Info

Koniec spaľovacích motorov v Mini? Môže sa tak stať do roku 2030!

Špekulácie o konci spaľovacích motorov počúvame z každej strany. Posledná chystaná emisná norma Euro 7 pochová konvenčné motory tak, ako ich poznáme. O konci spaľovacích motorov sa v poslednej dobe rozpráva aj v spojitosti so športovou značkou Mini. Odborná i široká verejnosť s napätím očakáva potvrdenie alebo vyvrátenie týchto špekulácií od vedenia materskej spoločnosti BMW AG.

Podľa zdroja magazínu Automotive News Europe by sa do roku 2030 mal po vzore konkurenčných značiek Volvo či Bentley spaľovací motor rozlúčiť aj so značkou Mini. Samozrejme je to špekulácia, no každopádne stojí za zamyslenie. Zdroj ďalej uvádza, že britská automobilka, patriaca pod koncern BMW, v poslednej dobe stále viac financií a času investuje do svojich elektrických modelov či akumulátorov a pripravuje sa tak na prechod zo spaľovacích motorov práve na tie elektrické. Podľa zdroja Automotive News Europe časový harmonogram prechodu ešte zatiaľ známy nie je. Predpokladá sa však, že by sa tak  mohlo stať do roku 2030.

Na oficiálne vyjadrenie sa stále čaká…

Nová emisná norma Euro 7 doslova vyhubí spaľovacie motory.

Špekulácie ďalej naznačujú, že v roku 2025, kedy by sa mal na cesty dostať posledný Jaguar so spaľovacím motorom, by mala automobilka Mini predstaviť údajne svoj posledný model so spaľovacím motorom. Do roku 2027 Mini očakáva, že polovicu svojej ponuky elektrifikuje a do roku 2030 by sa celá jej flotila mohla obrátiť na čisto elektrický pohon.

Informácie sú zatiaľ oficiálne nepotvrdené. Čaká sa na vyjadrenie mníchovskej spoločnosti BMW AG. Vďaka stúpajúcej popularite elektromobilov v Európe a stále prísnejším emisným normám sme však nútený zamyslieť sa, ako sa postavia k elektrifikácii aj tvorcovia športových automobilov ako napríklad značka Mini. Budeme trpezlivo čakať na oficiálne vyjadrenie značky BMW AG, ktoré by malo potvrdiť alebo vyvrátiť špekulácie, ktoré sa v posledných dňoch týkajú práve britskej športovej značky Mini. Dúfame len, že vyhrá zdravý rozum a ikonická značka nestratí svoju DNA.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button