Automobily

Tento krásny koncept Pagani je poctou modelu Zonda

Pagani Alisea

Je ťažké uveriť, že pôvodná Zonda debutovala na ženevskom autosalóne v roku 1999. Pagani stále pracovala na Zonde až do roku 2022. V roku 2024 je tu ďalší model. No nie je to tak celkom Zonda. Model sa volá Alisea a pripomína 25. výročie epického superauta. Na nádhernej staro-novinke nepracovala len spoločnosť Pagani, ale aj študenti z IED-u, Institutio Europeo di Design. 

Model v mierke 1:1 navrhli študenti magisterského štúdia na IED v Turíne, ktorí prišli s nádherným, čistým dizajnom. Hladké povrchy boli maximalizované odstránením veľkých prieduchov a zbytočných dekoratívnych prvkov, ktoré sa bežne vyskytujú na vysokovýkonných vozidlách. Vyduté podbehy kolies zvýrazňujú ladnú siluetu auta, ktoré je presne také široké ako Zonda. Má šírku 2055 mm.

Pagani stále s motorom V12…

Celkovo nová a jedinečná Pagani Alisea vyzerá oveľa viac skrotene ako jej predchodkyňa Pagani Zonda.

So 4521 milimetrami je Pagani Alisea o niečo dlhšia ako jej inšpiračný zdroj s menom Zonda a sedí nižšie pri zemi. Auto je vysoké iba 1069 mm a má klenbu strechy inšpirovanú vytrvalostnými pretekárskymi autami skupiny C z 80. rokov minulého storočia. V porovnaní so Zondou vidíme vysoko umiestnené zoštíhlené spätné zrkadlá, aby dosiahli uhladenejší profil bez použitia kamier. Charakteristické štvorcové svetlomety majú modernejší vzhľad, zatiaľ čo zakrivené zadné svetlá nám pripomínajú traťovú Zondu R.

Celkovo Pagani Alisea vyzerá viac skrotene ako Zonda tým, že sa vyhýba komplikovanému aerodynamickému balíku, ktorý nájdete na nespočetných verziách stroja s motorom AMG V12. Huayra, ktorá prišla potom s niekoľkými vlastnými spinoffmi, prijala podobný štýl. Tretí model talianskej exotickej značky, Utopia, nie je z hľadiska štýlu veľkým odklonom, aj keď sa o ňom hovorí ako o úplne novom aute.

Alisea je bohužiaľ jedinečná záležitosť. To znamená, že nebudeme príliš prekvapení, ak si Pagani osvojí nejaké dizajnové prvky tohto jednorožca, ak by bol bohatý kupujúci ochotný zaplatiť neslušné množstvo peňazí za jedinečné auto. Ak si toto auto budete môcť dovoliť kúpiť, Pagani ho pravdepodobne dokáže postaviť, samozrejme za poriadne mastnú sumu, čoho dôkazom je nespočetné množstvo špeciálov Zonda, ktoré sme videli vydaných za posledných pár desaťročí.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button