Automobily

Útok na tých najprémiovejších! Nová luxusná Kia prichádza

Kia K8

Nová stratégia juhokórejskej značky Kia prináša prvé ovocie v podobe nového luxusného sedanu s označením K8. Táto loď prichádza ako nástupca modelu K7 či dokonca náhrada väčšieho automobilu K9. U nás sa síce ani jeden zo spomínaných modelov nepredával, no K9 sme mohli sem tam zazrieť buď v okolí závodu v Žiline, kde slúžil ako reprezentatívne vozidlo predstaviteľov značky, alebo tiež v hlavnom meste, kde ho zas využívala juhokórejská ambasáda. Na iných trhoch bol model K7 známy ako Cadenza. Najnovší prírastok K8 má za úlohu zaútočiť na konkurenciu vo vyšších triedach.

Nová identita značky sa naplno prejavila v prvom novom modeli, ktorý sa na trhu objaví nie len po zmene loga, ale aj po ohlásení nového smerovania juhokórejskej značky. Charakteristiku novému luxusnému sedanu má dodať nový dizajn prednej masky. Tigrí nos nedostal tentokrát orámovanie a plynulo prechádza do línií nárazníka. Na diamantovej štruktúre mriežkovania vidíme miernu paralelu s dizajnom koncernového súrodenca Hyundai Tuscon. Nový Tuscon prišiel na trh s podobne koncipovanou prednou maskou a tá rozdelila jeho fanúšikov na dva tábory. Kia K8 je oproti svojej neoficiálnej predchodkyni K7 úplne iným automobilom a tak sa porovnávaniu s predchodkyňou akoby vyhla. Zhrňme to tak, že maska dodáva novému automobilu osobitosť a predpovedá budúci dizajnový smer ostatných súrodencov.

Podkúri päťmetrový potvora konkurencii aj v Európe?

Juhokórejská automobilka Kia robí okolo modelu K8 zatiaľ veľké tajnosti. Nie je isté, či sa vôbec dostane aj k nám.

Zadná časť luxusného sedana dostala veľmi pútavé diódové svetlá, ktoré ju zdobia po celej šírke. Celkový dizajn modelu nesie športový nádych, čoho dôkazom je aj mierne zvažujúca sa zadná časť, pripomínajúca športové modely fastback. Sám dizajnér automobilu, Karim Habib podotkol, že sa pri tvorbe dizajnu novej Kie K8 inšpiroval svetom luxusných jácht.

Nový prémiový sedan narástol na dĺžku 5015 mm. Je to veru úctyhodná dĺžka. V porovnaní s Mercedesom triedy S je to len o pár centimetrov menej vďaka čomu ponúkne porovnateľný priestor pre luxusné zvezenie pasažierov. Predaj nového modelu K8 by sa mal spustiť už v tomto roku. Konkrétny dátum si však juhokórejská automobilka zatiaľ necháva pre seba. Rovnako drží pod pokrievkou aj motorizáciu luxusnej novinky. Či sa bude nová Kia K8 predávať aj v Európe, tiež nevieme povedať no zástupcovia značky Kia to zatiaľ nevyvrátili. Podľa nás by na naše trhy určite zapasovala. Predsa len, stále tu máme v obľube veľké a luxusné automobily. No nie?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button