Automobily

Jedinečný dizajn a technológie z budúcnosti! Nová KIA je jednoducho bomba…

KIA EV6

Nová rada elektromobilov juhokórejskej značky KIA sa odhaľuje svetu na jedinečných fotografiách. Prvým zástupcom je unikátny crossover s označením EV6. KIA má veľké plány! Do roku 2026 chce do sveta vypustiť až 11 nových elektrických vozidiel, ktoré vytvoria jedno celú špeciálnu radu. Predstavme si teda prvého zástupcu, ktorý predpovedá veľký úspech budúcej rady elektromobilov najsilnejšej juhokórejskej automobilky.

Prvé siluety a snímky nového zástupcu elektrických vozidiel značky KIA veľa toho svetu neprezradili. Preto sme plní očakávaní sledovali každú jedno novú tlačovú správu a čakali, čo sa za nejasnými obrázkami bude skrývať. Dnes sa nová KIA EV6 odhaľuje v plnej svojej kráse tak zvonku ako aj zvnútra. Musíme povedať, že sa naozaj jedná o jedinečný automobil, ktorý posúva juhokórejskú automobilku opäť raz do vyšších sfér. Dizajn je naozaj jedinečný. Je dôkazom dokonalej súhry a spolupráce troch dizajnérskych centier značky KIA v kórejskom Namyangu, nemeckom Frankfurte a kalifornskom Irvine.

Do roku 2026 až 11 nových elektromobilov…

KIA EV6 stojí na novej modulárnej platforme EGM-P, ktorá je vyvíjaná koncernom Hyundai-KIA.

“Spojené protiklady” – tak sa prezentuje nová dizajnérska filozofia značky KIA. Elektrický model má byť prvým hmatateľným produktom tejto filozofie. Pri pohľade na model  EV6 skúšame rozoznať, čo v skutočnosti tieto dve slová znamenajú. Tigrí nos, ktorý bol dominantou masky modelov posledných generácii KIA zmizol. Nahradila ho však “digitálna tigria tvár”. Tak nazvali dizajnéri nový predok modeli KIA EV6. Tvár automobilu bola tak dizajnovo prispôsobená jeho pohonu na elektrinu.

Prémiovosť nového elektrického modelu KIA EV6 dokonale vystihujú napríklad zapustené kľučky dverí, predné aj koncové svetlá jemnou líniou zapustené do blatníkov či dozadu sa zvažujúca strecha s členitým stĺpikom, od ktorého aerodynamicky dokonale prečnieva strešný spojler. Celkovo elektromobil EV6 disponuje aj prepracovanou aerodynamikou, vďaka ktorej bude schopný znížiť prevádzkové náklady a zvýšiť dojazd.

Elektromobil KIA EV6 stojí na novej modulárnej platforme EGM-P, ktorá je vyvíjaná koncernom Hyundai-KIA. Je určená výhradne pre elektromobily. Po prvýkrát sa predstavila v novom modeli Hyundai Ioniq 5. Je však prispôsobená tak, že do budúcnosti ju koncern plánuje použiť aj do väčších elektrických SUV modelov.

Interiér elektromobilu KIA EV6 dostal originálny zakrivený displej systému audiovizuálnej navigácie s označením AVN. Prístrojový štít sa tiahne od volantu do strednej časti, kde zahŕňa aj systém infotainmentu či navigáciu. Po vzore prémiových značiek aj KIA postupne eliminuje analógové prepínače a ich funkciu nahradzuje dotykový displej. Zaujímavosťou je ak čalúnenie sedadiel. To bude vyrobené z odolnej látky, ktorá je tvorená vláknami z recyklovaných plastov.

Kompletné oficiálne odhalenie nového elektrického modeli KIA EV6 je naplánované ešte na tento mesiac. Ako inak, ako vďaka digitálnej online prezentácii. Vtedy sa tak odborná ako i laická verejnosť dozvie všetky detailné technické parametre tohto jedinečného vozidla, prvého zástupcu masívnej elektrickej ofenzívy najpopulárnejšej juhokórejskej značky KIA.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button