TEST JAZDENKY: RAM 1500 5.7 HEMI – Americký svalnatý obor, ktorý (ne)požiera aj trávu popri ceste
TEST JAZDENKY: RAM 1500 5.7 HEMI
Americké pick-upy zbožňujeme už od detstva. Keď sme po prvýkrát uvideli na plagáte v deväťdesiatych rokoch Ford F-150 a neskôr Dodge RAM SRT-10, ktorý pod obrovskou kapotou ukrýval motor z nášho ďalšieho obľúbeného Američana, modelu Dodge Viper, tak práve v týchto momentoch vzplanula naša láska k tomuto typu svalnatých pick-upov. O to viac sme boli očarení autami týchto rozmerov, keď sme navštívili pred pár rokmi USA a v našom Nissane Rough (X-Trail) sme popri nich vyzerali asi tak ako pasažieri Smartu vedľa Mercedesu GLS. Povedali sme si, že raz si v USA takéto auto požičiame a poriadne sa v ňom vybláznime. Neprešlo ani tak veľa rokov a za oceán sme sa dostali znova. Tentokrát do Kanady. Konkrétne sme si to zamierili z Toronta ku Niagarským vodopádom. A rozhodli sme za, že tentokrát si už vypožičiame poriadny pick-up aj my. A preto sme siahli, aj trochu náhodou, práve po milovanom modeli RAM 1500 s legendárnym motorom 5.7 HEMI. Mimochodom cestopis z tohto výletu k Niagarským vodopádom si môžete prečítať aj na stránkach nášho portálu. A keď už sme na tomto aute prešli zhruba 400 kilometrov povedali sme si, že si o tomto aute napíšeme test jazdenky a opíšeme vám naše dojmy z jazdy v tomto legendárnom americkom stroji.
K pick-upu RAM 1500 5.7 HEMI sme sa dostali náhodou…
Čo vám napadne ako prvé keď sadnete za volant auta s 5.7 litrovým osemvalcom HEMI? No asi stlačiť plynový pedál na podlahu…
Automobil sme si radšej bookovali ešte predom, aby sme ušetrili na letisku čas s vybavovačkami. K tomuto auto sme sa dostali takpovediac náhodou. Predom sme si zarezervovali menší pick-up Chevrolet Colorado alebo teda niečo jemu podobné. Keď sme však prišli na pult požičovne Enterprise, ujal sa nás Albánec Besnik žijúci v Kanade a keď sme mu povedali, že sme zo Slovenska, tak sa potešil, že to sme v Európe v podstate susedia. Zobral nás k autám a opýtal sa, či chceme nejaké SUV ako BMW X3, X5, alebo niečo podobné. To sme sa zasmiali, že také máme aj doma a že my chceme určite pick-up. Reč došla na to, že som chválil RAM 1500 s HEMI motorom, že to je proste paráda a zrazu sme pred jedným stáli. Z debaty sme vyrozumeli, že to je asi jeho (stratili sme sa nejak v preklade pravdepodobne), ja som mu ho ešte pochválil, že aké je super a zrazu mi od toho auta podáva kľúče. Srdiečko poskočilo a poskočili sme aj my do sedačiek a hneď sme sa šmykom s pedálom na podlahe a mohutným revom motora vyvalili z letiskovej garáže na cestu smer Niagarské vodopády.
Čo vám napadne ako prvé keď sadnete za volant auta s 5.7 litrovým osemvalcom HEMI? No asi stlačiť plynový pedál na podlahu. A to sme spravili aj my. Hneď v prvej zákrute pri východe z letiskovej garáže. Auto zrevalo, vtlačilo nás do sedačky a vďaka ľahkému pick-upovému zadku a zadnému náhonu nás dostalo ihneď do regulovaného šmyku udržovaného v norme ESP-čkom. To sme sa neodvážili pri prvých metroch hneď vypnúť. Pre istotu…
Motor dostáva hodnotenie 10/10…
Pod kapotou modelu RAM 1500 5.7 HEMI z roku 2022, s nájazdom 59 228 km, sme mali uložený osemvalec s výkonom 395 koní a krútiacim momentom 556 Nm. V čom je motor s označením HEMI zaujímavý? Názov je odvodený od hemisférického tvaru spaľovacej komory. Bol to jedinečný nápad vyrobiť polguľovú spaľovaciu komoru, ktorá má výborné spaľovanie a minimálne tepelné straty a tiež vysokú účinnosť. A na plynovom pedáli je to cítiť. Náš pocit po zošliapnutí pedálu bol však najskôr trochu sklamaním, že ten okamžitý výkon nebol taký prudký ako pri napríklad bi-turbomotoroch od AMG, ale potom sme pocítili jeho potenciál, keď v podstate od spodu, od rýchlosti zhruba 40 km/h z ktorej sme sa rozbiehali, ťahal do 170-180 km/h takmer úplne lineárne. Bez trhania, bez hluchých miest, bez straty výkonu či sily. A to bola naozaj sila. Keď sa k tomu ešte pridal rev z tej stovky rúry, čo trčala spopod korby, tak to bolo niečo neuveriteľné. Rýchlejšie sme po kanadských cestách nechceli uháňať. Nikdy neviete, odkiaľ na vás z boku cesty vybehne nejaký ranger a tam už takýto „speeding“ (prekročenie rýchlosti) veru neobkecáte.
Nežerie až tak veľa, ako sme si mysleli…
Keď sa v Európe rozprávame o autách s veľkými motormi, ktoré Európska únia pomaly, ale svedomite a radikálne zabíja, každého samozrejme hneď napadne spotreba. Na jednej strane je fakt, že pri cene 1,87 CAD za liter, čo je v prepočte 1,24 eura za liter sa jazdí o niečo lacnejšie ako u nás, no nie je to veru podľa tohto ukazovateľa lacný špás ani tam. Druhá vec je, že aké sú v Kanade zárobky. Potom sa veru aj pri cene 1,24 eura na liter jazdí v Kanade o dosť lacnejšie ako u nás. Cenu benzínu sme však pri našich pár stovkách kilometrov neriešili, pretože sme si chceli užíť jazdu. Čakali sme, že nám toto monštrum zožere aj zo 20 litrov na 100 km, no na naše prekvapenie, pri pohodovej jazde predpisanými rýchlosťami, ako aj vďaka vypínaniu valcov, sme vedeli spraviť konečnú kombinovanú spotrebu okolo 12 litrov na 100 km podľa palubného počítača. Akonáhle sme sa začali troška viacej jašiť s autom, tak sme stúpali ponad 15-16 litrov. Auto nie je a ani nemá byť ekonomické, no pri spotrebe okolo 12l na 100 km, pri monštre s 5.7 litrovým benzínovým osemvalcom bez turba, s osemstupňovým automatom a s pohotovostnou hmotnosťou mierne presahujúcou 2300 kg, je táto spotreba naozaj úplne v poriadku a povedali by sme, že aj celkom nízka na to, včom práve sedíte. Okrem toho auto poskytne aj 100 litrovú benzínovú nádrž a aj s dvanástkou svietiacou na palubnom počítači viete prejsť cez 800 km na jedno natankovanie.
Interiér ako obrovská vstupná hotelová hala…
Keď už píšeme o sedení, tak musíme povedať, že v reálnom živote, a tým myslíme tu doma na Slovensku, máme vlastné auto BMW X5. Nie je to najväčšie SUV na našom trhu, no radí sa medzi tie väčšie. Normálne máme v tomto aute miesta dosť, no keď sme sadli do RAM-u 1500, mali sme chuť sa tam začať naháňať, alebo aj prenocovať, keby bolo treba. Kabína pre päticu pasažierov je naozaj obrovská. Stredový tunel je tak široký, že sa nielen naše lakte nedotýkali, ale sme medzi nimi mali na lakťovej opierke, s vyšitým logom RAM na koži, aj možno viac ako 10 cm miesta navyše. Pod lakťovou opierkou sa mimochodom nachádza obrovský odkladací priestor a je jeden z mnohých, ktoré auto ponúkne. Naša výbava obsahovala aj farebný 5-palcový dotykový displej, ako aj palubný počítač pomedzi analógové budíky na prístrojovke. Nechýbala samozrejme poriadna koža na sedačkách. Tiež sme ocenili parkovacie asistenčné systémy a hlavne cúvaciu kameru. Predsa len, s týmto autom sa napratať niekde medzi autá pri pozdĺžnom parkovaní je celkom výzva. Inak automobil neoplýva nejakými luxusnými prvkami, možno to bolo aj preto, že bol v stupni výbavy Classic. Nám to však nechýbalo. Brali sme ho ako divokého pracanta, s ktorým dokážete podnikať či pracovať na farme, ale zároveň s ktorým viete „vyšľahať“ aj malé športiaky na križovatke, keď padne zelená. Veľkým plusom bola kvalita prevedenia montáže jednotlivých častí a výplní napríklad dverí či prístrojovky. Nič nevŕzgalo, nič nepraskalo. To sa veru nedá povedať o mnohých európskych modeloch už po prejdení len pár tisíc kilometrov.
Za koľko viete kúpiť svalnatý RAM 1500 5.7 HEMI?
Tomuto auto by sme najradšej dali 10/10 bodov, alebo 100-percentné hodnotenie, no to by sme boli veľmi nekorektní k iným modelom, ktoré si takéto hodnotenie zaslúžia viac. Samozrejme za motor toto auto od nás určite dostane stovku. Z hľadiska pohodlia predsa len je to stále pick-up a utekaniu zadnej časti spod zadku za vyhnete azda len pri jeho plnom zaťažení. Mimochodom na korbu môžete naložiť až 730 kilo a zároveň môžete za autom ťahať 4700 kilový náklad s vozíkom. Tiež s takýmto masodontom v európskych mestách zaparkujete v malých parkovacích miestach len veľmi ťažko. Kanada či USA má predsa len oveľa lepšie pripravenú infraštruktúru na tieto stroje, ktoré sú tam také bežné, asi ako Volkswagen Passat u nás. Ich bežnosti určite napomáha aj ich cena. Našu testovanú jazdenku s motorom 5.7 HEMI ste si vedeli v roku 2022 kúpiť v základe za zhruba 49 310 amerických dolárov, čo je asi 45 000 eur. S vyššou výbavou sa cena mohla ešte o zhruba 10 000 dolárov zvýšiť v závislosti od navolených príplatkových vecí. Zaujímavosťou však je, že jazdenku presne tohto istého typu aj ročníku kúpite u nás aktuálne (podľa stránky autobazar.eu) za 49 990 eur (čo je v prepočte 54 000 dolárov). V Kanade stojí aktuálne táto jazdenka niekde v okolí 60 000 CAD, čo je v prepočte zhruba 40 000 eur a v jeho domovine, v USA, ho viete zohnať už za 36 000 USD, čo je v prepočte zhruba 33 000 eur. A to už sa veru doviezť oplatí, nemyslíte? Samozrejme, s dovozmi s USA to nie je také jednoduché ako s dovezenkami z Nemecka a preto sme sa pozreli, za koľko toto auto viete kúpiť v Nemecku. Keď sme si pozreli stránku mobile.de, našli sme tam tieto modely za ceny v okolí 40 000 eur. Čiže za rovnaké peniaze, za aké si ho viete kúpiť aj v Kanade.
A ako sa nám jazdilo na divokom pick-upe RAM 1500 5.7 HEMI?
No, ale aby sme nemudrovali o cenách, skúsime zhrnúť naše záźitky z jazdy na modeli RAM 1500 5.7 HEMI z roku 2022. Toto auto je monštrum, koré vás aj napriek takmer trojtonovej hmotnosti s pasažiermi na palube vystrelí z 0 na 100-vku za 6,3 sekundy. Na 160 km/h mu to trvá 16,1 sekundy. Na dvestovku je to už o niečo ťažšie. Tú zdolá až za 47,2 sekundy. Aj napriek veľkému motoru dokáže žrať menej ako by sa mohlo zdať. My sme našu spotrebu po prejdených 400 kilometroch prevažne diaľnicou v kombinácii s mestom, ustálili mierne nad hodnotou 12 litrov na 100/km, čo považujeme za úspech. Vďačíme tomu jednak dokonale sprevodovanej 8-stupňovej automatickej prevodovke, ale aj systému vypínania valcov. S autom sa viete vyblázniť, viete spraviť burn-out (gumovanie kolies), tiež viete s ním driftovať do zákruty, ale viete s ním aj plniť každodenné farmárske či stavebné úlohy. Veľkou škodou je, že náš, tak ako aj celý európsky trh, týmto autám nepraje a ich živenie je tu náročné, rovnako ako aj ich nákupná cena. Určite sme za volantom tohto stroja nesedeli naposledy a aj nabudúce využijeme hneď prvú možnosť vysadnúť do kabíny tohto divokého svalnatého amerického pick-upu.
Foto: Matúš Paločko (Za nižšiu kvalitu fotiek kvôli nedostatočnej technickej výbave v zahraničí a krátkosti času sa ospravedlňujeme)
Toto auto je monštrum, koré vás aj napriek takmer trojtonovej hmotnosti s pasažiermi na palube vystrelí z 0 na 100-vku za 6,3 sekundy. Na 160 km/h mu to trvá 16,1 sekundy. Na dvestovku je to už o niečo ťažšie. Tú zdolá až za 47,2 sekundy. Aj napriek veľkému motoru dokáže žrať menej ako by sa mohlo zdať. My sme našu spotrebu po prejdených 400 kilometroch prevažne diaľnicou v kombinácii s mestom, ustálili mierne nad hodnotou 12 litrov na 100/km, čo považujeme za úspech. Vďačíme tomu jednak dokonale sprevodovanej 8-stupňovej automatickej prevodovke, ale aj systému vypínania valcov. S autom sa viete vyblázniť, viete spraviť burn-out (gumovanie kolies), tiež viete s ním driftovať do zákruty, ale viete s ním aj plniť každodenné farmárske či stavebné úlohy. Veľkou škodou je, že náš, tak ako aj celý európsky trh, týmto autám nepraje a ich živenie je tu náročné, rovnako ako aj ich nákupná cena. Určite sme za volantom tohto stroja nesedeli naposledy a aj nabudúce využijeme hneď prvú možnosť vysadnúť do kabíny tohto divokého svalnatého amerického pick-upu.Celkové hodnotenie
Pohodlie - 85%
Motorizácia - 100%
Jazda - 90%
Variabilita - 100%
Spracovanie - 90%
93%
Americký svalnatý pick-up, ktorý vám vyčarí úsmev na tvári
Plusy:
- brutálny motor
- obrovský priestor
- ikonický dizajn
- nýzka cena na domácom trhu
Mínusy:
- vyššia spotreba
- utekanie zadnej časti spod zadku
Aktuálna cena testovaného jazdeného modelu 2022:
- v prepočte 36 000 – 40 000 eur
Technické parametre:
Značka: | RAM |
Model: | 1500 5.7 HEMI |
Počet valcov: | 8 |
Zdvihový objem motora: | 5654 cm3 |
Prevodovka: | 8-stupňová automatická |
Poháňaná náprava: | zadná |
Výkon: | 291 kW (395 k) |
Krútiaci moment: | 556 Nm |
Maximálna rýchlosť (udávaná výrobcom): | 190 km/h |
Zrýchlenie 0 – 100 km/h: | 6,3 s |
Priemerná spotreba kombinovaná v teste: | 12,1 l/100 km |
Dĺžka/šírka/výška: | 6043/2017/1969 mm |
Rázvor: | 3785 mm |
Hmotnosť ťahaného prívesu: | 4700 kg |
Objem palivovej nádrže: | 100 l |
Pohotovostná hmotnosť: | 2356 kg |
Užitočná zaťaženie: | 730 kg |
Priemer otáčania: | 14,5 m |
To hemi si pochopil spatne, nevytvari to mensi plochu, ale naopak vetsi (pist vypuknuty, hlava vyduda) aby mohly bejt o to vetsi ventily, vychazi to pak lepe s jednim velkym ventilem na sani nez kdyby byly 2, jak uz je to deska defakto standart
Vďaka. Upravíme ;)