Info

Volkwagen predpokladá prudký nárast predaja

VW očakáva v tomto roku zmiernenie prekážok dodávateľského reťazca, čo automobilke umožní znížiť oneskorené dodávky.

Skupina Volkswagen očakáva v tomto roku výrazný nárast predaja vozidiel a výnosov, keďže automobilka ťaží z kompletných objednávok a lepšieho prístupu k polovodičom.

Očakáva sa, že výnosy porastú o 10 percent až 15 percent, čo naznačuje výnosy v roku 2023 vo výške 307 miliárd eur až 331 miliárd eur. Očakáva sa, že globálne dodávky vzrastú o 14 percent na približne 9,5 milióna vozidiel.

Očakáva sa, že prevádzková návratnosť predaja bude v rozmedzí 7,5 percenta až 8,5 percenta v porovnaní so 7,9 percenta v roku 2022, uviedol VW v piatok vo vyhlásení.

Výroba ID.5 v závode na výrobu vozidiel v Zwickau.

“Očakávame, že úzke miesta dodávateľského reťazca sa v tomto roku postupne zmiernia, čo nám umožní obslúžiť veľké množstvo nevybavených objednávok,” povedal finančný riaditeľ Arno Antlitz.

Predpovedá prevádzkové výnosy až 8,5 percenta, čo je zhruba na rovnakej úrovni ako minuloročný výsledok, ale lepšie, ako očakávali analytici.

Automobilka navrhuje dividendu vo výške 8,70 eura na kmeňovú akciu a 8,76 eura na prioritnú akciu, čo predstavuje zvýšenie o 1,20 eura na akciu oproti minuloročnej výplate.

Dodávky koncernu VW klesli v minulom roku o 7 percent na 8,26 milióna, keďže nedostatok čipov stlačil produkciu veľkosériových predajcov, ako je hatchback Golf.

Predaj elektromobilov na batérie vzrástol o 26 percent na 572 100, keďže automobilka uprednostňovala elektromobily kvôli vzácnym čipom.

Klesajúci dopyt

Silná prognóza VW prichádza uprostred obáv z klesajúceho dopytu koncom tohto roka, keďže rekordná inflácia a spomaľujúce sa ekonomiky čoraz viac tlačí na kupcov áut.

Generálny riaditeľ Oliver Blume , ktorý v septembri nahradil Herberta Diessa vo vrcholovej funkcii, je pod tlakom, aby prepracoval softvérový tlak spoločnosti a obhájil pozíciu VW na svojom najväčšom trhu v Číne proti domácim výrobcom.

Zamestnanec Volkswagenu Frank Wiegele kontroluje ID.5 vo svetelnom tuneli.

Mercedes-Benz, Renault a Stellantis vykázali v posledných týždňoch zdravé zisky z vysokých cien a objednávok, ktoré nahromadili počas vrcholiacej krízy dodávateľského reťazca.

Zatiaľ čo výnosy sú nateraz silné, automobilky naďalej bojujú s problémami dodávateľského reťazca. V závodoch v Európe sa kvôli nedostatku nákladných áut a vlakov hromadia tisíce nepredaných vozidiel a nevyužitých surovín.

Problémy po nedostatku čipov, ktoré sa konečne zmierňujú, prinútili Stellantis a Renault, aby sa pokúsili získať vodičov nákladných vozidiel medzi svojich továrenských pracovníkov.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button