Automobily

Ruský off-road zaútočil na USA a rozvíja sľubnú ofenzívu!

UAZ Patriot/Bremach Taos

Americký automobilový trh je preplnený SUV-čkami a pick-upmi nie len domácich značiek, ale značiek celého sveta. Ak by nám niekto pred pár rokmi povedal, že sa do Ameriky chystá ruské SUV, asi by sme sa zasmiali. Pravda však je, že značke UAZ sa to podarilo. Jej SUV-čko Patriot sa tu dokonca ponúka ako konkurent prémiových automobilov ako Lexus či Land Rover. Jediné čo ho od pôvodného ruského off-roadu odlišuje je jeho meno. Predáva sa totižto pod názvom Bremach Taos.

UAZ Patriot, interne označovaný ako UAZ 3163, je päťdverový off-road, ktorý sa v ruských Uljanovských automobilových závodoch vyrába už 15 rokov. Samozrejme posledný model prešiel viacerými faceliftami a jeho posledná podoba je z roku 2016. V Rusku je obľúbeným automobilom strednej vyššej triedy. Novinkou tento rok je jeho začiatok predaja na novom trhu. A hádajte kde sa snaží ruský medveď preraziť? V Spojených štátoch amerických. Znie to ako oxymoron no je to tak. Predáva sa tu však s iným menom – Bremach Taos.

Ruské auto na americkom trhu…

Bremach chce predávať UAZ Patriot ako konkurenciu prémiovým modelom Lexus či Land Rover.

Čo je vlastne ten Bremach zač? A prečo sa snaží v USA predávať ruské auto? Tieto otázky nám vŕtali v hlave. Bremach je taliansko-americká spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou vojenských a hasičských špeciálov. Spojitosť s UAZom začíname pomaly odhaľovať. Do svojho portfólia si tak chcú pridať aj automobil, ktorý by bol určený do bežnej premávky no mal by punc zaujímavosti a nevšednosti. UAZ Patriot splnil ich očakávania dokonca sa budú snažiť spustiť predaj aj jeho verzie pick-up s označením Bremach Brio. Patriot alias Taos bude dostupný výhradne v importérstvach značky Bremach. O zmene dizajnu tak vonkajšieho ako i vnútorného taliansko-americká firma neuvažuje.

Motor Bremachu Taos je rovnaký ako pri pôvodnom modeli UAZ Patriot a teda 2,7 litrový štvorvalec s výkonom 110 kW. O prenos síl na všetky štyri kolesá sa postará šesťstupňová automatická prevodovka GM, vyrobená vo francúzskom závode Punch Powertrain. Zadný náhon je stabilný a predné kolesá je možné pripojiť manuálne alebo zapnúť automatický režim, ktorý ich pripája podľa potreby. Nechýba tiež redukcia či uzávierka diferenciálu. Je teda viac offroadom ako prémiovým SUV.

A tu sa dostávame k obrovskému paradoxu. Taliansko-americká spoločnosť ho bez akýchkoľvek zmien oproti pôvodnému ruskému modelu, ponúka ako prémiové SUV, konkurencieschopné voči Lexusom či Land Roverom. Netušíme ako by toto označenie mohli “zožrať” budúcu záujemci no odvážnemu šťastie praje. Možno sa to podarí aj Bremachovcom. Z luxusnejších prvkov má Patriot alebo presnejšie Taos maximálne tak cúvaciu kameru, navigáciu, vyhrievané sedadlá a 7-palcovú dotykovú obrazovku. 18-palcové kolesá do luxusu už asi ani počítať nemôžeme. Sú skôr štandardom. A to je z prémiového modelu asi tak všetko. Na rozdiel od skutočnej prémie je však jeho cenovka doslova ľudová. Ponúka sa v štandarde sa 26 405 dolárov. Čo však za tie peniaze dostanete je otázne. Priemerný Američan, mierny patriot, by si asi priplatil 3000 dolárov navyše a kúpil si Jeep Wrangler. Uvidíme, ako sa podarí spoločnosti Bremach predať ruského medveďa na jednom z najťažších svetových trhov. Zachrániť by ho mohli jeho terénne vlastnosti, ktorými nedisponuje ani jeden z jeho prémiových konkurentov. Necháme sa prekvapiť!

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button