Automobily

50 000 kilometrov za volantom Bugatti Centodieci! Konečne ide do výroby

Bugatti Centodieci

Oslavný model úctyhodného jubilea značky Bugatti má najazdených prvých 50 000 kilometrov. Bugatti Centodieci, ktoré vzniklo pri príležitosti osláv 110 rokov fungovania značky Bugatti, sa dnes, po viac ako dvoch rokoch, konečne dočkal oficiálneho zahájenia svojej výroby. Popri svojich testoch si musel prejsť extrémnymi podmienkami a popasovať sa s rôznymi nástrahami, ktoré ho môžu v reálnom automobilovom svete stretnúť.

Oslava značky Bugatti vo veľkom štýle…

Aj keď bol model Bugatti Centodieci verejnosti predstavený v roku 2019, automobilka stavbu funkčného prototypu oznámila až o dva roky neskôr.

Model Bugatti Centodieci vychádza svojim dizajnom z ikonického modelu EB110 z deväťdesiatych rokov, ktoré bolo postavené na oslavu narodenín Ettoreho Bugattiho. Preto je jeho vznik ešte o niečo pôsobivejší. Je to tak model, ktorý nielen že vzdáva hold 110-ročnému jubileu, ale aj modelu EB110, ktoré vzdalo hold zakladateľovi exkluzívnej športovej značky, Ettoremu Bugattimu. Preto sme veľmi radi, že sa konečne zahájila jeho výroba a že tento oslavný model bude konečne môcť oficiálne vyraziť na cesty. A patrične sa tomuto faktu tešia aj jeho samotní stvoritelia a predstavitelia značky Bugatti.

Aj keď bol model Bugatti Centodieci verejnosti predstavený v roku 2019, automobilka stavbu funkčného prototypu oznámila až o dva roky neskôr. Tento prototyp bol ihneď podrobený sérii náročných testov. Ďalší rok trvalo automobilke najazdiť 50 000 kilometrov na modeli Bugatti Centodieci v tých najnáročnejších podmienkach. Jazdu pri -20 či +45 stupňoch, diaľnicami či mestskými uličkami, ba dokonca aj na okruhoch však automobil zvládol bravúrne, čo ho posunulo na prah zahájenia sériovej výroby.

Každý deň automobil najazdil zhruba 1200 kilometrov, pri ktorých mali šoféri povolené zastávky len na to, aby sa vymenili, dotankovali palivo, alebo absolvovali technickú kontrolu po prejdení daného úseku. Za volantom jubilejného športiaku Bugatti Centodieci sedeli skúsení testovací jazdci značky Bugatti, ktorí boli schopní podrobiť tvrdej skúške takmer každý komponent automobilu. Od riadenia, motor, cez podvozok až po brzdy. Keď sa zamyslíme nad faktom, koľko kilometrov spravili jazdci a koľko času strávili za volantom jedného prototypu, je až paradoxom, že toľko času a kilometrov vo svojom modeli Bugatti Centodieci pravdepodobne nestrávi a nespraví ani jeden z jeho budúcich  majiteľov. Môžeme to označiť ako naozaj poriadne a svedomité vytestovanie auta pred spustením jeho výroby.

A ku koľkým šťastlivcom sa superšportový model Bugatti Centodieci dostane? Edícia je striktne obmedzená len na 10 kusov z ktorých každý bude v “základe”, bez úprav na želanie zákazníka, stáť 8 miliónov eur. Svoj automobil si budú môcť šťastlivci dosýta vychutnať aj napríklad vďaka jeho maximálnej rýchlosti, ktorú sa podarilo na talianskom okruhu Nardo pri dráhe s dĺžkou zhruba 12,6 km stanoviť na 380 km/h. Dokonca ju jazdci aj o niečo málo prekročili. Limitovaná edícia modelu Bugatti Centodieci sa bude vyrábať už tradične vo francúzskom Molsheime. K svojim majiteľom prídu exkluzívne stroje ešte tento rok.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button