Automobily

Vďaka svojmu názvu bude bližší európskej klientele!

Hyundai Bayon

Príchod nového kompaktného crossovera hlási ďalšia značka. Tentokrát obohatí B-segment juhokórejská automobilka Hyundai. Na cesty postaví svoje najmenšie SUV s menom Bayon. Na nových, ako aj súčasných fanúšikov chce zapôsobiť nezameniteľným dizajnom, bohatou technologickou výbavou a aj napriek subtílnym rozmerom priestranným interiérom.

Meno nového drobného juhokórejského crossoveru nevzniklo len tak. Vedenie Hyundai sa rozhodlo osloviť európskeho zákazníka tým, že svojmu novému modelu dalo menu pochádzajúce z Francúzska. Bayon je totižto odvodené od francúzskeho mesta Bayonne, nachádzajúce sa v regióne Nové Akvitánsko. Táto časť Francúzska je hojne navštevovaná turistami a ponúka nádherné miesta ako i prírodu. Automobil sa tak má stať bližším pre európskeho zákazníka.

Príde aj ako mild-hybrid…

Vrcholom ponuky je jednolitrový T-GDi motor so 48V mildhybridnou technológiou a s výkonom 100 alebo 120 koní.

Čo je vlastne Hyundai Bayon zač? Pod jeho kapotou sa ukrývajú zážihové agregáty Kappa, ktoré dopĺňa 47V technológia mildhybridného pohonu ako aj technológia premenlivého otvárania a zatvárania ventilov CVVD. Pohonné ústrojenstvo je spojené s inteligentnou mechanickou prevodovkou iMT. Za príplatok bude k dispozícii aj sedemstupňová dvojspojková automatická prevodovka DCT.

Základom ponuky je 1,2 litrový MPi štvorvalec s výkonom 84 koní. Spojený je len s päťstupňovým manuálom. Silnejším pohonným ústrojenstvom Hyundaiu Bayon je litrový prepĺňaný T-GDi motor, ktorý ponúkne výkon 100 koní. Silu na predné kolesá prenesie pomocou sedemstupňového dvojspojkového automatu alebo šesťstupňovej inteligentnej manuálnej prevodovky. Vrcholom ponuky je opäť jednolitrový T-GDi motor tentokrát však s 48V mildhybridnou technológiou a s výkonom 100 alebo 120 koní. Spojený bude buď so šesťstupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou iMT alebo so sedemstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou DCT.

Zaujímavosťou kompaktného modelu Hyundai Bayon bude funkcia vyrovnávania otáčok pri riadení automobilu. V praxi to znamená, že sa automaticky vyrovnávajú otáčky motora a výstupného hriadeľa, čo zaručí hladšie a športovejšie radenie. Konštruktéri značky Hyundai túto funkciu vyvíjali najskôr pre tie najvýkonnejšie automobily z ponuky. Hyundai Bayon je tak prvým kompaktným crossoverom, v ktorom sa využije táto technológia. Bude k dispozícii s motorizáciami 1,0 T-GDi s prevodovkou 7DCT vo všetkých jazdných režimoch a 1,0 T-GDi 48V s prevodovkou 6iMT v režime SPORT.

Kompaktný crossover narástol na 4180 mm na dĺžku, 1775 mm na šírku a 1490 mm na výšku. Jeho rázvor ponúkne pasažierom dĺžku 2580 mm, čo ocenia hlavne sediaci na zadných sedadlách. Pre vysokých pasažierov na cestovanie po Európe tak asi stvorený zrovna nie je no jazda mestom bude aj pri plnom aute úplne pohodová. Výrazná predná časť automobilu dokáže upútať tak mladú ako i staršiu generáciu motoristov a zároveň model Bayon dokonale odlíši od konkurencie. Jedinečne pôsobia aj delené predné svetlá, ktoré tvorí jemný LED-diódový pruh denného svietenia a bumerangovitý trojdielny svetlomet kombinovaný s otvorom pre prívod vzduchu ku motoru. Nový model Hyundai Bayon stojí buď na 15, 16 alebo 17-palcových diskoch z ľahkej zliatiny. Karoséria sa odeje do deviatich farieb, ktoré bude možné kombinovať s čiernou strechou s odtieňom Phantom Black.

Vnútro ako z prémiovej triedy…

Priestorný batožinový priestor ponúkne cestujúcim až 411 litrov objemu.

Bumerangovité svetlomety sa nachádzajú aj na zadnej časti automobilu. Svojim umiestnením na okraji karosérie opticky rozširujú celý Bayon, vďaka čomu pôsobí robustnejším dojmom. Zároveň sú prepojené jemnou líniou, ktorá plynule prepája celú zadnú časť. Strieborný dekór na inak jednoduchom čiernom zadnom nárazníku spolu s koncovými LED-svetlometmi pôsobia opäť dojmom, ktorý poznáme z väčších SUV-čiek.

Interiér nového modelu je veľmi podobný súrodencovi i20. Prečo by aj nie. Hyundai i20 je štýlovým mestským automobilom, ktorého interiér dostal množstvo tak technologických ako aj dizajnových vychytávok. Preto sa jeho koncepcia nasťahovala aj do crossoveru Bayon. Dôraz je pri tom kladený hlavne na priestor pre posádku tak na predných ako i na zadných sedadlách. Priestorný je aj batožinový priestor. Ten ponúkne až 411 litrov objemu.

Prístrojová doska poteší aj náročného motoristu 10,25-palcovým prístrojovým štítom, tiež 10,25-palcovou obrazovkou multimediálneho systému s navigáciou ako aj 8-palcový displej systému Display Audio, ktorý podporuje pripojenie smartfónu cez rozhrania Apple Car Plaz a Android Auto. Novinkou je funkcia Hyundai Bluelink, vďaka ktorej si môžu majitelia vozidla na diaľku skontrolovať, či je ich Bayon zamknutý, kde sa nachádza a či nepotrebuje dotankovať. Veľmi pekná technologická výbava, no nie? V interiéri nechýbajú ani tri USB konektory, bezdrôtová nabíjačka či audiosystém prémiovej značky Bose. O ešte väčší komfort a lukratívnosť cestovania sa postará aj LED ambientné osvetlenie, ktoré ponúkne dokonalý výber farieb podsvietenia dokonale zladený s farbou a materiálmi interiéru.

Cenovka ako aj štart predaja modelu Hyundai Bayon v Európe zatiaľ juhokórejská automobilka oficiálne neoznámila. Predpokladáme, že jeho výroba na seba dlho čakať nenechá a že by sme ho teoreticky mohli na našich cestách vidieť ešte tento rok. Svoje miesto na trhu si určite nájde a vďaka príjemnému zovňajšku a našliapanému vnútrajšku nebude mať o zákazníkov núdzu.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button