Info

10 000 000-ta vyrobená Dacia na svete je Duster

10 000 000 kusov Dacia

Rumunská automobilka, ktorá začala písať svoju históriu v roku 1968, kedy na trh vyslala svoj prvý automobil Dacia 1100, sa dnes dožíva významného míľniku, ktorý ju radí medzi svetové značky. Zo svojich fabrík totižto už vypustila na cesty 10 000 000 kusov automobilov. Tým jubilejným desaťmilióntym bol, momentálne najobľúbenejší, model Dacia Duster.

Vďaka Renaultu sa Dacia dostala až sem…

 Ako prvý vypustila na cesty Dacia model 1100. Po ňom nasledoval model 1300, ktorý sa vyrábal neuveriteľných 35 rokov.

Len pred pár dňami, konkrétne 20. apríla, opustila výrobný pás v rumunskom závode Mioveni jubilejná, desaťmiliónta Dacia Duster. Mestské kompaktné SUV, alebo väčší crossover, je dnes azda najobľúbenejším modelom rumunskej automobilky, ktorá tvorí cenovo dostupné automobily pod krídlami skupiny Renault. Jubilejná Dacia Duster zišla z pásu v prevedení Extreme, v šedej farbe Urban Grey.

Poďme nazrieť trošku do histórie značky, ktorá nebola vždy tak úspešná ako dnes. Automobilka vznikla v roku 1968 v Rumunsku. Ako prvý vypustila na cesty Dacia model 1100. Po ňom nasledoval model 1300, ktorý sa vyrábal neuveriteľných 35 rokov. Počas tejto doby vzniklo z neho až 2,3 milióna kusov. Svoj prvý miliónty automobil vypustila z výroby až o 17 rokov neskôr a teda v roku 1985. Na hranicu dvoch miliónov vyrobených kusov sa dostala o ďalších trinásť rokov neskôr. Dovtedy bola Dacia v povedomí motoristov skôr ako nie príliš podarená značka. V roku 1999 si ju pod svoje krídla vzala skupina Renault, vďaka čomu si Dacia otvorila dvere na svetové trhy. Rok 2014 priniesol veľký úspech v podobe päťmiliónteho predaného automobilu a len o 8 rokov neskôr sa čísla predajov zdvojnásobili. Je to obrovský krok vpred pre značku, ktorá by pravdepodobne bez pomoci Renaultu zapadla do zabudnutia. Dnes ponúka až sedem modelov, medzi ktorými nájdeme rodinné automobily, SUV-čko, či elektromobil. V Európe sa teší veľkej popularite. Sme zvedaví, o koľko rokov sa Dacii podarí zdvojnásobiť aktuálny počet vyrobených kusov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button