Domáce cestyInfo

1000 míľ československých sa vracia do centra Bratislavy! Nablýskané veterány a bohatý sprievodný program

1000 míľ československých

Tento ročník prestížnych pretekov historických automobilov s názvom 1000 míľ československých bude zaujímavejší a dokonca bohatší o úplne nové preteky 100 metrov Bratislavských či 100 metrov Pražských. Vďaka pani primátorke mestskej časti Bratislava-Staré mesto, Zuzane Aufrichtovej,  si budú môcť návštevníci prezrieť 121 nablýskaných veteránov v centre hlavného mesta ako aj povzbudzovať vybraných malých pretekárov, žiačky a žiakov materských škôl Starého mesta Bratislavy, v súťaži šliapacích autíčok. Vďaka usporiadateľom bude mať 1000 míľ československých aj charitatívny účel. Atmosféru podujatia spríjemní vystúpenie speváčky Liny Majer. To všetko sa odohrá v dátumoch od 12.8. až 14.8.2021. My sa už nevieme dočkať. A vy?

100 metrov Bratislavských…

Pre obyvateľov Bratislavy bude pripravený atraktívny program, ktorí poteší nielen dospelých ale aj deti. Na Hviezdoslavovom námestí budú mať možnosť návštevníci obdivovať všetky zúčastnené veterány.

Preteky 1000 míľ československých siahajú ďaleko do histórie a to do roku 1939, kedy boli založené prvým prezidentom ČSR Tomášom Garrigue Masarykom, ktorý do pretekov venoval aj svoj pohár. Preteky 1000 míľ československých 2021  vypuknú už 11.8.2021 v Prahe, pred budovou Auto klubu Českej republiky, kde prebehne registrácia účastníkov a ich automobilov vyrobených do roku 1939. Na štart pretekov sa postaví až 118 vozidiel s posádkami nielen z bývalého Československa, ale aj z ďalších krajín. Preteky tak dostanú medzinárodný punc. Generálnym partnerom podujatia je PPA Control a.s. Významným partnerom a spoločníkom podujatia je aj Škoda Auto Slovensko.

Oficiálny štart pretekov je naplánovaný na 12.8.2021 v Prahe na Opletalovej ulici pred budovou Auto klubu ČR. Historické vozidlá vyrobené do roku 1939 budú súťažiť v šiestich kategóriách podľa obsahu motora (do 750, do 1100, do 1500, do 2000 a nad 2000 cm3). Preteky budú mať tri etapy. Prvá etapa sa uskutoční na trase Praha-Bratislava, druhá sa odohrá v Bratislave a jej okolí a záverečná etapa povedie z Bratislavy naspäť do Prahy a celá súťaž sa skončí opäť v Prahe, pred budovou Národného technického múzea na Letnej ulici. Motoristi nebudú pretekať len na čas. Ich zručnosti preveria aj rôzne disciplíny a súťaže, ktoré ich budú postupne stretávať na ceste z Prahy do Bratislavy a naopak. Napríklad, vedeli by ste na svojom osemdesiatročnom automobile vymeniť sviečku? A ešte aj na čas? Musíte však rátať s rozohriatym motorom a náradím, ktoré máte pri sebe. Vyhrať budú môcť teda len tí najskúsenejší a najšikovnejší. Všetkým súťažiacim samozrejme držíme palce. Do pretekov sa zapojí aj šesť čisto dámskych posádok, v ktorých bude mať svoju premiéru aj pani starostka mestskej časti Bratislava Staré mesto, Zuzana Aufrichtová. Držíme palce a veríme, že pohár dámskej posádky poputuje do nášho hlavného mesta.

Pre obyvateľov Bratislavy bude pripravený atraktívny program, ktorí poteší nielen dospelých ale aj deti. Na Hviezdoslavovom námestí budú mať možnosť návštevníci obdivovať všetky zúčastnené veterány, ako tomu bolo aj v tridsiatych rokoch minulého storočia. Vďaka veľkorysým majiteľom historických vozidiel budú môcť návštevníci nazrieť aj do interiérov vozidiel a odfotiť sa pri nich. Všetky zúčastnené autá sa stretnú na Hviezdoslavovom námestí pred hotelom Carlton 12. a 13. 8. 2021 po 16.00 hodine. Prehliadku veteránov spríjemní aj vystúpenie slovenskej speváčky Liny Majer.

Na svoje si prídu aj malí návštevníci. Ich radosť nebude len z obdivovania nádherných historických automobilov, ale aj z pretekov šliapacích autíčok s názvom 100 metrov Bratislavských. V spolupráci s materskými školami Starého mesta sa na Hviezdoslavovom námestí stretnú najlepší malí pretekári za volantami šliapacích autíčok 13.8.2021 o 18.00 hod. Odmenený bude každý pretekár. Víťaz získa pre svoju škôlku jedno z unikátnych šliapacích autíčok a notebook a pre svojich rodičov Škodu Enyaq na víkend. Preteky budú premietané aj na veľkoplošnej obrazovke, aby diváci nezaplnili okolie dráhy malým pretekárom, ale aby si v pokoji užili atmosféru zaujímavých pretekov bratislavských drobcov.

ozedfCO

V neposlednom rade majú preteky 1000 míľ československých aj charitatívny charakter. Vďaka charitatívnej dražbe, ktorá sa uskutoční 12.8.2021 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca, organizátori podporia slovenskú a českú nadáciu Kvapka nádeje. Do dražby poputujú na mieru vyrobené hodinky Prim pre víťaza pretekov 1000 míľ československých, tiež jedinečný limitovaný šliapací automobil z limitovanej série Škoda MB 1000 pre 1000 míľ československých ako aj vzácny obraz majstra Yuryiho Shevchuka a ďalšia zaujímavé predmety.

1000 míľ československých je unikátne podujatie ktoré vidieť na vlastné oči je stokrát lepšie, ako o ňom kdekoľvek počuť či čítať. Ak nemáte ešte program na víkend od 12.8. do 14.8.2021, zastavte sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, pokojne s celou rodinou, a obdivujte nablýskané veterány, povzbuďte malých jazdcov na šliapacích autíčkach a vychutnajte si atmosféru hlavného mesta v príjemnom sprievode piesní Liny Majer. 1000 míľ československých nie sú len preteky, ale jedinečné podujatie pre všetkých milovníkov motorizmu.

Viac informácií nájdete na stránke https://1000milceskoslovenskych.cz/

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button