Automobily

Toyota Land Cruiser 70 z roku 1984 je späť! Nielen Japonci sa môžu tešiť z poriadneho auta

Toyota Land Cruiser 70

Toyota vrátila opäť na cesty úctyhodný off-road. Žiaľ je pripravený len pre domáci japonský trh, a pre vyvolených motoristov z Austrálie či Emirátov. Sme z toho aj tak  úprimne vo vytržení. Je to hranatá nádhera, ktorá je jednoducho nezničiteľná. Model J70, ktorý bol pôvodne uvedený na trh v roku 1984, bol v regióne odstavený od výroby v roku 2004 a teda po 20 rokoch života. O desať rokov neskôr sa vrátil na cesty len na jeden rok a potom z nich znova zmizol. Teraz je to späť a rok 2024 bude pre neho novým začiatkom, novým debutom. Dúfame, že sa dostane niekoľko staro-nových exemplárov aj na naše cesty. Je to predsa len auto pre správneho chlapa.

Toyota retro-novinkou poteší správnych chlapov…

V Japonsku je znovuzrodený Land Cruiser radu 70 ponúkaný výhradne ako šesťdverové SUV.

Model JDM (Japan Domestic Market – Pre japonský domáci trh) bol predstavený na veľtrhu Japan Mobility Show. Nie je to však úplne ten istý terénny automobil Toyota Land Cruiser spred 40 rokov. Táto najnovšia verzia má moderné systémy ako Hill Start Assist Control a Downhill Assist Control. Toyota vybavuje vzkriesený Land Cruiser 70 podľa špecifikácie JDM šesťstupňovou automatickou prevodovkou, ako aj kontrolou stability a aktívnou kontrolou trakcie. Stále však zákazníci dostanú spoľahlivý rebríkový rám v spojení s elektronickými uzávierkami diferenciálu.

V Japonsku je znovuzrodený Land Cruiser radu 70 ponúkaný výhradne ako šesťdverové SUV poháňané 2,8-litrovým turbodieselovým motorom s výkonom 201 koní a krútiacim momentom 500 Nm. V Austrálii môže byť terénne vozidlo dokonca vybavené dieselovým motorom V8, zatiaľ čo Spojené arabské emiráty dostanú 4,0-litrový benzínový atmosférický šesťvalec. V závislosti od regiónu prichádza na cesty model, ktorý sa dostane kamkoľvek, aj ako pick-up a „krátke“ trojdverové SUV, ktoré sme už spomínali.

Je takmer rok 2024 a stále tu žije šanca, že si môžete kúpiť úplne nové vozidlo so spätným zrkadlom namontovaným na blatníku. Keďže Japonsko je trh s pravostranným riadením, toto dodatočné zrkadlo je namontované na ľavom blatníku, aby slúžilo ako niekdajšie riešenie mŕtveho uhla. Pokiaľ by ste mali záujem o dobové doplnky, interný tuner Modellista ponúka aj žlté LED hmlovky a kopu ďalších vychytávok.

Toyota si za svoju reinkarnovanú legendu  účtuje 4 800 000 jenov, teda približne 29 750 eur podľa aktuálnych výmenných kurzov. A to je naozaj perfektná cenovka. Alternatívne si je možné vzkriesený Land Cruiser objednať aj s predplatiteľskou službou Kinto (len v Japonsku) už od 45 760 jenov (284 eur) mesačne. Akokoľvek dobrý obchod sa to môže zdať, splátkový predaj prichádza so sedemročným plánom a nakoniec tak za staro-nový Land Cruiser zaplatíte 6 153 840 jenov (38 142 eur), kým budete musieť vozidlo vrátiť. Je to obdoba nášho operatívneho leasingu s tým, že automobil vám ostať nemusí. Toyota odhaduje, že na domácom trhu predá každý mesiac približne 400 kusov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button