Technika

Ruský kamión ako z filmu Mad Max

Tonar-7502

Mnohí si pamätajú ruské pracovné opachy z čias komunizmu. Kamaz či ZIL z éry sovietskej, dávno minulej, jazdia dodnes. Aj to hovorí o neskutočnom spracovaní ruských nákladných automobilov do tých najťažších prírodných či poveternostných podmienok. Na trhu sa objavil ďalší z rady mastodontích ruských nákladiakov. Konkrétne kamión s označením Tonar-7502. Jeho odhalenie sa konalo už pred dvomi rokmi no k výrobe sa dostáva až teraz. Nám nedalo nepredstaviť si tohto sibírskeho pracanta.

Pracuje aj pri mrazoch -60 stupňov Celsia…

Ani Mel Gibson by sa vo filme Mad Max nehanbil jazdiť na tomto ohromnom stroji.

Kamióny, ako ich poznáme u nás, by si v zauralských sibírskych podmienkach asi veľmi neporadili. A ak aj áno, šofér by sa poriadne vytrápil na zľadovatených, zafúkaných a častokrát neprejazdných cestách. Keď sa však pozrieme na Tonar-7502, vidíme v ňom masívne monštrum, na akom by sa nehanbil jazdiť ani Mel Gibson vo filme Mad Max.

Tonar-7502 je stvorený do tých najnáročnejších podmienok. Je nasledovníkom modelu 7501. Zvláda prácu v zime s teplotou -60 stupňov Celsia. Jeho agregátom je americký 19-litrový turbodieselový motor Cummins, ktorého výkon dosahuje hodnotu 559 kW a krútiaci moment až 3084 Nm. O prenos sily na tri nápravy ťahača sa stará automatická prevodovka značky ZF. Dokonca disponuje redukciou, ktorá dokáže údajne preniesť na nápravy vstupný krútiaci moment neskutočných 35 000 Nm. Spotreba tohto mastodonta známa nie je no vieme, že naftu čerpá do agregátu z dvojice nádrží s objemom 610 litrov.

Keď hovoríme o mastodonťom kamióne, máme určite na mysli jeho rozmery. Jeho výška presahuje 4,5 metra. Dokáže utiahnuť dva nákladné prívesy s dĺžkou až 28 metrov. Jeho nosnosť je ďalším divom motorizmu. Ťahač sám o sebe váži 43 ton a dokáže utiahnuť ďalších 127 ton nákladu. Vyzerá to ako keby sa vlak skrížil s kamiónom a ich potomok by bol práve Tonar-7502. Vzhľadom na jeho hmotnosť dostal špeciálne obutie. Pneumatiky s rozmerom 385/95 sú terénne so špeciálnym zosilneným. Sú obuté na 25-palcových kolesách.

Šoférovi v kabíne sa ušli vymoženosti ako klimatizácia, posilňovač riadenia či bŕzd. Údajne sa v nej dá aj celkom slušne prenocovať v prípade potreby. Kabína dostala aj špeciálne odhlučnenie kvôli obrovskému motoru a tiež nemenej silnému hluku z neho. Predaj tohto zákazkového automobilu sa neobmedzuje len na ruský trh. Objednať si ho môže ktokoľvek z celého sveta. Jeho cena je stanovená na 42 000 000 rubľov čo je v prepočte zhruba 465 620 eur. Nie je to až taká pálka na tak jedinečný stroj. Jeho prevádzka je však tak nákladná, že sa asi masovo predávať nebude. Sú však oblasti, kde sa na jeho príchod určite neuveriteľne tešia.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Zdroj: www.trucksplanet.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button