Automobily

Renault predstavuje štýlový a nekompromisný hybridný pick-up Niagara

Renault Niagara

Renault Niagara je koncepčný malý nákladný automobil respektíve pick-up, so zaujímavým pohonom, ktorý sa podľa slov značky nemá zamieňať s Nissanom Navara, ktorý bol premenovaný a prekapotovaný na nešťastný Mercedes triedy X. Má tvar pickupu s dvojitou kabínou s hybridným usporiadaním pozostávajúcim z mild-hybridného benzínového motora poháňajúceho predné kolesá a elektromotora poháňajúceho zadnú nápravu. Keď oba motory súčasne spolupracujú, Renault Niagara ponúkne pohon všetkých štyroch kolies, aby ste mohli ísť kamkoľvek si len zmyslíte.

Francúzska značka poukazuje na to, že Niagara „zvládne polovicu vašich každodenných jázd v plne elektrickom režime“, čo znamená, že po vypnutí spaľováku napríklad v meste, môže byť prevádzkovaný ako elektromobil s pohonom zadných kolies. Batéria nie je zatiaľ v správe spomenutá, ale keďže sa zdá, že pick-up je drobný v porovnaní s americkými obrami a elektrická šťava  mu na prevádzku v nezáťažovom vydrží len pol dňa, jej kapacita musí byť malá. Na presnejšie údaje si musíme počkať.

Tento Renault k nám asi nedorazí…

Renault Niagara predstavuje cenovo dostupný pick-up pre Latinskú Ameriku.

Podľa novinárov z portálu Motor1.com Brazil je pick-up Renault Niagara dlhý 4902 mm, čím je kratší ako Hyundai Santa Cruz a Ford Maverick. Je založený na platforme CMF-B, takže má unibody konštrukciu ako dve konkurenčné kompaktné nákladné vozidlá, ktoré sme práve spomenuli. Má veľkorysý zdvih odpruženia a mohutné terénne pneumatiky s najmenej tromi náhradnými gumami – jednou na streche a dvomi v batožinovom priestore.

Neočakávajte však, že ho čoskoro uvidíte v Európe či Spojených štátoch označeného ako Nissan, pretože Renault uvádza, že Niagara predstavuje cenovo dostupný pick-up pre Latinskú Ameriku. V typickom koncepčnom móde to vyzerá trochu prehnane, ale variant, ktorý je bližšie k produkcii, bude predstavený v prvej polovici roku 2024. Skutočný sériový Renault Niagara by sa mal začať predávať pred rokom 2027. Je pravdepodobné, že bude pokračovanie Orocha, malého a lacného pickupu s pôvodom v Dacii.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button