Automobily

Štýlový Francúz ide po krku nemeckej prémii!

DS 4

Prémiová francúzska značka DS predstavuje svojho ďalšieho luxusného zástupcu. Je to druhá generácia modelu DS 4. Jej primárnym cieľom na masívnu ofenzívu sú kompaktné nemecké hatchbacky prémiovej triedy ako Mercedes triedy A, BMW rad 1 či Audi A3. Čím chce klientelu vo veľmi náročnom segmente zaujať? Budú to určite luxusný dizajn, bohatá výbava či prémiový interiér. Či bude konkurovať aj nižšou cenou vôbec isté nie je.

Luxusný hatchback DS 4 je postavený na platforme EMP2, ktorú zdieľa s tohtoročnou novou generáciou Peugeotu 208 ako aj Oplu Astra. Inovovaná platforma bola poriadne prerobená o čom hovorí až 70% nových komponentov. Konštruktéri mali voľnejšie ruky pri tvorbe a mohli tak použiť väčšie množstvo kompozitových materiálov, vďaka ktorým dokázali znížiť hmotnosť konštrukcie. Automobil dorástol do rozmerov 4400 mm na dĺžku a 1470 mm na výšku. Jeho aerodynamika bola prepracované a oproti predchádzajúcej generácii pôsobí ešte osobitejším dojmom. Puncom prémiovosti sú nie len 19 či 20-palcové jedinečné kolesá ale aj kľučky zapustené do dverí automobilu. DS 4-ke nechýbajú vpredu ani Matrix LED svetlomety. Zadné svetlá dostali nový motív, ktorý je tvorený laserom vypálenými šupinami. Svetelný “podpis” DS 4-ky si tak pri nočnej nepomýlite s iným automobilom.

Luxus, exkluzivita, jedinečnosť…

Novinkou v podaní modelu DS 4 je obrovský pomyselný 21-palcový head-up displej, ktorý zobrazuje informácie priamo na predné sklo.

Automobilka sľubuje záujemcom o štýlový francúzsky hatchback tie najluxusnejšie materiály použité v interiéri ako aj bohatú výbavu, za ktorú by ste si u nemeckej konkurencii poriadne priplatili. Vnútro automobilu odeli dizajnéri do dvoch rôznych druhov kože. Prémiovejším vybavením je čalúnenie Alcantarou so skrytými švami. Sedadlám nechýba tak vyhrievanie ako aj ventilácia či možnosti masáže. Pre milovníkov hlasnej a kvalitnej muziky bude k dispozícii audiosystém značky Focal so 14-stimi reproduktormi. Ovládače interiéru sú umiestnené do troch zón. Na lište, ktorá dostala tvar šable, sa nachádza ovládanie ohrevu a klimatizácie. Ovládanie okien je zabudované vo dverách. Ovládanie nového multimediálneho systému DS Iris je sústredené do 5-palcového displeja, ktorý je umiestnený na stredovom tunely. Nechýba ani ovládanie hlasovými povelmi či gestami. Stredový displej infotainmentu disponuje veľkosťou 10-palcov. Novinkou je aj mohutný head-up displej, ktorý zobrazuje informácie na čelné sklo v pomyselnom rámčeku s rozmerom až 21-palcov. Je to unikát v tejto triede a značka DS si od svojho head-up displeja sľubuje naozaj veľa.

Pod kapotou prémiového hatchbacku DS 4 bude umiestnené konvenčné pohonné ústrojenstvo, ktoré však nebude jediné. K dispozícii budú benzínové motory s výkonmi 96, 132 a 165 kW. Nebude chýbať ani naftový 96 kilowattový agregát ako aj plug-in hybridný pohon. Pri plug-in hybride automobilka prezradila, že nová generácia hybridného pohonu dostane kompaktnejšie batérie. V praxi to znamená že ich hmotnosť sa zníži, čo spôsobí menšiu spotrebu energie a teda väčší dojazd. Hybridné ústrojenstvo kombinuje benzínový štvorvalec s výkonom 132 kW s elektromotorom s výkonom 81 kW. O prenos síl na kolesá sa postará osemstupňový automat. Dojazd na čisto elektrickú energiu má byť pri tom 50 kilometrov. Pre pohyb výhradne v mestskej premávke je to veľmi pozitívna hodnota.

Zahájenie predaja luxusného francúzskeho hatchbacku DS 4 je naplánovaný na koniec roka 2021. Jeho výroba bude prebiehať v nemeckom závode Opel v Rüsselsheime. Cenovku zatiaľ pre náš trh ešte nedostal no podľa britských automobilových serverov, ktoré predpokladali jeho cenu môžeme povedať, že nevyzerá, že by mala byť nízka. Naopak, má sa vyrovnať cenám konkurenčných nemeckých hatchbackov. Uvidíme, čomu dajú záujemcovia o luxusné vozenie v kompaktnom segmente prednosť.

[

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button