Automobily

600 koní a stovka pod 4 sekundy! Nie, nie je to superšport. Je to off-road Prodrive Hunter

Prodrive Hunter

Vo Veľkej Británii vznikali a vznikajú už desaťročia veľmi zaujímavé stroje. Za zmienku stoja značky ako Caterham, TVR, Sunbeam, Ultima, Ariel, Lotus a mnoho ďalších. Aj keď niektoré z nich už žiaľ neexistujú, ich odkaz tu ostáva aj naďalej. Novinkou, ktorú by sme mohli označiť exotickou, a ktorá pochádza práve z Británie, je hyperšportový off-road Prodrive Hunter. Ak vám meno niečo hovorí, je to preto, že sme si túto značku už na našom portáli predstavovali ako potenciálny pretekársky BRX Hunter T1+ pre Dakar. Dnes prichádza jeho civilná verzia, ktorá by sa ani na Dakare nemusela hanbiť.

Prodrive chce zabodovať na Dakare aj u bohatých súkromníkov…

Hypervýkonný štýlový off-roadový stroj, ponúkne výkon až 600 koní s krútiacim momentom 700 Nm vďaka 3,5 litrovému dvomi turbami dopovanému šesťvalcu Ford.

Terénne “Ferrari”, ako Prodrive Hunter označujú zahraniční novinári, je hypervýkonný štýlový off-roadový stroj, ktorý ponúkne výkon až 600 koní s krútiacim momentom 700 Nm vďaka 3,5 litrovému dvomi turbami dopovanému šesťvalcu Ford. Vďaka faktu, že cestná verzia nemusí spĺňať žiadne regulácie, ktoré vyžadujú jednotlivé súťažné triedy, môže poskytnúť o viac ako polovicu vyšší výkon ako pretekárske špeciály. Z nuly na stovku dokáže vďaka svojej sile vystreliť za menej ako 4 sekundy a jeho maximálna rýchlosť? Držte si klobúky, 300 km/h! Tú však s off-roadovými pneumatikami nezvládne. Len s cestnými. Aj tak je to však brutálne vozidlo, ktoré bude pravdepodobne ešte dlho v teréne neprekonateľné.

Civilný Prodrive Hunter dostane v základe 35-palcové terénne pneumatiky, samozrejme pohon všetkých štyroch kolies s tromi diferenciálmi, špeciálne zavesenia, nastaviteľné tlmiče, 480 litrovú palivovú nádrž (pri dnešných cenách paliva radosť tankovať), ako aj šesťstupňovú sekvenčnú prevodovku či brzdy, ktoré konštruktéri prebrali z pretekárskej verzie.

Čo však bude tento špeciálny off-road stáť? Lacný veru nebude. Jeho základná cena bez dane začína na čiastke 1 250 000 britských libier. Poriadna pálka. Isté je však, že o tento stroj budú mať záujem hlavne bohatí šejkovia z blízkeho východu. Jeden kus je už dokonca predaný do Bahrajnu, kde sa z neho teší korunný princ Salmán bin Hamad Ál Chalifa.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button