Motocykle

Projekt Indian FTR-R Fast Arrow – najrýchlejší americký fun bike s českým dopingom

Indian FTR-R Fast Arrow

Indian Motorcycle, prvá americká motocyklová spoločnosť, oslavuje tento rok prvých 10 rokov od svojho úspešného návratu na český a slovenský trh. Tento míľnik sa na Slovensku a v Čechách rozhodli poriadne osláviť a pripomenúť si ho niečím veľmi špeciálnym, a to projektom Indian FTR-R Fast Arrow.

Indian opäť prekvapil a potešil…

Ako základ projektu FTR-R Fast Arrow poslúžil najľahší a najšportovejší model FTR R Carbon.

Značka Indian Motorcycle priváža v posledných rokoch do motocyklového sveta úplne nové trendy, a to predovšetkým vďaka dvom úplne novým a predtým úplne nemysliteľným kategóriám motocyklových pretekov: King of the Baggers® & Super Hooligan®. Vzhľadom na ich atraktivitu a celosvetovú sledovanosť bolo len otázkou času, kedy sa tieto preteky presunú aj do Európy. To sa podarilo v minulom roku a tento rok sa Indian Motorcycle Česká republika rozhodol byť pri tom. Na základe tohto rozhodnutia vznikol úplne unikátny projekt závodného motocykla, ktorý vo všetkých ohľadoch poukazuje na to, že je to motorka na pretekanie pre každého.

Na začiatku projektu FTR-R Fast Arrow bolo 7 cieľov:

  • Ukázať na atraktivitu a špičkové jazdné vlastnosti motocyklov Indian FTR.
  • Predviesť, že táto motorka je už v základe postavená zo špičkových komponentov a nie je potrebné ju nejako zásadne upravovať. Je totiž možné pracovať s maximálnym počtom pôvodných dielov a súčiastok.
  • Ukázať, že sa závodný prototyp amerického motocykla dá postaviť aj uprostred Európy a iba v spolupráci s lokálnymi firmami a výrobcami.
  • Vyvinúť a skonštruovať špeciálne závodné komponenty tak, aby si ich mohol u dílerov Indian Motorcycle kúpiť každý a doplniť nimi svoj originálny motocykel.
  • Zistiť, na akú minimálnu hmotnosť je možné odľahčiť model FTR.
  • Postaviť americký motocykel Indian proti porovnateľnej európskej a japonskej konkurencii, a to v tuzemských i zahraničných závodoch.
  • Nadchnúť pre amatérske závody a športové modely Indian Motorcycle nových zákazníkov.

Ako základ projektu FTR-R Fast Arrow poslúžil najľahší a najšportovejší model FTR R Carbon. Ten bol celý rozobraný a postupne postavený znova. Pri každom diele sa však riešila jeho hmotnosť a účel. Veľká časť z nich bola odľahčená a veľa z nich sa na motocykel už ani nevrátilo.

Projekt FTR-R Fast Arrow ale nemal za cieľ byť iba rýchly a výkonný, aby bol riadnou oslavou 10 rokov Indian Motorcycle na českom a slovenskom trhu, musel byť tiež atraktívny. Za návrhom celkového designu stojí Aleš Exler a spoločnosť RideRace. Poniklovaný rám a kyvnú vidlicu má na svedomí Michal Vrbacký z FSB Brno. Pôvodný podvozok Öhlins bol prestavaný presne podľa priania a potrieb pilota firmou Vangelas Racing z Brna, rovnako tak bol upravený pôvodný brzdový systém. A pretože každý motocykel, s ktorým chce jeho jazdec byť mrštnejší do zákrut, nutne potrebuje ľahšie kolesá, padla voľba jasne na Titax Racing Wheels, aktuálne najľahšie a najpevnejšie kované kolesá pre FTR na svete, ktoré sa navyše vyrábajú v SR. Vďaka nim robí celková úspora rotačných hmôt cez 10 kg.

Aby bol motor v závodoch viac ako konkurencieschopný, musel prejsť dielňou Strapina Racing motorového inžiniera Pavla Strapinu, ktorý vykonal všetky úpravy podľa technických regulí pre Super Hooligan®. Celý motor bol rozobraný a znovu zostavený, rovnako ako celý motocykel, avšak vďaka sérii úprav má o 12 kg menej. Pri ďalšom ladení motora sa potom pracovalo s pôvodnou riadiacou jednotkou, o ktorej naladenie a úplne nové mapy sa postarali v spoločnosti Motoshop DNX z Hodonína.

Výfukový systém ladený predovšetkým na maximálny výkon a krútiaci moment sa vyvíjal viac ako dva mesiace u najlepších českých výfukárov RP Tuning z Neslovíc. Okrem vyššieho výkonu priniesol tento systém aj ďalšiu znateľnú úsporu hmotnosti. Kit otvoreného závodného sania potom bol veľkým prekvapením. Ako podporu projektu ho dodali priamo vývojári továrenského tímu Indian Motorcycle Racing (S&S, USA), je určený iba pre továrenské špeciály a bežne nepredajný. Kvôli vyššiemu zaťaženiu má motor veľký prídavný olejový chladič a výrazne vyšší výkon si vyžiadal aj použitie závodného spojkového kitu značky Rekluse.

Použité kovové diely boli odľahčené a upravené pri Funk Soul Brothers v Brne a dostali novú odolnú povrchovú úpravu od Aeron CZ aj v Brne. Drobné duralové a karbónové diely sú potom dielom legendárnych brnenských MCR café Racers. Závodné prepákovanie bolo vyvinuté a vyrobené v ARP Racing Parts vo Veľkom Meziříčí, systém rýchloradenia a blipper k tomuto kompletu vyvinul Ing. Mirek Rollinger zo Shifting ContRoll v Kuřimi a sedlo presne podľa špecifikácie jazdca vyrobili v Milita Seats v Pucove. Ďalším veľkým pomocníkom so špeciálnymi závodnými dielmi a spojovacím materiálom bola potom firma Larsson Czech z Brna. Finálny kabát projektu FTR-R Fast Arrow má na svedomí airbrush štúdio Flat’n’Roll Customs z Černuci, hydrografiku Pugner Design z Doks a celú stavbu a montáž vykonali v dielňach Indian Motorcycle Česká republika v Prahe.

Ako pilot tohto motocykla bol vybraný Marek Červený No. 45, špičkový český pretekár a mnohokrát korunovaný kráľ Road Racingu. Táto voľba bola logická aj preto, že sám Marek je úspešným konštruktérom víťazných závodných motocyklov a na stavbe špeciálu sa priamo podieľal. Spolupráca toľkých šikovných českých rúk a mozgov na jednom motocykli je ďalším historickým unikátom tohto projektu.

Indian FTR-R Fast Arrow, unikátny hybrid medzi športovým customom a ultimátnym závodným strojom, sa tento rok objaví v tuzemských seriáloch Bagger Race, Dafit a Motoriders. Navyše bude reprezentovať české farby a české zastúpenie Indian Motorcycle aj v medzinárodnom seriáli Bagger Party Race.

Technické parametre:

FTR-R Fast Arrow

Objem motora: 1 203 cm3

Výkon: 153 koní

Krútiaci moment: 148 Nm

Objem nádrže: 13 l

Hmotnosť: 176 kg (-45 kg oproti originálnemu modelu)

Zdroj: Tlačová správa Indian Motorcycle, LivePR

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button