Automobily

Elektrické Porsche do terénu! Cayenne to však nie je…

Porsche Taycan Cross Turismo

Porsche Taycan spravilo rozruch vo svete elektromobilov .Predsa len, je to špička vo svojej triede a k tomu s hrdým logom stuttgartskej automobilky na svojom “nose”. Predstavte si však, že by ste so “základným” Taycanom chceli vybehnúť na chatu, kde sa musíte popasovať s rozbahnenými kamenistými cestami či koľajami od traktora. Asi by ste veľmi nepochodili .Porsche však myslelo aj na svojich fanúšikov, ktorí by svoj elektromobil radi prehnali aj mimo spevnených ciest. Práve pre nich prichádza nový model Porsche Taycan Cross Turismo. Ponúkne štvorkolku a vzduchový podvozok v štandarde!

Nová verzia elektrického žihadla Taycan vychádza z konceptu Mission E Cross Turismo, predstaveného v Ženeve v roku 2018. Zvýšené elektrické kombi s pohonom všetkých štyroch kolies a pohodlným vzduchovým podvozkom sa nebojí výziev v podobe nespevnených ciest, kam by ste sa s “obyčajným” elektromobilom neodvážili.

Cenovka modelu Taycan Cross Turismo je veľmi zaujímavá.…

Taycan Cross Turismo dostal špeciálny strešný box, ktorý zvláda rýchlosť až 200 km/h.

Nový karosársky variant modelu Taycan dostal prepracovanú zadnú časť. Vďaka nej batožinový priestor ponúkne objem 400 litrov a po sklopení zadného radu sedadiel až 1171 litrov. Zadná časť je tiež prispôsobená na ukotvenie nosiča na bicykle, na ktorý umiestnite až trojicu bajkov! Taycan Cross Turismo je schopný odviezť aj špeciálny strešný box, ktorý sa neodtrhne od strechy ani pri rýchlosti 200 km/h.

V základnej verzii Porsche Taycan Cross Turismo disponuje jazdným režimom Gravel, vďaka ktorému je možné zdvihnúť automobil na vzduchových vankúšoch o 30 mm vyššie pre bezpečnejší prejazd nerovnosťami. Pri vyššej rýchlosti sa automobil automaticky zníži, aby zaručil čo najlepšie obtekanie vozidla vzduchom. Vďaka paketu Off-Road Design sa z elektromobilu Taycan Cross Turismo stane niečo ako kombi SUV, ktoré sa popasuje aj s náročnejším terénom. Paket zvyšuje svetlú výšku o ďalších 30 mm. Tiež obsahuje aj špeciálne ochranné klapky na nárazníkoch a prahoch pre ochranu pred oderom od odskakujúcich kamienkov.

Porsche Taycan Cross Turismo bude vybavenú bohatou paletou motorov. Všetky elektromotory z ponuky budú roztáčať všetky štyri kolesá. Systém je založený na dvojici elektromotorov z ktorých každý roztáča kolesá jednej nápravy. Energiu čerpajú z akumulátora s kapacitou až 93,4 kWh. Základnou pohonnou jednotkou Taycan 4 Cross Tusirmo sú elektromotory s výkonom 280 kW, ktorý krátkodobo dokáže poskytnúť výkon 350 kW vďaka overboostu. Taycan 4S Cross Turismo disponuje výkonom 360 kW (krátkodobo 420 kW). Taycan Turbo Cross Turismo ponúkne výkon 460 kW (krátkodobo 500kW). Vrcholným strojom ponuky je Porsche Taycan Turbo S Cross Turismo s elektromotormi s výkonom 460 kW a krátkodobým výkonom až 560 kW. A to už je riadna bomba!

Terénne ladené elektrické Porsche Taycan Cross Turismo príde k prvým majiteľom už v lete tohto roku. Nemecká automobilka predpokladá, že najväčší záujem o tento stroj budú mať zákazníci z USA, Veľkej Británie, Nemecka, Holandska či Nórska. S cenou nás však tento model doslova šokoval. Jeho cena bude na domácom trhu štartovať na čiastke 93 635 eur. Na to, že sa jedná o Porsche, terénne a ešte k tomu elektrické, je to naozaj veľmi zaujímavá ponuka a svoj okruh fanúšikov si nájde určite veľmi rýchlo. Musíme sa priznať, že si veru získalo aj nás.

 

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button