Motocykle

Zontes 703F a 703RR -Trojvalcové modely vyrobené v Číne prichádzajú na trh v roku 2024

Zontes 703F & 703RR

V júni 2021 sme prvýkrát mohli vidieť obrázky a niektoré skoré detaily trojvalcového motora čínskej značky Zontes. Jeden z modelov sme.mali v našej redakcii aj na test. Teraz bol trojvalcový motor konečne odhalený v dvoch takmer produkčných prototypoch motoriek, ktoré by sa mali dostať do showroomov do konca roka 2024. Keď bol trojvalec Zontes  pôvodne koncipovaný, mal sa objaviť v rozsahu veľkostí od približne 600 cm3 do 1 000 cm3. Dnes je však už jasné, že počiatočná verzia bude štartovať na kubatúre 699 cm3 so strednou hmotnosťou a bude poháňať dva modely – adventúrku Zontes 703F a superšport Zontes 703RR.

Oba stroje boli predstavené na veľtrhu EICMA v Miláne ako prototypy, no ich  výroba sa má začať pred koncom budúceho roka. Oba trojvalcové stroje by sa mali ponúkať globálne a nie len v Číne. Vo svojej domovine bol Zontes zasiahnutý kritikou, že jeho súčasný rad tvoria čisto jednovalcové bajky v čase, keď sa mnohí jeho rivali obracajú na dvojvalce, takže rozhodnutie pre trojvalcový motor je vedomý krok k preskoku iných značiek strednej váhy, aspoň čo sa týka počtu valcov.

Zontes spĺňa prísne emisné normy…

Nový trojvalcový motor bude plne typovo schválený podľa normy Euro 5+.

Pri svojom pôvodnom oznámení svetu  mal motor Zontes potenciál stať sa prvým trojvalcovým motocyklom v Číne, no žiaľ táto.loď mu už odplávala. Benelli obnovilo výrobu modelu TNT, pričom výroba sa presunula do Číny, a tiež CFMoto ukázalo svoj vlastný trojvalec s objemom 675 cm3, určený pre nový superšport 675SR, ktorý pošle do výroby v blízkej budúcnosti.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Podrobnosti o týchto dvoch motorkách sú relatívne skromné, ale Zontes uvádza maximálny výkon 100 koní pri 9 000 otáčkach za minútu a 85 Nm krútiacim momentom pri 7 200 ot./min pre adventúru Zontes 703F a očakáva, že motor bude plne typovo schválený podľa normy Euro 5+, čo znamená, že bude spĺňať väčšinu najprísnejších emisných pravidiel na svete. Samotný Zontes 703F má zliatinový podvozok a kyvnú vidlicu, brzdové strmene Brembo s radiálnou montážou a kombináciu 21-palcových predných a 17-palcových zadných kolies, ktoré naznačujú skutočné terénne schopnosti.

Jeho štýl sa vyhýba klišovitému „zobáku“ toľkých dobrodružných modelov, namiesto toho sa rozhodol pre strmú, vysokú obrazovku nad svojim nosom. Dizajnéri sa zriekli aj oblín – takmer každá línia na bajku je šípovitá, pretínaná ostrými záhybmi.

Druhým novým modelom, ktorý dostane trojvalcový motor, je Zontes 703RR, pretekársky superšport so slušným potenciálom. Pre mkdel Zontes 703RR potvrdili jeho stvoritelia maximálny výkon 110 k pri 11 000 ot./min., čo je o 2 000 ot./min. viac ako maximum endura, ale obetuje mu krútiaci moment, ktorý ponúkne s údajmi 75 Nm pri 8 600 ot./min.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button