Automobily

Porsche Taycan Turbo GT šprintuje na stovku za 2,2 sekundy

Porsche Taycan Turbo GT

Ako bolo nedávno oznámené, Porsche predstavuje model Taycan Turbo GT. Vrcholná verzia faceliftovaného Taycanu ponúka výkon pohonu až 815 kW, čo je o ďalších 115 kW viac ako predchádzajúca vrcholná verzia Turbo S. Verzia s paketom Weissach šprintuje na rýchlosť 100 km/h za 2,2 s a dosiahne maximálnu rýchlosť až 305 km/h. Pripraviť si na ňu budete musieť okolo 250 000 eur.

Porsche dosiahlo dôležitý úspech na Nürburgringu…

Porsche Taycan Turbo GT potrebuje na šprint z nuly na 100 km/h 2,3 sekundy. S balíkom Weissach je to o desatinu sekundy menej.

Pre Porsche je pravdepodobne dôležitejšie ako údaje o výkone a šprinte, že auto si vedie veľmi dobre na Nürburgringu. A tam bola predprodukčná verzia s balíkom Weissach o 26 sekúnd rýchlejšia ako Turbo S. Taycan Turbo GT má výkon 580 kW – s pretekárskym balíkom aj bez neho. S launch controlom sa výkon zvýši na 760 kW a na dve sekundy je dodávaných dokonca 815 kW. Maximálny krútiaci moment dosahuje pri oboch verziách 1 340 Nm.

Porsche Taycan Turbo GT potrebuje na šprint z nuly na 100 km/h 2,3 sekundy. S balíkom Weissach je to o desatinu sekundy menej. Rozdiel je väčší pri šprinte na 200 km/h. Taycan Turbo GT potrebuje 6,6 alebo 6,4 sekundy, Turbo S až o 1,3 sekundy dlhšie. Maximálna rýchlosť Turbo GT je 290 km/h, no s balíkom Weissach až 305 km/h. Ceny začínajú na hodnote okolo 250 000 eur. To je asi o 33 000 eur viac ako Turbo S, ktoré je pri šprinte len o desatinku či dve pomalšie. Porsche nehovorí nič o trojmotorovom pohone, ako sa vopred predpokladalo. Výrobca v tlačovej správe spomína, že Taycan dostal v najnovšom facelifte nový zadný motor. Zo správy nie je jasné, či má Turbo GT rovnaký hardvér.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

V každom prípade je na zadnej náprave použitý výkonnejší a efektívnejší menič. Pracuje až s 900 ampérmi, a preto umožňuje ešte väčší výkon a krútiaci moment ako 600 ampérové ​​zariadenie od Turbo S. Pre vyššiu účinnosť a teda väčší dosah sú použité polovodiče z karbidu kremíka. Technológia karbidu kremíka je použitá aj v pohone zadnej nápravy nového Macanu. Okrem toho sa upravil prevodový pomer a zlepšila sa robustnosť prevodovky tak, aby zniesla aj vysoký krútiaci moment.

Špeciálnou funkciou Turbo GT je Attack Mode. Aktivuje sa stlačením tlačidla a poskytuje dodatočný výkon až 120 kW na 10 minút. Funkcia je založená na technológii „Push to Pass“ ostatných modelov Taycan, ale ponúka o 50 kW viac. Vďaka ľahkej konštrukcii sa hmotnosť Taycan Turbo GT v porovnaní s Turbo S znížila až o 75 kilogramov. Prispievajú k tomu početné karbónové diely. Štandardom je aj podvozok „Porsche Active Ride“, ktorý zabraňuje nakláňaniu a bol špeciálne prispôsobený motoru GT.

Vo výbave nechýbajú ani vysokovýkonné pneumatiky na ľahkých 21-palcových kovaných kolesách a keramické brzdy, ktoré sú založené na Porsche Carbon-Ceramic Braking System (PCCB), no sú o vyše dve kilá ľahšie. Medzi vizuálne charakteristiky patrí špeciálny predný spojler a adaptívne zadné krídlo – to znamená, že nie je pevné, ale prispôsobuje sa jazdnej situácii alebo režimu. LED svetlomety s technológiou Matrix sú štandardnou výbavou. Na výber je aj šesť farieb karosérie. Vo vnútri je mix športovej výbavy Race-Tex a čiernej kože.

Balíček Weissach je brutálny…

Verzia s balíkom Weissach ponúka aerodynamicky priaznivejšie vzduchové usmerňovače na spodnej časti a iný predný difúzor. Vzadu je pevné krídlo s logom balíka Weissach. Výsledkom je prítlak až 220 kilogramov. Zbavením sa všetkých funkcií, ktoré nie sú pre pretekársku dráhu potrebné, sa ušetrilo okolo 70 kilogramov. Namiesto zadných sedadiel je teda len jedna lavica či lepšie povedané polica? Odstránili sa aj analógové hodiny a koberčeky športového chrono balíka a znížil sa aj izolačný materiál.

Navyše tu nie sú nakladacie klapky na oboch stranách ako na bežnom Taycane, ale len na strane spolujazdca. Klapka nie je ovládaná elektricky, ale manuálne. Medzi ďalšie opatrenia na odľahčenie konštrukcie patria ľahšie sklenené tabule a eliminácia zadných reproduktorov. Prečo má auto vôbec audiosystém, zostáva otvorenou otázkou – ani tí najbežnejší pretekárski experti pravdepodobne nebudú počúvať rádio v lone tohto športiaka, keď s ním budú rezať zákruty na okruhu, alebo keď si budú len vychutnávať jeho mohutný chrapák. Dodávky modelu Porsche Taycan Turbo GT začnú túto jar.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button