan

Nová generácia mestskej dodávky Mercedes-Benz Citan je tu! Zástupcovia nemeckej hviezdy ju oficiálne predstavili len pred pár dňami. Citan je najmenším úžitkovým vozidlom značky Mercedes na európskom trhu. Prečo by však nemohol vyzerať podobne luxusne, ako jeho súrodenci z radov osobných automobilov?

Príde aj ako elektromobil…

Nákladný priestor Mercedesu Citan pojme predmety, ktorých dĺžka je až tri metre. Jeho celkový priestor je 2,9 m3. Vďaka solídnemu objemu tak do Citana vmestíte až dve europalety.

Nová generácia úžitkového modelu Citan je po vzore svojich starších predchodcov postavená na francúzskom základe modelovej rodiny Renault Kangoo. S francúzskym malým úžitkáčom bude zdieľať množstvo charakteristických čŕt. Citan bude po vzore Renaultu Kangoo k dispozícii vo verziách určených tak na prepravu osôb ako aj nákladu. Dokonca pre budúci rok má nemecká hviezda pripravená pre tento model aj elektrický pohon. Zákazníkov však čaká ešte luxusnejčia odvodenina s označením T. Z nej bude neskôr nasledovať aj odvodený elektromobil EQT.

Mercedes Citan, hoci je to dvojča Renaultu Kangoo, dostal od domovských dizajnérov trojcípej hviezdy vlastný predok i zadok. Konkrétne predná kapota, maska chladiča, spojleri, svetlá predné i zadné ako aj nárazníky či LED-kové osvetlenie. Narástol na dĺžku 4498 mm. V budúcnosti sa však počíta aj s predĺženou verziou, ktorá by mohla mať o viac ako 15 cm viac po vzore Kangoo Maxi. Posuvné dvere dostane tak na ľavú, ako aj na pravú stranu. Zadné dvere si zákazník navolí buď dvojkrídlové, alebo jednokrídlové výklopné.

Nákladný priestor Mercedesu Citan pojme predmety, ktorých dĺžka je až tri metre. Jeho celkový priestor je 2,9 m3. Vďaka solídnemu objemu tak do Citana vmestíte až dve europalety. Jeho nosnosť by sa mala pohybovať na hranici 782 kilogramov a na jeho ťažné zariadenie zavesíte príves s celkovou hmotnosťou až 1,5 tony. Veľmi praktický luxusný automobil.

Kabína najnovšieho úžitkového Mercedesu Citan je oproti predchádzajúcim generáciám luxusnejšia a bohatšie vybavená. Stále však môžeme povedať, že v porovnaní s osobnými automobilmi z rodiny Mercedes je Citan skôr minimalistickým ako luxusným automobilom. Nič mu však neodoberie fakt, že spomedzi malých dodávok sa v jeho interiéri nebudete cítiť ako robotník, ale ako majiteľ prémiového modelu.

Prístrojovka nie je dodávaná francúzskou značkou, ale je priamo od Mercedesu. Vďaka tomu má Citan prepracovaný infotainment MBUX či efektné okrúhle výdychy klimatizácie. Sedadlá sú komfortné po vzore osobných automobilov Mercedes. Výbava úžitkáča Mercedes Citan je oproti konkurencii naozaj bohatá. Za príplatok si môžete doobjednať naozaj množstvo vymožeností, ktorými oplývajú osobný súrodenci. Za zmienku stoja napríklad bezkľúčové odomykanie či štartovanie, ako aj automatická klíma či multifunkčný volant. Nechýba ani plejáda bezpečnostných asistentov ako aj 6 či 7 airbagov podľa zvolenej verzie Panel Van či CItan Tourer. Tlmenie automobilu je nastavené technikmi Mercedes, ktorí ho vyladili tak, aby jazda v malej dodávke bola čo najpríjemnejšia a najpohodlnejšia. Ladenie podvozku je rovnako závislé aj od zvolenej verzie Tourer alebo Panel Van.

Hnacím pohonným ústrojenstvom najnovšej generácie úžitkového automobilu Mercedes CItan bude momentálne len spaľovací motor a to vo dvoch prevedeniach. Benzínovom a naftovom. Benzín bude zastupovať 1,3 litrový štvorvalec pre verzie 110 a 113. Motor Citanu 110 ponúkne výkon 75 kW a krútiaci moment 200 Nm. Silnejšia 113-stka príde s výkonom 96 kW a krútiacim momentom 240 Nm. Silnejšie naftové 1,5 litrové štvorvalcové motory sa ukryjú pod kapotami modelu Citan vo verziách 108 CDI a 110 CDI. Slabšia stoosmička poskytne výkon 55 kW s krútiacim momentom 230 Nm a silnejšia stodesiatka bude disponovať výkonom 70 kW s krútiacim momentom 260 Nm. V druhej polovici budúceho roka sa očakáva aj príchod elektrického pohonného ústrojenstva v modeli označenom ako Mercedes eCitan. Jeho dojazd na jedno nabitie by mal byť okolo 285 kilometrov, čo nie je vôbec nezaujímavý údaj. Nabíjanie by mohlo zvládnuť v priebehu 40 minút doplniť akumulátor eCitanu z 10 až na 80 percent. Na jeho cenovku si však budeme musieť ešte chvíľku počkať.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button