Automobily

Volkswagen ID.7 GTX Tourer: Power kombi s výkonom 250 kW

Volkswagen ID.7 GTX Tourer

Rok 2024 začína pre Volkswagen produktovou ofenzívou s označením GTX. Len zhruba mesiac po svetovej premiére nového modelu Volkswagen ID.7 Tourer nasleduje debut modelu ID.7 GTX Tourer s výkonom 250 kW (340 k). Na jeseň 2023 prišla na trh aj nová generácia modelov ID.4 GTX a ID.5 GTX. GTX je pod krídlami koncernu Volkswagen zamýšľaná ako nezávislá produktová značka v štýle ikonických modelov GTI, ale elektrická. ID.7 GTX Tourer má mimoriadne jedinečnú predajnú stránku – je najvýkonnejším zo všetkých doteraz vyrobených kombičiek značky Volkswagen. Predpredaj začína na jar.

Volkswagen ID.7 GTX ako kráľ priestoru…

Nový Volkswagen ID.7 GTX Tourer kombinuje maximálnu športovosť s maximálnym úložným priestorom.

Volkswagen ID.7 GTX Tourer, ktorého maximálny rýchlosť je elektronicky obmedzená na 180 km/h, je štandardne vybavený elektrickým dvojmotorovým pohonom všetkých kolies (4MOTION). Samostatný elektromotor poháňa prednú a zadnú nápravu. Oba motory spolu poskytujú systémový výkon 250 kW (340 k), čo je o 40 kW (54 k) viac, ako v prípade pohonu zadných kolies modelu ID.7 Tourer Pro.

Výkonný pohon zadnej nápravy zabezpečuje synchrónny elektromotor s permanentným magnetom (PSM) APP550 s výkonom 210 kW (286 k). Systém PSM ponúka vysokú účinnosť, je mimoriadne efektívny a hneď od začiatku poskytuje svoj plný výkonový potenciál. V závislosti od potreby výkonu a jazdnej situácie sa predný elektromotor zapne v zlomkoch sekundy. Ide o asynchrónny elektromotor (ASM) s názvom AKA150. Vyvinie maximálny výkon 80 kW (109 k). V pohotovostnom režime systém ASM takmer nespotrebováva žiadnu energiu, čo je špeciálna vlastnosť asynchrónnych motorov, ktoré sú preto ideálne ako prídavný pohon. Rozdelenie výkonu je riadené upraveným ovládačom pohonu všetkých kolies a zásahmi elektronických uzávierok diferenciálov (XDS+).

Pod karosériou sa nachádza nová lítium-iónová batéria s kapacitou 86 kWh (netto). Na rýchlonabíjacích staniciach jednosmerným prúdom sa dá nabíjať výkonom až 200 kW. To znamená že za ideálnych podmienok je možné batériu nabiť z 10 na 80 percent za menej ako 30 minút. Prednú časť modelu Volkswagenu ID.7 GTX Tourer odlišuje od ostatných modelov v sérii samostatný nárazník s voštinovou mriežkou a typickou grafikou svetiel GTX. Všetky čierne prvky sú vo vysokom lesk. To platí aj pre prahy a spodnú časť zadného nárazníka, ktorá je navrhnutá v dizajne GTX.

S dizajnom GTX sú zladené aj nové 20-palcové zliatinové disky „Skagen“. Nasledovať bude nové 21-palcové koleso z ľahkej zliatiny ako voliteľná výbava. Interiér je vylepšený prvkami, ako sú individualizované sedadlá (vpredu vyhrievané) s perforovaným nápisom GTX na operadlách, multifunkčný volant špecifický pre GTX s červeným ozdobným prešívaním, červené lemovanie sedadiel a červené lemovanie na palubnej doske a paneloch dverí.

Nový Volkswagen ID.7 GTX Tourer kombinuje maximálnu športovosť s maximálnym úložným priestorom. Po naložení až po operadlá prvého radu sedadiel (až po strechu s deliacou sieťkou na batožinu) je k dispozícii objem 1 714 litrov. Kapacita kufra s piatimi osobami na palube, naloženými do výšky operadla zadného sedadla, je 605 litrov (operadlo zadných sedadiel vo vzpriamenej polohe pre náklad). Okrem toho sa vďaka pohonu všetkých kolies 4MOTION zvyšuje maximálne zaťaženie prívesu (brzdeného v 8-percentnom sklone) z 1 000 na 1 400 kg.

Podlaha batožinového priestoru meria na dĺžku po lavicu zadných sedadiel 1 075 mm. Po sklopení operadiel zadných sedadiel sa zväčší rovná dĺžka ložnej plochy na 1 948 mm. Maximálna šírka medzi podbehmi je presne 1 000 mm. Rovnako ako pri hatchbacku ID.7 je aj pre nový ID.7 Tourer a teda aj pre verziu GTX k dispozícii voliteľná panoramatická strecha „Smart Glass“. Priehľadná strecha môže byť elektronicky nepriehľadná alebo transparentná pomocou vrstvy PDLC (Polymer Dispersed Liquid Crystal) integrovanej do skla.

Okrem prispôsobení GTX zahŕňa rozšírená štandardná výbava modelu ID.7 GTX Tourer LED Matrix svetlomety, ako aj osvetlené logá VW vpredu a vzadu a 30-farebné ambientné osvetlenie. Detaily ako  head-up displej s rozšírenou realitou, hlasový asistent IDA s chat GPT, dvojzónová automatická klimatizácia, bezkľúčový systém zamykania a štartovania a poplašný systém proti krádeži sú v ID.7 GTX Tourer vždy štandardom.

„Wellness aplikácia“ je vo všeobecnosti nová v programe ID.7. Dá sa použiť na nastavenie rôznych funkcií vozidla pomocou vopred nakonfigurovaných programov, aby sa údajne zlepšila pohoda počas jazdy alebo prestávok. V závislosti od výbavy vozidla aplikácia využíva funkcie ako ambientné osvetlenie, zvuk, klimatizáciu, panoramatickú strechu ako aj klimatizáciu sedadiel a masáž sedadiel. Zvukoví skladatelia na tento účel špeciálne vyvinuli akustické zvukové kulisy.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button