Automobily

Libanonské exoty s dizajnom inšpirovaným jeruzalemským Skalným dómom

Electra Quds

Automobilky z Libanonu patria medzi veľmi exotické a jedinečné. O ich úspešnú prezentáciu sa postarala značka Lykan, ktorej model HyperSport preskakoval vo filme Fast and Furious 7 z jedného mrakodrapu na druhý. S podobným dizajnom, no môžeme povedať že s ešte odvážnejším či gýčovejším, prichádza na scénu ďalšia libanonská značka Electra, ktorá predstavuje hneď niekoľko modelov.

Za zrodom libanonskej značky stojí Jihad Mohammed. Jeho cieľom je v blízkej budúcnosti vypustiť na cesty až trojicu modelov značky Electra z rovnomennej rodiny Quds. Každý z automobilov bude iný. Quds Capital ES bude sedan, Quds Nostrum a Quds Rise budú plnokrvné športiaky. Ich dizajn je však prinajlepšom exotický no pri vyššej miere kritiky miestami až nevkusný. Posúďte sami…

Trojica extravagantných elektromobilov…

Meno Quds je odvodené od arabského mena hlavného mesta Izraela, Jeruzalemu – Al-Quads.

Dizajn automobilov bol inšpirovaný Blízkym východom. Konkrétne samotné meno Quds je odvodené od arabského mena hlavného mesta Izraela, Jeruzalemu – Al-Quads. V Jeruzaleme sa zástupcovia automobilky Electra inšpirovali Skalným dómom, ktorého tvar, kopula či iné detaily sa odrazili na maske chladiča automobilov rodiny Quds.

Trojica automobilov ponúkne záujemcom čisto elektrický pohon. Elektromotor v modeli Quds Rise by mali zo seba vytlačiť výkon len okolo 160 koní. Nie je to vôbec veľa a popravde podľa dizajnu automobilov Electra Quds by sme očakávali oveľa vyšší výkon. Energiu bude elektromotor čerpať z batérie s kapacitou 50 kWh, vďaka ktorej bude dojazd modelu Quds Rise na jedno nabitie zhruba 450 kilometrov. Maximálna rýchlosť pri tom nepresiahne hranicu 165 km/h. Na stovku by mu to malo z pokoja trvať len päť sekúnd.

Luxusný sedan Quds Capital dostane až dva elektromotory, ktorých spoločný výkon bude nastavený na 320 koní. To už je lepšie číslo. Z nuly na stovku vystrelí za štyri sekundy a jeho maximálna rýchlosť presiahne 200 km/h. Batéria bude ponúkať kapacitu 90 kWh a vďaka nej prejde sedan na jedno nabitie až 800 km.

Tretí model, kupé Quds Nostrum, dostane najsilnejšie pohonné ústrojenstvo. Dvojica elektromotorov ponúkne spoločný výkon až 480 koní. Z nuly na stovku to zvládne za tri sekundy a jeho maximálna rýchlosť sa vyšplhá na hranicu 260 km/h. Dostane rovnaký 90 kWh akumulátor ako súrodenec Quds Capital a na jedno nabitie tak môže prejsť až 800 kilometrov. Cenník extravagantných libanonských modelov nebol zatiaľ zverejnený, rovnako ako aj informácie o ich dátume vypustenia do bežnej premávky.

 

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button