Motocykle

48 valcov, 4 200 cm3, 47 000 eur! To je motocykel Tinker Toy

Kawasaki Tinker Toy

Je to vôbec možné, aby motorka mohla mať takéto parametre? Je možné vôbec na takom stroji jazdiť? Koncom minulého tisícročia začal Simon Whitelock stavať motor. Ako milovník dvojtaktných trojvalcov Kawasaki KH 250 sa rozhodol, že motor tejto mašiny nakombinuje tak, aby vytvoril totálnu beštiu. Nakoniec naskladal do motocykla šesť 8-valcových motorov a svoje dielo nazval Tinker Toy.

Simon Whitelock a jeho 48-valcový motor…

Tento motocykel by mohol dosiahnuť rýchlosť okolo 200 míľ za hodinu (približne 320 km/h).

Kedysi dávno, pred prelomom tisícročí, Simon Whitelock, inšpirovaný obrovskými leteckými motormi zo vzdialenejšej éry, premýšľal nad jednou vecou: Dalo by sa postaviť jeden motor zo 16. motorov a vložiť ho do motorky?”. A presne tento motor, zabalený v dlhej motorke s menom Tinker Toy, je dnes v aukcii v Bonhams.

Ako fanúšik dvojtaktných motorov Kawasaki, najmä trojvalca Kawasaki KH 250, Simon Whitelock postavil niekoľko podivných motorov so 6 až 9 valcami spájaním práve japonských trojvalcov. Ale pri stavbe tohto 48-valcového motora musel Simon premyslieť a vymyslieť plán na kombináciu 16 trojvalcových motorov. Jeho riešením bolo postaviť 6 radových osemvalcových motorov, ktoré sa skombinovali do balíkov po dvoch. Za týmto účelom Simon rozpílil skrine motora, vyrezal prevodovku a nechal zvariť prispôsobené časti skrine, aby vytvorili veľký blok motora. Ako bol kľukový hriadeľ nakonfigurovaný, nie je jasné.

Dvojtaktný motor Kawasaki a prevodovka BMW…

Hoci sa výkon motora so 48 valcami nikde neuvádza, prevodovka s hliníkovým doskovým krytom za motormi ho dodáva cez 6 kľukových hriadeľov. Simon k sústave motorv pripevnil prevodovku a kardan z BMW K 100. Celkovo je však na motorke namontovaných 7 motorov so 49 valcami, avšak posledný jednovalec s objemom 125 cm3 zo skútra, slúži len ako štartér, čo vysvetľuje čierny tretí tlmič výfuku na pravej strane. Preto sa tento motor nepočíta do celkového počtu motorov a valcov pohonnej sústavy.

320 km/h a 600 kíl…

Simon raz odhadol, že tento motocykel by mohol dosiahnuť rýchlosť okolo 200 míľ za hodinu (približne 320 km/h). Sám poukazuje na to, že na tejto motorke sa síce dalo jazdiť, no nebola na jazdenie naozaj stvorená. Chcel prekonať svetový rekord v Guinessovej knihe rekordov s motorkou s najväčším počtom valcov. Misia bola splnená. A aj keby existoval niekto, kto by ovládil týchto 48 valcov, pokúsiť sa riadiť 600 kíl so 48 výbušnými zdrojmi možných chýb si vyžaduje veľa lásky k motorkám alebo skôr veľa odvahy či šialenosti.

Tinker Toy od 47 000 eur v Bonhams…

48-valcový Tinker Toy Simona Whitelocka je na aukcii v Bonhams. Výnimočný motocykel má odhadovanú hodnotu medzi 47 000 a 70 000 eur, aj keď žiadna z hodnôt sa nepribližuje k času a vynaliezavosti, ktorú Simon do tejto motorky investoval. Aukčné kladivo padne na Tinker Toy 21. apríla 2024.

Suma sumárum…

Nádherné, rozmarné majstrovské dielo je v aukcii v Bonhams. Simon Whitelock na konci minulého tisícročia zostrojil túto  Kawasaki KH 250 so 48 valcami a objemom 4200 cm3 zo 16 trojvalcových motorov. Dvojtaktný motor pozostáva zo 6 samostatných motorov, každý s 8 valcami, ktoré majú pripomínať letecké motory z 30. a 40. rokov 20. storočia. Motocykel síce jazdí, ale nie je určený na jazdenie. Cena sa odhaduje na 47 000 až 70 000 eur. Aukčné kladivo padá na tento stroj 21. apríla 2024.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button