Automobily

Sexi Talianka hore bez

Lamborghini CS20

Z dielní športovej divízie Lamborghini Squadra Corse v talianskej Sant´Agata Bolognese vychádza nový sexi model vo verzii hore bez a teda cabrio s označením SC20. Jeho srdcom je vyladený dvanásťvalec s výkonom 770 koní. Nestratil by sa ani na okruhu no jeho najväčšou výhodou je homologizácia do bežnej premávky. Na našich cestách ho však neskúšajte. Na prvom výmoli by ste pravdepodobne ostali bez podvozku.

Myslíte že pomenovanie nového stroja Lamborghini je len zhluk nesúrodých písmen a čísel? Skúsme sa zamyslieť. Squadra Corse už v minulosti vytvorila zákazkový model do bežnej premávky s označením SC18. Presnejšie pred dvomi rokmi. Dnes prichádza CS20. Stále nič? “SC” je skratka divízie Squadra Corse a číslo je označenie pre rok. Oba modely, aj starší aj najnovší, sú postavené na základe modelu Aventador no sú kompletne prekopané a vylepšené tak, ako to športová divízia najlepšie vie.

Za vznikom Lamborghini SC20 stojí neznámy záujemca…

Ak máte pár zvyšných miliónov na účte, divízia Lamborghini Squadra Corse vám vyrobí jedinečný špeciál podľa vašich prianí.

Lamborghini SC20 ponúka záujemcom dokonalý pocit s jazdy s vetrom vo vlasoch. A pri jeho výkone 700 koní bude toho vetra veru neúrekom. Čelné sklo tu takmer chýba. Je to skôr taký malý štít, ktorý by mal vďaka aerodynamike čo najlepšie “vyhodiť” vzduch za chrbát pasažierov. Svetlomety superšportu sú orientované vertikálne a dodávajú modelu agresívny vzhľad. Pri zadných svetlách môžeme vidieť paralelu so svetlometmi kultového modelu Countach, ktorému týmto spôsobom vzdávajú hold.

Zadné krídlo je možné nastaviť vďaka trom pozíciám podľa potreby a podľa momentálneho štýlu jazdy. Kabína je tvorená prevažne uhlíkovými vláknami. Vychádza rovnako ako celý automobil z modelu Aventador. Karbón nájdeme aj na obložení stredového tunelu ako aj na ráme športových sedadiel.

Srdcom Lamba SC20 je rokmi overený vidlicový atmosférický dvanásťvalec s objemom 6,5 litra. Jeho výkon je naladený na 770 koní s krútiacim momentom 720 Nm. Sila je prenášaná na všetky štyri kolesá vďaka sekvenčnej sedemstupňovej prevodovke. Vznik automobilu inicioval nemenovaný zákazník, ktorý chcel taliansku raketu do bežnej premávky. Chcel však aj prispôsobenie pre okruhové potreby. A tak vznikol model SC20.

Šéf Lamborghini Motorsport, Giorgio Sanna, poznamenal:

“Model SC20 je ďalším z technických cvičení, ktoré dokázalo zužitkovať skúsenosti divízie Squadra Corse a spojiť ich s vycibreným dizajnom známym z predchádzajúcich modelov Lamborghini. Zároveň tak dokázal ponúknuť jedinečný model zákazníkovi, ktorý chcel stroj podľa vlastných predstáv.”

Vedenie Lamborghini Squadra Corse sa nechalo počuť, že popri tomto modeli vzniká aj druhý, podobný, ktorého hodnota sa rovnako ako pri modeli SC20 bude pohybovať rádovo v miliónoch eur.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button