Motocykle

S menom populárneho predchodcu no s novou identitou

Harley-Davidson Sportster S

Tento rok by sme mohli nazvať zlomovým pre Harley-Davidson. Novinky predstavuje doslova ako na bežiacom páse. Posledným modelom, ktorý predstavila americká motocyklistická ikona svetu, je model Sportster S. Ak by sme hľadali paralelu medzi ním a medzi historicky známym modelom Sportster, vyrábaným od roku 1957, okrem mena nenájdeme medzi novým a starým modelom žiadnu zhodu.

Spĺňa aj tú najprísnejšiu normu…

Spotreba by nemala presiahnuť hodnotu 5l na 100 km. Na jednu plnú nádrž by tak mohol nový Speedster S prejsť zhruba 240 km.

Minulý rok bol “čiernym” pre model Hraley-Davidson Sportster, ktorý sa vyrábal od roku 1957. Zabili ho prísne emisné normy. Model Sportster nespĺňal vymyslenú normu EURO 5. Vedenie Harleya sa však modelu so zvučným menom nemienilo vzdať a dnes prichádza s úplne novým modelom Sportster S. Novinka dostala úplne nový agregát, ekologickejší, a samozrejme ďalšie dizajnové ako aj funkčné prvky. Hneď na prvý pohľad zaujme brutálna dvojitá “rúra” výfuku vyvedená pod sedadlo či predný masívny hranatý LED-svetlomet.

Srdcom novinky Harley-Davidson Sportster S je dvojvalcový V-motor s objemom 1252 cm3 uložený v trojdielnom oceľovo-hliníkovom ráme. Je to kvapalinou chladený Revolution Max 1250T s výkonom 122 koní. Je to o niečo viac ako pri nedávno predstavenej Harley Pan America. Maximálny krútiaci moment je 127,5 Nm. Agregát dostal hliníkové valce, kované piesty, horčíkové kryty vačiek či rozvod DOHC s premenným časovaním ventilov. Motocykel dostal šesťstupňovú prevodovku. Jeho hmotnosť je bezmála 230 kilogramov. Nádrž pojme takmer 12 litrov benzínu. Spotreba by nemala presiahnuť hodnotu 5l na 100 km. Na jednu plnú nádrž by tak mohol nový Speedster S prejsť zhruba 240 km.

Nový Harley-Davidson Speedster S je brutálny stroj s rázvorom 1518 mm. Výška sedla je 752 mm. Tlmenie od výrobcu SHOWA je plne nastaviteľné. Kotúčová brzda vpredu má priemer kotúča 320 mm a štvorpiestový strmeň značky Brembo. Zadné koleso zabrzdí vďaka dvojpiestovému strmeňu a kotúču s priemerom 260 mm. Motorka stojí na pneumatikách Dunlop GT503 vpredu s priemerom 17-palcov a šírkou 160 mm a vzadu s priemerom 16-palcov no so šírkou 180 mm.

Samozrejme motorke Harley-Davisdon Sportster S nechýba ani technologicný kokteil ktorý je tvorený ABS-kom, tempomatom, kontrolou trakcie, palivovými mapami, kontrolou tlaku v pneu, systémom zabraňujúcim prešmykovanie zadného kolesa či nastaviteľnou reakciou plynu. Jazdec má tiež na výber päticu jazdných režimov: Sport, Road, Rain a dvojicu Custom módov. Ku štvorpalcovému TFT displeju je možné pripojiť smartfón vďaka Bluetooth či USB-C konektoru. Cenovka nového stroja je na Harley veľmi priaznivá. Nový stroj Speedster S sa bude predávať s cenou od 15 367 eur. Jeho predaj by mal byť zahájený na jeseň tohto roku.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button