Automobily

Tento malý crossover bude najlacnejším elektromobilom značky Toyota v Európe

Toyota Urban SUV

Najnovšie elektrické vozidlo Toyoty má všeobecný názov „Urban SUV“. Bude predstavovať vstupný bod do úplnej elektrifikácie značky a bude uvedený na trh budúci rok. Nový malý elektrický crossover predstavený na každoročnom fóre Kenshiki v Bruseli bude v ponuke sedieť vedľa hybridného a plug-in hybridného C-HR v rastúcom portfóliu značky.

Koncept mestského SUV je o niečo kratší a užší, ale aj o niečo vyšší ako model C-HR a bol navrhnutý s pohonom predných aj všetkých kolies, čo znamená, že bude k dispozícii v konfiguráciách s jedným a dvoma elektromotormi. Zákazníci si budú môcť vybrať z dvoch veľkostí batérie, ale Toyota ešte nie je pripravená o nich hovoriť.

Toyota chce do roku 2026 kompletne elektrifikovať európsku flotilu…

Jednou z plánovaných zmien do produkcie je prijatie bežných spätných zrkadiel namiesto malých kamier.

Základy konceptu nie sú zdieľané s nijakým existujúcim vozidlom so spaľovacím motorom a Toyota tvrdí, že jeho konkurent, Volvo EX30, bude sedieť na vyhradenej platforme EV. Trochu robustný štýl je v súlade s modelmi bZ a hoci je označený ako koncept, produkčný model sa nemôže od tejto verzie až tak líšiť. Jednou z plánovaných zmien do produkčného modelu je prijatie bežných spätných zrkadiel namiesto malých kamier.

Malý crossover bude jedným z približne 15 modelov s nulovými emisiami, ktoré chce Toyota predávať v Európe do roku 2026 v rámci osobných a úžitkových vozidiel. Športový crossover, ktorý sa ukázal na Auto Shanghai začiatkom tohto roka, bol potvrdený aj pre starý kontinent. Navyše, minuloročné kompaktné SUV bZ už prichádza do eurozóny a nový koncept ho bude nasledovať.

Do roku 2026 uvedie Toyota na trh šesť samostatných elektromobilov. Toyota predpokladá , že dovtedy bude viac ako 20 percent jej ročných dodávok v Európe predstavovať elektrické vozidlá. Automobilka to spočítala a očakáva, že do roku 2026 predá európskym zákazníkom každý rok viac ako 250 000 áut bez spaľovacieho motora.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button