Cestovanie

Za jeden víkend: Talin a Helsinky

Pokiaľ radi cestujete a spoznávate nové miesta, ale nemáte príliš veľa času, máme pre Vás tip na zaujímavý cestovateľský víkend. Peniaze si meniť nemusíte, pretože v oboch krajinách sa platí eurom.

Z letiska Viedeň-Schwechat na letisko v Taline priletíte za približne 2,5 hodiny a víkendové dobrodružstvo môže začať. Prvý deň navštívte historické centrum tohto hlavného mesta Estónska, ktoré sa nachádza na južnom pobreží Baltského mora. Má len približne 435 tisíc obyvateľov.

Starobylé centrum Talinu je od roku 1997 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Je to stredoveké hanzovné mesto, ktorého budovy si zachovali svoj vzhľad vytvorený v 13. až 17. storočí. Známym je napr. gotický dom Veľkej gildy, dom Gildy sv. Olafa, komplex troch domov nazývaný Tri sestry, či renesančný dom Bratstva čiernych hláv. Dominantou je však hlavné námestie, gotická radnica s vežou a vyrezávanými ozdobnými lavicami. Nachádza sa tu aj najdlhšie fungujúca lekáreň v Európe, ktorá je v prevádzke pravdepodobne už od roku 1415. Dochovaná je tiež viac ako polovica mestského opevnenia s vežami, najstaršia časť je z 13. storočia.

Mestské hradby Foto: Michaela Kovačicová
Historická budova radnice Foto: Michaela Kovačicová
Foto: Michaela Kovačicová
Foto: Michaela Kovačicová

  V centre sa nachádza množstvo reštaurácii a krčiem v stredovekom štýle s čašníkmi v dobovom oblečení. V uliciach tiež zaznieva gotická hudba. Veľmi zaujímavým je kostol svätého Olafa z 13. storočia prestavaný v 15. storočí s gotickou vežou v pôvodnej výške 159 m, gotický kostol svätého Mikuláša z 13. storočia a kostol Ducha svätého zo 14. storočia so štíhlou vežou. Obísť by ste nemali ani hradný vrch Toompea s mohutným opevnením z 13. až 16. storočia a množstvom budov, kde sídli aj estónsky parlament. Ak Vám zvýši čas, navštívte aj zámok Kadriorg s parkom, ktorý je v tesnou susedstve s prezidentským palácom.

  Foto: Michaela Kovačicová
  Foto: Michaela Kovačicová
  Mestské hradby Foto: Michaela Kovačicová
  Tri sestry Foto: Michaela Kovačicová

   Trajektom do Helsínk

   Už samotná cesta trajektom je zážitok.

   Na ďalší deň si zarezervujte lístok na trajekt do Helsínk, ktoré sú od Talinu vzdialené asi 80 km. Už samotná cesta trajektom je zábava, väčšinou ide o obrovské trajekty s niekoľkými poschodiami, obchodmi, divadlom, či živou hudbou, barmi, kaviarňami a reštauráciami. Z prístavu je to na skok do centra Helsínk, hlavného mesta Fínska. Helsinky ležia na polostrove s pomerne veľkou rozlohou s približne 650 tisíc obyvateľmi. Spolu so susednými mestami tvorí súmestie s 1,5 miliónovou populáciou, čo je približne ¼ celého obyvateľstva Fínska.

   Architektúru dnešných Helsínk ovplyvňuje najmä funkcionalizmus a moderné umenie. Jadro mesta je však vybudované v empírovom slohu, väčšina starších budov bola postavená v neorenesančnom a neoklasickom slohu. V mesta sa nachádzajú kostoly rôznych náboženstiev. Najvýraznejšia je luteránska katedrála na námestí Senaatintori. Neďaleko tohto kostola sa nachádza veľký červený chrám Zosnutie Panny Márie patriaci pravoslávnej cirkvi. Neďaleko fínskeho parlamentu sa nachádza kostol Temppeliaukio, ktorý je vybudovaný v skalnom masíve obkolesený bytovými domami. Kostol ukrytý v skale prezrádza kupolovitá medená strecha a okolo 180 skiel. Má excelentnú akustiku.

   Sibelius Monument  Foto: Michaela Kovačicová
   Temppeliaukio Foto: Michaela Kovačicová
   Temppeliaukio Foto: Michaela Kovačicová
   Temppeliaukio Foto: Michaela Kovačicová

    Najznámejšou sochou Helsínk je socha a fontána Havis Amanda, ktorá je nazývaná morská panna. Pokiaľ Vás pri spoznávaní Helsínk zastihne hlad, odporúčame navštíviť tradičný trh v starom prístave na námestí Kuppatori, kde nájdete všetky možné druhy morských rýb a darov mora, ktoré Vám na mieste aj pripravia. V prístave sa tiež nachádza ruské kolo s neuveriteľným výhľadom. Z tohto prístavu vychádzajú trajekty na ostrov Korkeasaari, kde sa nachádza zoologická záhrada a na ostrov Suomenlinnu so skanzenom, ale aj okružné vyhliadkové lode.

    Pokiaľ Vám zvýši čas, odporúčame navštíviť aj bývalú námornú pevnosť Suomenlinna, ktorá bola v roku 1991 zapísaná na Zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Na opevnené ostrovy sa dostanete z centra trajektom. V prípade pekného počasia je v lete veľmi obľúbená aj pláž Hietaniemi,nachádzajúca sa neďaleko centra. Po príjemne strávenom víkende sa domov dostanete lietadlom z letiska Helsinki, či letiska Lappeenranta, alebo sa vrátite trajektom späť do Talinu.

    Chrám večného spánku Panny Márie Foto: Michaela Kovačicová
    Helsinská katedrála Foto: Michaela Kovačicová
    Národné múzeum Foto: Michaela Kovačicová
    Foto: Michaela Kovačicová
    Trh v starom prístave na námestí Kuppatori Foto: Michaela Kovačicová
    Senátne námestie Foto: Michaela Kovačicová

     Michaela Kovačicová

     Keby som tak mohla, mala by som stále zbalený kufor a cestovala krížom krážom, letom svetom. Cestovanie je moje hobby a každú voľnú chvíľu sa vyberiem objavovať nové známe aj neznáme kúty sveta.

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button