Automobily

Terénne Lamborghini Huracán Sterrato lieta ako drak aj mimo spevnenej vozovky

Lamborghini Huracán Sterrato

Lamborghini síce má svoj SUV model s ktorým sa dá bez problémov zísť aj mimo cestu, no pre veľkú časť tak fanúšikov, ako aj majiteľov nepredstavuje to pravé orechové, čo Lamborghini stelesňuje a čo svetu už od roku 1963 prináša. Podstatov značky sú zúrivé superšporty, ktoré sú nízke, rýchle, výkonné. A presne takým strojom je aj Lamborghini Huracán Sterrato, ktoré je však o niečo opulentnejšie a vyššie, ako jeho cestný súrodenci. Je špeciálne upravené do terénu a veru štrku či šotoliny sa len tak nezľakne. Je tiež ďalším z rozlúčkových modelov, ktoré sa lúčia s modelom Huracán. Už asi po piatykrát…

Toto Lambo sa nezľakne ničoho…

Záujem o Huracán s motorom V10 je enormný, o čom svedčia aj predaje.

Ikonický desaťvalec sa ukryl tentokrát pod kapotu terénne upraveného modelu Lamborghini Huracán Sterrato. Už pri predchádzajúcich rozlúčkových modeloch sme konštatovali, že či náhodou ešte nejaký ten exemplár predsa Lamborghini s týmto ikonickým motorom neprivedie a aj hľa, máme tu toto dielo. Záujem o Huracán s motorom V10 je enormný, o čom svedčia aj predaje. Zákazníci, keďže vedia, že atmosférická V10-tka poputuje do múzea, nakupujú autá s týmto motorom ako na bežiacom páse. 1499 kusov limitovaného nákladu je už rozchytaných a špeciálne edície sa snažia pokryť zvýšený dopyt.

Lamborghini Huracán Sterrato je zo všetkých modelov zatiaľ azda ten najunikátnejší. S motorom uprostred, terénnou úpravou a stále brutálnou silou by mal jazdcovi ponúknuť superšportový zážitok a vlastnosti aj vo veľmi ľahúčkom teréne. Radšej ho označíme ako prašné či štrkovité cesty. Desaťvalcový atmosférický motor s objemom 5,2 litra poskytne autu výkon až 610 koní. Agregát pochádza z modelu Huracán Tecnica (aj EVO ho má rovnaký) avšak stratil na výkone 30 koní kvôli umiestneniu takzvaného “šnorchla” sania na svojej streche. Tento “šnorchel” má zabezpečiť lepšie nasávanie vzduchu napríklad pri jazde prašnými či piesčitými cestami. Karoséria dostala čierne ochranné prvky, ktoré sa majú popasovať a odskakujúcim štrkom a kamienkami.

Lamborghini Huracán Sterrato sa predstavilo na testovacích jazdách na špeciálne upravenej dráhe Chuckwalla Raceway vo východnej Kalifornii. Svoje schopnosti ukazovalo tak na asfalte, ako aj na piesku. Rev motora ohlušoval všetkých zúčastnených. Automobil s veľkou chuťou odhadzoval zadné kolesá a doprial tak jazdcom radosť s driftovania. Na piesku sa zadok odhadzoval ešte o niečo ľahšie. Mimochodom, auto ponúkne viaceré jazdné režimy. So Sport-u sa prepnite do Rally a dostanete výborné a hlavne zábavné jazdné vlastnosti pre nespevnenú vozovku. Vďaka špeciálne vyvinutým pneumatikám Bridgestone Duelers sa terénne Lamborghini Huracán Sterrato nezľakne ani tej najostrejšej zákruty, hoci nemá pod kolesami pevnú zem. Do pokoja auto dostanú šesťpiestové karbón-keramické brzdy s 380 mm kotúčmi vpredu a 356 mm kotúčmi vzadu. Auto dostalo tiež o 44 mm vyššie odpruženie oproti neterénnemu modelu a nechýba ani upravený náhon na všetky štyri kolesá.

Lamborghini Huracán Sterrato dokáže z 0 na 100 km/h vypáliť len za 3,4 sekundy. Dokáže to za veľmi podobný čas aj na nespevnených povrchoch. Na dvestovku mu to na asfalte trvá pod 10 sekúnd pričom jeho maximálka je žiaľ elektronicky obmedzená len na 260 km/h. A aká je cena špeciálnej terénnej edície modelu Lamborghini Huracán Sterrato? Štartuje na čiastke 312 970 eur a samozrejme porastie v závislosti od špeciálnych požiadaviek budúceho majiteľa. Oproti predchádzajúcemu rozlúčkovému modelu Huracán EVO si za terénny špeciál priplatíte takmer 100 000 eur navyše. Však čo, cena jedného menšieho bytu hore-dole… či?

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button