Automobily

Voľné pokračovanie Trabantu! Tentokrát pochádza z Tuniska

Wallys Iris

Trabant, ikonické bakelitové vozidlo minulého storočia. Mnohí z nás majú s týmto automobilom nie len príjemné, ale aj nemilé spomienky. Jedno sa mu však musí nechať. Bol to dostupný automobil pre masy a dokázal previezť tak pasažierov ako aj určitý náklad nie len z bodu A do bodu B, ale aj na dlhšie výlety či rodinné dovolenky. Odkaz tohto modelu sa snaží napodobniť aj prvá tuniská automobilka Wallys, ktorá vytvorila podobný koncept lacného vozidla pre masy. Jeho meno je Iris. Vyrába sa ručne a jeho časti karosérie sú z laminátu.

Tuniská automobilka Wallys píše svoju históriu od roku 2006. Založili ju dvaja bratia, ktorí mali cieľ, vyrábať automobily aj v takej krajine, ktorá je známa skôr vďaka dovolenkovým rezortom, ako vďaka automobilovému priemyslu. Ich hlavným cieľom bolo vytvoriť automobil, ktorý by si mohol dovoliť každý. Tunisko má až 50%-né zdanenie automobilov čo v praxi znamená, že nové auto si tam skoro nik nemôže dovoliť.

Cieľom bolo vytvoriť auto pre masy…

Pod kapotou lacného modelu Wallys Iris je ukrytý 1,2 litrový benzínový trojvalec s výkonom 61 kW.

Wallys Iris sa inšpiroval hneď niekoľkými ikonickými automobilmi, ktoré sú známe po celom svete. Pri pohľade na jeho prednú časť môžeme vidieť paralelu s modelmi americkej značky Jeep. So spomínaným Trabantom ho spájajú ďalšie detaily. Nie len že sa jedná o naozaj lacný automobil (len v prepočte 13 000 dolárov), ale dokonca sú jeho časti karosérie ručne vyrábané z laminátu, čo z neho robí naozaj akú si reinkarnáciu bakelitového Trabanta.

Pod kapotou lacného crossovera Wallys Iris je ukrytý 1,2 litrový  benzínový trojvalec s výkonom 61 kW. Je dovážaný z francúzska, vďaka čomu Tunisania ušetrili nemalé financie na vývoj vlastného agregátu. Motor je ručne osádzaný do šasi Irisu už v domácej fabrike v Tunisku. Karoséria je vyrobená z odolného laminátu. Vďaka ľahkej karosérii je tak maximálna rýchlosť automobilu stanovená na 158 km/h.

V základnej výbave noví majitelia nemôžu očakávať skoro nič, no hlavnú úlohu, prevoz z bodu A do bodu B, tento 13 000-ový automobil dokonale spĺňa. Samozrejme za príplatok sa tuniskí bratia “nehanbia” do automobilu domontovať všetko čo nový majiteľ požaduje. Automobil môže dostať 16-palcové hliníkové disky, LED svetlomety, cúvaciu kameru, parkovacie senzory, jednoducho všetko, na čo sme v Európe už tak nejak zvyknutí.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button