Automobily

Poznáte model Lightyear 0? Je to najaerodynamickejší produkčný automobil na svete

Lightyear 0

Holandsko nie je veľkou automobilovou veľmocou. Nie je dokonca ani veľkou krajinou. Dokázalo však svetu, že s novodobými automobilmi to jednoducho vie. Môže sa pochváliť stvorením auta, ktoré je označené za najaerodynamickejší automobil na svete! Model sa volá Lightyear 0 a vo veternom tuneli dosiahol vynikajúce výsledky. Jeho koeficient aerodynamického odporu vzduchu je len 0,175.

Lightyear 0 nie je veru lacná hračka…

Lightyear 0 dosiahol koeficient aerodynamického odporu vzduchu 0,175. Na koncept Mercedes EQXX, ktorého koeficient aerodynamického odporu vzduchu je 0,170, ešte stále trochu stráca.

Meranie aerodynamiky holandského modelu Lightyear 0 prebiehalo vo veterných tuneloch FKFS v Stuttgarte. Ak porovnáme úctyhodné výsledky elektrického modelu Lightyear 0 s konkurenciou, tak napríklad Tesla 3 dosiahla koeficient aerodynamického odporu vzduchu 0,23. Lucid Air o niečo menej, konkrétne 0,21, Mercedes EQS dokonca 0,20. Ale Lightyear 0 ich všetkých predbehol a získal 0,175. Merania prebehli podľa najprísnejších kritérií a metodiky WLTP. Na zatiaľ stále neprekonaný koncept Mercedes EQXX, ktorého koeficient aerodynamického odporu vzduchu je 0,170, mu teda chýbalo len veľmi málo.

Prečo sa pri elektromobiloch tak dbá na optimalizáciu aerodynamického odporu vzduchu? Je to jednoduché. Čím nižší je, tým vyšší dojazd dokáže elektromobil na jedno nabitie pasažierom zabezpečiť. Každý zbytočný odpor navyše tak znamená, že si vezme z akumulátora viac energie na jazdu. Výsledok v podobe vyššieho dojazdu sa má preukázať hlavne pri jazde diaľnicou, kde majú elektromobily najväčšie spotreby energie.

Okrem nízkeho aerodynamického odporu vzduchu má Lightyear 0 ešte ďalšie úžasné vychytávky, ktoré chce svetu ponúknuť. Jeho karoséria je z veľkej časti pokrytá solárnymi panelmi. Samozrejme nie tými opachami, ktoré môžeme vídať na strechách domov. Sú to skôr solárne rohože, vďaka ktorým by sa počas slnečného dňa mohol dojazd elektromobilu Lightyear 0 zvýšiť o ďalších 70 kilometrov. Aktuálny dojazd je podľa metodiky WLTP až 625 km. Samozrejme, tento dojazd je nameraný v ideálnych podmienkach. Cenovka holandského elektromobilu, ktorý by sa už mal začať vyrábať, bude celkom vysoká. Štartuje na cene 250 000 eur.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button