Automobily

Privítajme nové BMW 7! Prekrásne zvnútra, divné zvonku… Rozdelené svetlá mu až tak nesedia

BMW 7

Azda najrozporuplnejším detailom najnovšej generácie modelu BMW rady 7 je predná maska. Keď sa na internete začali objavovať prvé špionážne fotky a vizualizácie možného dizajnu novej generácie, nejak sme stále dúfali, že rozdelené svetlá nebudú realita. Aj hľa, prichádza oficiálna verzia a tá potvrdzuje, že sa nemecký automobil dizajnovo ubral čínskou či juhokórejskou cestou. Podľa nášho názoru mu to nesvedčí. Ale ako je to známe, sto ľudí sto chutí. Čo hovoríte na dizajn novej “sedmice” vy? Vo vnútri vyzerá ako Rolls-Royce, ale ten zovňajšok nám k tomuto modelu jednoducho nepasuje…

BMW nevynechá ani benzín a ani naftu…

Vnútro automobilu vyzerá ako z iného sveta. Po otvorení veľkých dverí sa ocitáte v absolútnej prémii.

Nielen na internete, ale aj v iných médiách je dizajn nového modelu BMW rady 7 veľmi horúcou témou. Takpovediac, delí motoristickú komunitu na dva tábory. Odhliadnime však od dizajnu a poďme sa pozrieť, keď už sme sa zastavili pri tých svetlách, čo vlastne ich nové rozloženie ponúkne. Nový charakteristický rys prednej masky je vo svojej vrchnej časti denným osvetlením automobilu a v tej spodnej, zapustenej hlboko do nárazníku, je hlavným osvetlením automobilu. Svetlomety sú LED-kové s asistentom Selective Beam, ktorý chráni oči protiidúcich vodičov. Za príplatok svetlomety môžu dostať aj kryštáliky od spoločnosti Swarowski, ktoré budú osadené v kryštalických svetlách Iconic Glow, ktoré ponúknu jedinečný svetelný podpis auta. Tieto svetlomety veľmi zaujímavo ožarujú aj “ľadvinky” prednej masky a vytvárajú tak jedinečné svetlené efekty pri príchode a odchode od automobilu. Poďme však už preč od svetiel a poďme sa spoločne pozrieť, aké ďalšie zaujímavosti ponúkne najnovšie BMW rady 7.

Bočné okná automobilu sú zapustené, vďaka čomu nie je viditeľné tesnenie. Bočná časť tak pôsobí uhladene a jednoliato. Dvere auta sú obrovské, čo uľahčuje nastupovanie tak dlhších. Ako aj širších pasažierov. Zadnú časť zdobia tenké LED-kové svetlá, ako aj zaujímavo členené jednotlivé plochy veka kufra či zadného nárazníku. BMW rady 7 ponúkne dĺžku 5391 mm, šírku 1950 mm a výšku 1544 mm s rázvorom 3215 mm. Vo všetkých rozmeroch je väčšie oproti svojmu predchodcovi.

Vnútro automobilu vyzerá ako z iného sveta. Po otvorení veľkých dverí sa ocitáte v absolútnej prémii. Nedovolíme si tvrdiť že je to rovnaký pocit, ako keď si sadnete do Rolls-Royce, ale ste pri tom veľmi blízko. Prístrojová doska je obdarená obrovskými displejmi, ktoré takmer vo všetkom preberajú funkciu. Analógové prepínače tu nenájdete. Nielen displeje nahradili ich funkciu, ale aj luxusné dotykové plochy pod nimi. Zloženie displejov nového BMW 7 je nasledovné. Menší, 12,3-palcový displej patrí digitálnemu prístrojovému štítu a väčší, 14,9-palcový, patrí infotainmentu. Palobný systém iDrive spolupracuje s operačným systémom 8, ktorý ponúkne nielen ovládanie hlasom či gestami, ale aj nové digitálne služby. Nad volantom nájdeme ešte jeden “displej”, ktorým je head-up najnovšej generácie. Novinkou je aj možnosť rozšírenej reality zobrazenej na prístrojovom štíte.

Pasažieri si budú môcť podľa nálady zvoliť z viacerých režimov My Modes, ktoré majú za úlohu čo najviac prispôsobiť interiér vozidla, ako aj osvetlenie, displeje a všetky jeho digitálne časti tak, aby čo najviac vyhovovali aktuálnej nálade pasažierov. Posádka si tak bude môcť vybrať z režimov Expressive, Relax, Theatre či Digital Art. Redizajnom si prešiel aj volič prevodovky v stredovej konzole. Novinkou je už vyššie spomenutá dotyková lišta, ktorá nielen že nahrádza analógové prepínače, ale je aj krásnym dizajnovým prvkom kabíny.

Pasažieri, sediaci v zadnom rade sedadiel, budú mať k dispozícii špecialitku s označením BMW Theatre Screen, ktorá má v sebe zabudovanú službu Amazon Fire TV. V praxi to bude znamenať, že v prípade chuti na dobrý film počas cestovania sa zo stropu pred pasažiermi v zadnom rade vyklopí 31,3-palcová obrazovka s rozlíšením 8K. O zvuk sa postará prémiový audiosystém Bowers & Wilkins s voliteľnými reproduktormi v sedadlách. Na ovládanie poslúžia ďalšie 5,5-palcové dotykové displeje v zadných dverách s funkciou BMW Touch Command. Okrem filmov tu ide sledovať YouTube, surfovať po internete, hrať hry či streamovať videá. A to všetko vďaka 5G konektivite.

Sedadlá, nielen tie zadné, sú samozrejme vyhrievané, odvetrávané, masážne atď. Zaujímavá je však výbava Executive Lounge, v ktorej majú práve zadné sedačky extrémne komfortnú cestovnú polohu, kedy je možné vyklopiť prednú sedačku spolujazdca napred a vysunúť z tej zadnej podnožku, vďaka ktorej sa cítite ako v luxusnom kresle päťhviezdičkového apartmánu. O prémiovosti materiálom použitých v interiéri pochybovať nemusíme. Za zmienku stoja kašmírová vlna, vlna Merino, a tá najjemnejšia koža, používaná v tých najprestížnejších automobiloch. Za príplatok môže byť nové BMW 7 vybavené špeciálnou panoramatickou strechou, či dverami s automatickým elektrickým ovládaním. Štvorzónová klimatizácia bude už v základe.

Vrcholovú ponuku modelu BMW 7 bude tvoriť čisto elektrický i7 M70 xDrive s krátkodobým odhadovaným výkonom 485 kW.

BMW série 7 príde najskôr ako elektromobil vo verzii BMW i7 xDrive60 s dvojicou elektromotorov, ktorých spoločný kombinovaný výkon bude 400 kW. Akumulátor poskytne elektrickej limuzíne dojazd v rozmedzí od 590 do 625 km. Začiatkom budúceho roka prídu aj klasické spaľováky. Nebude chýbať naftový 740d xDrive s radovým šesťvalcom a výkonom 220 kW. Neskôr sa dočkáme aj plug-in hybridu 750e xDrive a športovejšieho M760e xDrive. V oboch plug-in hybridoch bude hrať prvé husle trojlitrový benzínový šesťvalec, ktorý bude kombinovaný s elektromotorom. Automobily ponúknu systémový výkon 360 a 420 kW podľa verzie. Dojazd na elektrinu sa bude pohybovať niekde v okolí 80 km. Vrcholovú ponuku modelu BMW 7 bude tvoriť čisto elektrický i7 M70 xDrive s krátkodobým odhadovaným výkonom 485 kW.

Podvozok v rámci výbavy Executive Drive Pro dostane adaptívne stabilizátory, ktoré pracujú so 48V elektromotormi. A to je novinky pri modelu BMW 7. Aktívne tak zabraňujú karosérii nakláňať sa a okrem toho budú vďaka funkcii Active Roll aj aktívne upravovať výšku karosérie na oboch stranách vozu podľa potreby. Úpravami prešli aj brzdy, ktoré vo svojej najnovšej generácii pracujú ešte precíznejšie a rýchlejšie. Na cenovky jednotlivých verzií si ešte chvíľu počkáme no už teraz sme zvedaví, ako sa nové BMW rady 7 na trhu uchytí. Či bude svojim prevratným dizajnom nových klientov skôr priťahovať alebo odpudzovať. Nám sa páči najviac jeho vnútrajškoch no so zovňajškom máme stále problém. Možno ho vyrieši dlhší čas potrebný na spracovanie tejto novinky.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button