TEST: Autá

TEST: Mitsubishi Space Star 1,2 MIVEC – Štýlový mestský drobec za výhodnú cenu

TEST: Mitsubishi Space Star 1,2 MIVEC

Segment mestských automobilov ponúka širokú paletu zástupcov pripravených pobiť sa o priazeň nového majiteľa. Ako si však vybrať toho správneho partnera na preplnené cesty veľkomesta? Mitsubishi má odpoveď! Jediný zástupca “troch diamantov”, ktorý nepatrí do kategórie crossover, či SUV je drobný mestský sršeň Mitsubishi Space Star. Svet tento model pozná už od roku 2012. Na Slovensko sa však dostal len prednedávnom, no už si vybudoval svoje publikum. Zaujme nielen kompaktnými rozmermi, ale aj športovým dizajnom, kvalitným motorom, nízkou spotrebou, či CVT prevodovkou, ktorú v meste naozaj oceníte.

Malé auto, veľký potenciál…

Športový paket robí z drobného Mitsubishi Space Star ostrého mestského sršňa.

Modernizované Mitsubishi Space Star sa oproti svojmu predchodcovi líši najmä v detailoch, ktoré z neho robia športovejšie a mladistvejšie vyzerajúci automobil. Predná maska dostala dynamickejšie a ostrejšie tvary, ktoré opticky malý mestský automobil nafúknu, vďaka čomu vyzerá v spätnom zrkadle mohutnejšie, naštvanejšie a agresívnejšie. Vo vyšších výbavách Invite a Intense sú k dispozícii aj LED svetlomety, ktoré ešte viac umocnia športový charakter automobilu. Výbava Intense ponúkne aj športové 15-palcové disky z ľahkých zliatín. Náš testovací automobil bol ešte o niečo športovejší a to vďaka príplatkovému paketu Sport. V ňom nájdeme rozšírené nárazníky, športové lemy prahov, karbónové fólie vzadu, ako aj na B-stĺpiku, chrómovú koncovku výfuku, či nasvietené prahové lišty. V kombinácii so zlatou metalízou sa za drobcom Mitsubishi Space Star otočil nejeden okoloidúci.


  Jednoduchosť a maximálna funkčnosť…

  Po otvorení pomerne veľkých predných dverí vchádzame do interiéru, ktorý nás síce neohúri pretechnizovanými obrovskými displejmi, či prístrojovými štítmi, no skôr poteší svojou jednoduchosťou a funkčnosťou. Je to veľkým plusom hlavne pre staršiu generáciu vodičov, ktorí svoj automobil primárne budú využívať na sobotný nákup, nedeľnú cestu do kostola a cez týždeň na jazdu na záhradku, či do prírody. Pre nich je jednoduchosť spojená s modernými technológiami veľkou prednosťou. Dotykový 7-palcový displej je intuitívny. Primárne slúži na ovládanie hudby v automobile. V príplatkovej verzii Navi disponuje aj navigáciou a rozhraniami Bluetooth, Android Auto, či Apple CarPlay, ktoré zas využije mladšia generácia pasažierov. Poteší aj USB port. Manévrovanie v meste zas uľahčí zadná parkovacia kamera.

  Nasadanie do automobilu je pre dvojmetrového šoféra mierne problematické. S touto výškou však nie sme úplne reprezentatívna vzorka, čo berieme na vedomie. Nižší šofér však s nasadaním problém nemá. Rovnako tak aj pasažieri sediaci za ním. Kratšia sedacia časť a vyššie predné sedadlá zabezpečia priestor tak na kolená, ako aj na chodidlá pasažierov sediacich na zadných sedadlách. Vnútro automobilu je tvorené tvrdšími materiálmi, čo však v tejto triede nie je nič neobvyklé. Sedadlá sú pohodlné a aj po dlhšej jazde z nich nebolí chrbát či zadok.

  Mitsubishi Space Star je naozaj “hviezda priestoru”. Po presadnutí z väčšieho automobilu do jeho útrob sme si chvíľku zvykali na rozloženie jednotlivých častí interiéru, no po pár kilometroch sme zhodnotili, že je tu naozaj miesta viac než dosť aj napriek kompaktným rozmerom 3845 mm na dĺžku, 1665 mm na šírku a 1505 mm na výšku s rázvorom 2450 mm. Batožinový priestor s objemom 235 litrov nám poslúžil napríklad na prevezenie piatich 40-litrových vriec so zeminou na záhradu, ku ktorým sme prihodili ešte niekoľko kusov drobnejšieho náradia. Po sklopení sedadiel sme dnu navyše vopchali aj niekoľko stromčekov, ktoré sme išli nasadiť. Aj keď zadná časť automobilu citeľne poklesla, nemal problém dostať sa rozbahnenou kamenistou cestou až do cieľa. Navyše na spodku kufra sa nachádza aj gumený lavór, vďaka ktorému vás nerozhodí nič, čo vám do kufra potečie.

  Nezruinuje rodinný rozpočet…

  Mitsubishi Space Star patrí medzi najlacnejšie automobily na trhu. Cenovka základného modelu s 1,2 litrovým trojvalcom MIVEC s výkonom 71 koní a manuálnou päťstupňovou prevodovkou je 9190 eur! Pod 10 000 eur sa na našom trhu už veru veľa automobilov nevyskytuje a aj vďaka tomu má mestský Space Star navrch. Kto si nepotrpí na zbytočné technologické vymoženosti, či športové doplnky a potrebuje vozidlo len na prepravu z bodu A do bodu B, ale aj do bodov C, či D, Space Star Inform je pre neho ako stvorený. A pritom stále jazdí za volantom japonského automobilu s kvalitným, časom prevereným motorom, bez turba s kombinovanou spotrebou pod 6 litrov. Koniec koncov s touto spotrebou sa podarilo zajazdiť aj nám pri našom teste. A to sme športovo vyzerajúci Space Star veľmi nešetrili. Ak však máte záujem o väčšiu výbavu, či športovejší charakter automobilu, príplatkové verzie sú stále cenovo dostupné. Vyššia výbava Inform+ stojí 10 490 eur, Invite štartuje na 11 690 eurách a najvyššia Intense 14 190 eur. V prípade vybavenia automobilu paketom Sport si pripravte navyše 890 eur a v prípade paketu Navi ďalších 990 eur.

  V meste sa cíti prirodzenejšie…

  Mitsubishi Space Star 1,2 MIVEC AS&G s výkonom 59 kW (80 koní) a krútiacim momentom 106 Nm sa na nič nehrá. Neponúka premrštené výkony dopované turbami, čo by v praxi mohlo znamenať skoršie opotrebenie jednotlivých častí motora a mastné poplatky za opravy a náhradné diely. Trojvalcová atmosféra s jednoduchou konštrukciou a nepriamym vstrekovaním paliva zo seba vytlačí to, na čo je naozaj stavaná. Preto Space Staru vyhovuje skôr mestská premávka, či cesty prvej triedy s rýchlosťami do 90 km/h. Na diaľnici sa komfort jazdy mierne znižuje v dôsledku vyššej hlučnosti pri rýchlosti nad 120 km/h. Odhlučnenie kabíny by mohlo byť o niečo “hrubšie”. Rovnako stabilita na ceste by pri vyššej rýchlosti mohla byť vyššia. Avšak pri hmotnosti 985 kilogramov je bočný vietor cítiť oveľa viac, ako pri 1,5 tonových, či ťažších autách. Pri zrýchľovaní v meste pri povolenej maximálnej rýchlosti Mitsubishi Space Star reaguje pohotovo a agilne. Opäť vyššia hlučnosť spojená s pomalším rozbehom do kopca mierne narúša inak pohodovú jazdu.

  Mitsubishi Space Star s 1,2 litrovým trojvalcom a CVT prevodovkou je naozaj ekonomické vozidlo.

  S odhlučnením sa nám počas našej testovacej jazdy spájal aj ďalší detail, na ktorý sme si museli zvyknúť. Jarné divoké obdobie spôsobovalo výkyvy počasia až tak, že počas slnečného dňa nás viackrát od testu odohnala prietrž mračien. Pri jazde mokrou vozovkou sme si všimli, že odhlučnenie nedostatočne tlmí zvuk odhadzovanej vody z vozovky kolesami pod blatník, až sme mali pocit, že sme nedostatočne zavreli zadné okná. Po chvíli si však na tento “nový” zvuk každý zvykne a neprikladá jemnému šplechotu už žiadnu pozornosť. Akonáhle vozovka obschla, nežiadúci šplechot sa vyparil. Prejazdy nerovnosťami v nízkych rýchlostiach tlmí dostatočne, no ak preletíte spomaľovákom vyššou rýchlosťou je to cítiť aj počuť. Samozrejme nie je to off-road, čiže terénne vlastnosti očakávať nemôžeme. Aj keď pri našom teste sme ho odskúšali aj mimo spevnených povrchov a vybrali sme sa s ním do záhradkárskej oblasti krížom cez rozblatené pole. Malé Mitsubishi sa aj s týmto terénom aj napriek nižšej svetlej výške dokázalo popasovať a bezpečne nás doviezlo až pred bránu záhrady s plne naloženým kufrom.

  Mitsubishi Space Star s 1,2 litrovým trojvalcom a bezstupňovou CVT prevodovkou je veľmi ekonomické vozidlo, nielen čo sa týka nadobúdacej ceny, ale aj z hľadiska spotreby. V meste, pri nie veľmi šetrnej jazde, sme po týždňovom teste dosiahli spotrebu 5,6 litra. Na diaľnici nám pri plnom zošliapnutí plynového pedálu vybehla na vyššiu hodnotu, čo však len podčiarkuje jeho primárne určenie do mestskej premávky. Absencia filtra pevných častíc eliminuje potrebu nákladnej výmeny, či repasu zaneseného filtra v budúcnosti v dôsledku vyššieho nájazdu mestských kilometrov v nižších rýchlostiach a s nižšími otáčkami. Polomer otáčania je doslova ako pri motokáre. Teda vynikajúci.


   A aký je verdikt?

   Mitsubishi Space Star 1,2 MIVEC AS&G s prevodovkou CVT s výkonom 59 kW (80 koní) a krútiacim momentom 106 Nm je vďaka svojej jednoduchej konštrukcii, overenému agregátu a absencii turba, či filtra pevných častíc výbornou voľbou pre tých, ktorí nemienia do svojho automobilu naliať veľa peňazí tak pri kúpe, ako i v budúcnosti. Poteší svojim vnútorným priestorom, ktorý je aj napriek jeho subtílnym rozmerom veľmi dobre využitý. Športové výkony, aj napriek jeho športovému výzoru, od neho nečakajte. Pri plynulej a pohodovej jazde mestom, ako aj mimo neho, jeho spotreba nezruinuje rodinný rozpočet. Poskytne štýlovú a pohodlnú prepravu z bodu A do bodu B. Komfort na zadných sedadlách sa znižuje v závislosti od výšky šoféra, či spolujazdca. Kufor je dostatočný na väčší nákup, či potrebné veci na predĺžený víkend na chate. Hluk v kabíne sa zvyšuje v závislosti od zošliapnutia plynového pedálu. Silnejšie odhlučnenie by bolo v tomto prípade vítané. Športový paket za malý príplatok spraví opticky z tohto mestského autíčka ostrého sršňa, ktorý v spätnom zrkadle vyzerá ako jeho väčší súrodenci. S cenovkou základného modelu pod 10 000 eur je naozaj výhodnou voľbou pre šetrných motoristov s garanciou japonskej kvality “troch diamantov”. Okrem toho je aj jediným automobilom svojej kategórie, ktorý je vybavený plnohodnotnou automatickou prevodovkou, čo je v mestskej premávke obrovská výhoda.

    Foto & video: Marcel Szabó


    Celkové hodnotenie

    Pohodlie - 81%
    Motorizácia - 82%
    Jazda - 79%
    Variabilita - 79%
    Spracovanie - 80%

    80%

    S nízkou spotrebou po meste i mimo neho

    Športový dizajn nadchne tak mladších ako i starších motoristov. Kvalitný a jednoduchý 1,2 l agregát je pre mesto dostatočný, no na diaľnici by mohol mať viac sily. Vnútorný priestor je na rozmery automobilu veľkolepý. Interiér je minimalistický, no maximálne funkčný. S cenovkou pod 10 000 eur v základe je rozumnou voľbou pre nenáročného motoristu.

    User Rating: 3.6 ( 1 votes)

    Plusy:

    • jednoduchá konštrukcia
    • nízka spotreba
    • vnútorný priestor
    • športový dizajn

    Mínusy:

    • vyššia hlučnosť pri zábere
    • nižšia stabilita
    • sklápanie zadných sedadiel len z kufra

    Cena testovaného modelu:

    • 15 080 eur

    Technické parametre:

    Motor

     

    Typ motora:

    radový, zážihový

    Počet valcov:

    3

    Počet ventilov:

    12

    Zdvihový objem (cm3):

    1193

    Najvyšší výkon (kW) (k):

    59(80)

    Najvyšší krútiaci moment (Nm):

    106

    Prevodovka:

    automatická, Invecs-III CVT

    Prevádzkové vlastnosti

     

    Maximálna rýchlosť (km/h):

    173

    Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s):

    13,5

    Kombinovaná spotreba podľa výrobcu (l/100 km):  

    5,5

    Emisie CO2 (g/km):

    125

    Rozmery a hmotnosti

     

    Batožinový priestor (l):

    235

    Objem palivovej nádrže (l):

    35

    Prevádzková hmotnosť (kg):

    985

    Rozmer pneumatík:

    175/55 R15

    Dĺžka (mm):

    3845

    Šírka (mm):

    1665

    Výška (mm):

    1505

    Rázvor (mm):

    2450

    Svetlá výška (mm):

    150

    Minimálny polomer otáčania (m):

    4,6

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button