Automobily

Švajčiarska Hispano Suiza prichádza s produkčným modelom! Maguari HS1 GTC ponúka 1200 koní

Hispano Suiza Maguari HS1 GTC

Kedysi slávna švajčiarsko-španielska značka Hispano Suiza produkovala nádherné športové automobily. Jej hviezda však časom zhasínala. Našťastie dnes sa jej niekdajšiu slávu pokúšajú vzkriesiť hneď dve spoločnosti z ktorých jedna je švajčiarska – Hispano Suiza Automobilmanufaktur AG a druhá je španielska – Hispano Suiza. Prvá menovaná vypustila do éteru fotografie, či presnejšie rendre, svojho produkčného modelu Magiari HS1 GTC. Ak by sa dostal na cesty, bude jedným z najzaujímavejších športiakov posledného desaťročia.

Švajčiarska Hispano Suiza verí v spaľovací motor…

Pod kapotou, respektíve uprostred vozu, pracuje 5,5 litrový desaťvalcový agregát, ktorého výkon je neuveriteľných 1200 koní s krútiacim momentom 1100 Nm.

Prvý koncept modelu Maguari bo predstavený ešte v roku 2010. O deväť rokov neskôr sa ukázal vo svojej predprodukčnej verzii, ktorá sa mala začať vyrábať v roku 2020. Koronavírus však produkciu posunul a neurčito a dnes, v roku 2022 sme sa dočkali. Produkčná verzia modelu Hispano Suiza Maguari HS1 GTC mieri do výroby, ktorá by mala začať už v apríli.

Prvý prototyp, ktorý švajčiarska Hispano Suiza Automobilmanufaktur AG vyrobila, sa počas minulého, ako aj tohto roka vyskytoval na rôznych výstavách, kde si spoločnosť robila veľké promo. Nevynechali festovali ako Goodwood či Circuit Paul Richard. K prvým zákazníkom by sa mal švajčiarsko-španielsky športiak dostať už začiatkom budúceho roka.

Automobil je 5100 mm dlhý, 2100 mm široký a 1250 mm vysoký. Nie je teda žiadnym kompaktným drobcom. Predný nárazník dostal obrovské nasávacie otvory, ktoré predpovedajú jeho príslušnosť k spaľovacím motorom. Hoci Španieli by ho radšej videli ako elektromobil, Švajčiari aj naďalej dôverujú benzínu. Automobil dostal oproti konceptu väčší splitter, menšie spätné zrkadlá či špecificky tvarované koncovky výfuku. Nechýbajú ani obrovské 22-palcové kolesá vpredu a ešte väčšie 23-palcové kolesá vzadu. Hmotnosť automobilu by nemala presiahnuť dve tony. Konkrétne sa pohybuje v okolí hranice 1890 kilogramov. Základom auta je hliníkový rám, na ktorom sú poprichytávané uhlíkové a hliníkové panely.

Pod kapotou, respektíve uprostred vozu, pracuje 5,5 litrový desaťvalcový agregát, ktorého výkon je neuveriteľných 1200 koní s krútiacim momentom 1100 Nm. Motor prenáša silu na zadné kolesá pomocou sedemstupňovej dvojspojkovej prevodovky. Z nuly na stovku vypáli za 2,8 sekundy. Jeho maximálka je elektronicky obmedzená na 360 km/h. Avšak vďaka svojmu agregátu by dokázal hravo preskočiť hranicu 400 km/h. A aká je jeho cena? To by sme radi vedeli aj my. Predpokladáme však, že momentálne je známa len tým najhorúcejším kandidátom na jeho kúpu.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button