Automobily

One man show… Lancia prežíva len vďaka jedinému modelu

Lancia Ypsilon

Kedysi zvučné meno talianskej automobilovej scény dnes prežíva len vďaka jedinému modelu, torý predáva len v jedinej krajine. Reč je o Lancii Ypsilon. Je posledným mohykánom talianskej značky Drobný model sa predáva však len na domácom trhu. Tento rok ho čaká nový facelift, ktorý má zaručiť pokračovanie jeho predaja. Výrazne mu však, ako aj značke Lancia, môže pomôcť začlenenie pod krídla koncernu Stellantis. Dostane sa drobné autíčko aj za hranice Talianska?

Drobný mestský automobil je akýmsi pozostatkom niekdajšej slávnej značky Lancia. Žiaľ trpký osud, ktorý postihol taliansku značku, sa podpísal na inak dizajnovo celkom podarených modeloch. Lancia v posledných rokoch bojovala s nekvalitou, čo doviedlo značku až k momentálnej situácii, kedy jediným modelom ostal práve Ypsilon, ktorý sa už nikde inde nepredáva, len v Taliansku. Nový vietor v Lancii by mohlo priniesť začlenenie sa pod štvrtý najväčší automobilový koncern Stellantis. Otvárajú sa tu možnosti, ako by Lancia opäť pod svojou značkou, mohla na trh priniesť nové modely, ktoré by boli zdieľané s koncernovými súrodencami a tým by značke Lancia zabezpečili kvalitné technológie, dizajny a aj zvyšujúce sa čísla predajov.

Vytiahne koncern Stellantis značku Lancia znovu na výslnie?

Niekdajšia uznávaná talianska značka Lancia predáva svoj jediný model Ypsilon len na domácom trhu.

Nový facelift mestského modelu Lancia Ypsilon je tak prvou lastovičkou, ktorá by mohla hlásiť pomyselné oteplenie a teda obrodu značky ako takej. Stellantis okrem iného nepriamo sľubuje, že na lepšie časy sa začne blýskať  aj pri ostatných talianskych zástupcoch ako Maserati či Alfa Romeo.

Inovovaný model Lancia Ypsilon prinesie zmeny tak v interiéri ako aj v exteriéri vozidla. Novým prvkom bude prepracovaná predná maska. Jej stredobodom budú zvisle orientované lamely s výrazným chrómovým orámovaním. Bribudne LED osvetlenie, ktoré sa bude vynímať na novom odtieni laku označenom ako Elegant Blue. Pod kapotou Lancie Ypsilon zatiaľ ostávajú nezmenené pohonné jednotky a to 1,2 litrový štvorvalec s výkonom 51 kW, 0,9 litrový trojvalec s výkonom 62 kW ako aj litrový mild-hybridný trojvalec s výkonom 51 kW. Lancia však prezradila, že zmeny by sa po facelifte mala odohrať aj pod kapotou drobného automobilu. Detaily však nezverejnila.

Vo vnútri automobilu radikálne zmeny neprebehli. Pribudla nová 7-palcová obrazovka infotainmentu. Majiteľov smartfónov potešia rozhrania Apple CarPlay a Android Auto. Novinkou, hoci pre iné automobilky už štandardnou výbavou, je aj peľový alebo skôr vzduchový filter, ktorý dokáže zachytiť väčšinu alergénov či baktérií nasatých do vzduchového systému z vonkajšieho prostredia.

Zdroj: www.motor1.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button