Automobily

Pagani Huayra R Evo dostane výsuvné strešné panely a výkon V12-stky až 900 koní

Pagani Huayra R Evo

Pagani odhalilo nové superauto s názvom Huayra R Evo – novú, ešte zúrivejšiu verziu pretekárskeho auta Huayra R, ktoré bolo uvedené na trh v roku 2021. Pagani na tomto modeli urobilo niekoľko vylepšení a zároveň mu dodalo vysúvacie strešné panely, ktoré zlepšujú vzhľad auta a  aerodynamický prítlak.

Pagani rapídne znížilo hmotnosť svojho superšportu…

Superšport dosahuje maximálnu rýchlosť 350 km/h, s pneumatikami Pirelli P Zero Slick.

Vozidlo je vybavené aktualizovanou verziou atmosférického 6,0-litrového motora V12 Huayra R s názvom V12 R-Evo. Poskytuje výkon 900 koní a krútiaci moment 770 Nm, čo je nárast o 50 koní a 20 Nm. Extra koníky navyše pochádzajú z nového dizajnu trubky pre sacie potrubie, nových vačkových hriadeľov a vylepšeného výfukového systému.

Medzi motorom a zadnými kolesami je umiestnená šesťstupňová sekvenčná prevodovka Pagani navrhnutá v spolupráci s HWA AG pre modely Huayra.

Auto udrží jazdca v pohodlí vďaka dvojitému lichobežníkovému zaveseniu z kovanej hliníkovej zliatiny, špirálovým pružinám a elektronicky riadeným tlmičom. Nový tlmič zdvihu tiež zlepšuje jeho ovládateľnosť.

Superšport dosahuje maximálnu rýchlosť 350 km/h, s pneumatikami Pirelli P Zero Slick s rozmermi 280/680 R19 vpredu a 345/725 R20 vzadu. Brzdná sila pruchádza z nových samovetraných karbón-keramických bŕzd CCM-R a závodných doštičiek vyrobených na mieru.

Pagani dalo modelu Huayra R Evo úpravu „codalunga“ (dlhý chvost), predĺžilo predný rozdeľovač asi o 100 mm, ktorý integruje a podporuje potrubie pre chladiace systémy. Športiak je tiež asi o 180 mm dlhšia vzadu, s novou centrálnou stabilizačnou plutvou podopierajúcou veľké zadné krídlo spolu s integrovanými podperami.

Vylepšený dizajn má za následok 45-percentný nárast prítlaku a konfigurácia s otvorenou strechou zvyšuje celkový prítlak o 5 percent vďaka zvýšenému prednému a zadnému vertikálnemu zaťaženiu. Huayra R Evo pri rýchlosti 320 km/h generuje väčší prítlak, než je jeho prevádzková hmotnosť. Váh modelu je len 1060 kg za sucha, čo je pre porovnanie asi o 70 kg menej ako má nová Mazda MX-5 alias Miata.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button