Automobily

Silnejší, mohutnejší, štýlovejší… Taký je nový Shelby F-150 Raptor

Shelby F-150 Raptor

Ford F-150 Raptor je už bez akejkoľvek úpravy solídnym partnerom v teréne a štýlovým spoločníkom na každodenné jazdenie. Ak sa však tohto stroja chytí Shelby, je z toho ešte unikátnejší a nevšednejší špeciál, ktorý nielen perfektne vyzerá, ale nestratí sa ani v ťažkom teréne. Na americkom trhu je po takýchto pick-upoch veľmi vysoký dopyt. Nie je sa čomu čudovať keď v jednom aute dostanete pracanta, teréňáka a svalnatého športovca.

Yikes. You must get a lot for your money…

Pod kapotou divokého štýlového pick-upu Shelby F-150 Raptor sa nachádza 3,5 litrový twin-turbo vidlicový šesťvalec EcoBoost s novým systémom nasávania.

Shelby F-150 Raptor dostal oproti štandardnému Fordu F-150 Raptor novú masku, s obrovský nápisom Shelby, tiež predné a zadné pevnostné nárazníky, prídavné svetlá či prívody vzduchu na kapote. Na korbe sa vyníma mohutný rám s dvojicou náhradných kolies. 18-palcové disk sú z dielne Shelby, čo je jasné aj z loga v ich stredových krytkách. Sú obuté v 38-palcových terénnych pneumatikách BF Goodrich KM3, ktoré sa nezľaknú ani toho najdrsnejšieho terénu. Podvozok je zdvihnutý vyššie vďaka kitu BDS Suspension. Do kapoty však poľahky nastúpite vďaka výklopnému schodíku. Ochranný rám sa nachádza aj pod zdobenými nášľapnými prahmi s nápisom Shelby.

V interiéri sa veľké zmeny z hľadiska techniky neudiali. Vylepšené bolo však sedenie. Nielen zovňajšok prešívaných kožených sedadiel s nápisom Shelby Raptor Baja, ale aj ich dizajn a materiál. Efektným doplnkom sú aj karbónové dekory či zdobené pedále ako aj špeciálne koberčeky. V každom exempláre Shelby F-150 Raptor v kabíne nechýba ani plaketa so sériovým číslom.

Pod kapotou divokého štýlového pick-upu Shelby F-150 Raptor sa nachádza 3,5 litrový twin-turbo vidlicový šesťvalec EcoBoost s novým systémom nasávania, vysokoprietokovým filtrom, vynoveným intercoolerom či tepelným štítom. Jeho výkon je solídnych 532 koní s krútiacim momentom 826 Nm. Oproti sériovému Fordu F-150 Raptor je to nárast o 76 koní. Ak by však niekomu tento výkon nestačil a ubral by zo svojich terénnych nárokov, môže siahnuť po Shelby F-150 SuperSnake s výkonom až 775 koní.

A aká je cena zaujímavého terénneho monštra s menom Shelby F-150 Raptor? Oproti štandardnému modelu Ford F-150 Raptor narástla o neuveriteľných 65 379 dolárov. Shelby F-150 Raptor teda kúpite za 124 820 dolárov, čo je síce slušná suma no za špeciál z dielne Shelby stále akceptovateľná cena. Tento stroj je dokonca drahší, ako výkonnejší pick-up Shelby F-150 SuperSnake. A aký majú na to predstavitelia dielne Shelby dôvod? Údajne bude edícia Shelby F-150 Raptor limitovaná. A to v praxi znamená, čím menej exemplárov, tým vyššia cena.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button