Aktuálne

Spoločnosť JLR potvrdzuje elektrickú budúcnosť Nitry počas osláv 5. výročia závodu

JLR - Jaguar Land Rover

Spoločnosť JLR včera potvrdila, že jej najmodernejší závod v Nitre na Slovensku bude vyrábať elektrické vozidlá v rámci stratégie spoločnosti Reimagine, ktorá do roku 2030 uvedie na trh deväť nových elektrických vozidiel. Výkonná riaditeľka priemyselných operácií Barbara Bergmeier pri oznamovaní noviniek k 5. výročiu slovenského závodu ocenila neuveriteľný úspech závodu a jeho ľudí, ktorí od spustenia výroby v roku 2019 doteraz vyrobili viac než 365 000 vozidiel Defender a Discovery.

JLR plánuje obrovské investície do transformácie…

Do budúcnosti spoločnosť JLR investuje 15 miliárd libier v priebehu piatich rokov do transformácie svojich vozidiel na elektrické.

„S potešením oznamujem, že náš fantastický, najmodernejší závod v Nitre bude toto desaťročie vyrábať elektrické vozidlá ako súčasť našej stratégie elektrifikácie. Ide o vyjadrenie dôvery 5 000 kvalifikovaným a oddaným ľuďom závodu. Demonštrujeme tým kľúčovú úlohu závodu Nitra, s jeho vysokou produkciou. Chcem sa tiež poďakovať našim dodávateľom, ktorí nás nasledovali, aby sme sa usadili v Nitre a podporili naše zvýšenie výroby,“ povedala výkonná riaditeľka priemyselných operácií JLR Barbara Bergmeierová. „Dnešný deň je skutočným míľnikom pre náš závod, ktorý od spustenia prevádzky pred piatimi rokmi išiel od úspechu k úspechu. Urobili sme zmeny, ako je pridanie Defendera 130 a prechod z dvoch na tri zmeny, či zvýšenie výroby z 2 000 na 3 000 áut týždenne. Správa, že budeme poskytovať výrobu elektrických vozidiel, je potvrdením našej kľúčovej úlohy v stratégii Reimagine,“ doplnil prevádzkový riaditeľ JLR Nitra Guillermo Mancholas.

Spoločnosť JLR investovala do spustenia Nitry 1,3 miliardy eur. Ide o vysoko digitalizovaný a automatizovaný závod, ktorý ako prvý v Európe využíva nosný systém Pulse od Kuka, ktorý poskytuje o 30% rýchlejší prenos než konvenčné systémy. Odvtedy tento výrobca luxusných áut investoval ďalších 60 miliónov eur do nových technológií, pozemkov, budov a softvéru. No mimoriadne úspešným pre spoločnosť z finančného hľadiska bol nový Defender, postavený výlučne v Nitre. Ako najpredávanejší model spoločnosti JLR za posledné dva finančné roky, Defender generuje desaťnásobok príjmov, než Classic Defender v roku 2015.

Do budúcnosti spoločnosť JLR investuje 15 miliárd libier v priebehu piatich rokov do transformácie svojich vozidiel na elektrické a do roku 2039 sa stane spoločnosťou s nulovou uhlíkovou stopou. To zahŕňa elektrifikáciu luxusných značiek Range Rover, Defender, Jaguar a Discovery a uvedenie deviatich čisto elektrických modelov do roku 2030. Spoločnosť rýchlo transformuje svoju priemyselnú stopu na prípravu na elektrifikáciu a práve elektrifikácia závodu v Nitre predstavuje posledný kúsok skladačky.

Halewood sa stane prvým plne elektrickým výrobným závodom spoločnosti JLR, Solihull bude vyrábať elektrické modely Range Rover, Range Rover Sport a Jaguar, Centrum výroby motorov vo Wolverhamptone bude vyrábať elektrické pohonné jednotky (EDU) a Castle Bromwich bude prepracovaný na výrobu panelov karosérie pre elektrické vozidlá. Medzitým spoločnosť JLR tento týždeň otvorila nové laboratórium Future Energy Lab za 250 miliónov libier vo Whitley, Coventry, Spojené kráľovstvo, na vývoj elektrických pohonných jednotiek. Ďalšie podrobnosti o elektrických modeloch, ktoré sa budú vyrábať v Nitre, budú potvrdené neskôr.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

O spoločnosti JLR…

Stratégia spoločnosti JLR Reimagine prináša víziu moderného luxusu založeného na udržateľnosti. Naše podnikanie pretvárame tak, aby sme do roku 2039 dosiahli nulové uhlíkové emisie naprieč celou škálou dodávateľského reťazca, produktami a prevádzkami. Plán na zníženie emisií vo všetkých našich prevádzkach a reťazcoch do roku 2030 bol nastavený na základe schválených, vedecky podložených cieľov. Elektrifikácia je ústredným prvkom tejto stratégie a do konca tohto desaťročia budú mať naše kolekcie z radov vozidiel Range Rover, Discovery a Defender po jednom čisto elektrickom modeli, zatiaľ čo Jaguar bude plne elektrický.

Vo svojej podstate sme britská spoločnosť, ktorá má v rámci Spojeného kráľovstva dve konštrukčné a inžinierske prevádzky, tri závody na výrobu vozidiel, centrum na výrobu motorov a centrum na montáž batérií. Spoločnosť má tiež závody na výrobu vozidiel v Číne, Brazílii, Indii, Rakúsku a na Slovensku, ako aj sedem technologických centier po celom svete. JLR je dcérskou spoločnosťou v úplnom vlastníctve spoločnosti Tata Motors Limited, ktorá je súčasťou spoločnosti Tata Sons.

Zdroj: Tlačová správa JLR Media, GraylingSK,

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button